شکارچیان بالابان که برای فرار از محاصره قانون با سلاح سرد به مأموران حمله‌ور شده بودند با شلیک چند تیرهوایی زمینگیر و دستگیر شدند.

دستگیری پنج شکارچی «بالابان» در سرخس

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس دراین باره اعلام کرد: پیرو رصد فضای مجازی توسط کارشناسان مرکز فوریت‌های سایبری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس، آن‌ها به ادعای فروش پرندگان شکاری کمیاب و ارزشمند در یکی از سایت‌های خرید و فروش کالا پی بردند.

ردزنی شکارچیان شاهین در حوالی سرخس

حسن ابراهیمی تصریح کرد: برای روشن شدن هویت فرد خاطی دستوراتی صادر شد. ازهمین‌رو پس از چند روز ردزنی دقیق و فنی فردی که اقدام به نشر آگهی فروش پرندگان شکاری در فضای مجازی نموده بود شناسایی و پس از تحقیقات و بررسی‌ها محل سکونت فرد مذکور در یکی از روستاهای سرخس شناسایی و موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران یگان حفاظت این اداره قرار گرفت. پس از یک ماه کار اطلاعاتی سایر عوامل که در امر صید و قاچاق پرندگان شکاری فعالیت می‌کردند شناسایی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس بیان کرد: بدین ترتیب با دادستان شهرستان سرخس و فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هماهنگی‌های لازم صورت گرفت و قرار شد به صورت پوششی یکی از نیروها با متخلف قرار خرید یک بهله پرنده شکاری شاهین را هماهنگ کند که این اقدام صورت می‌گیرد.

ابراهیمی ادامه داد: بر این اساس مقرر می‌شود برای تحویل یک بهله پرنده شاهین و پرداخت وجه آن به حوالی جاده سرخس- مشهد(منطقه حفاظت شده تخت سلطان) مراجعه کنیم. با توجه به اهمیت موضوع و احتمال درگیری و حتی فرار متهم یا متهمان احتمالی از اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد و مأموران انتظامی در ایست و بازرسی اسماعیل‌آباد درخواست نیروی کمکی شد.

با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان مشهد مقدس به همراه یک تیم از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و همچنین عوامل انتظامی ایست و بازرسی اسماعیل‌آباد در محل، منطقه به سرعت به محاصره درآمد و با برنامه‌ریزی دقیق و تقسیم نیروها به چند گروه، حدود دو ساعت منطقه و رفت‌وآمدهای افراد به آن محدوده رصد می‌شد که در نهایت عامل فروش پرنده شکاری به همراه چهار نفر دیگر سوار بر یک دستگاه پراید شیشه دودی در محل حاضر شدند.

حمله با سلاح سرد و چماق به مأموران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس افزود: درحالی که مأموران یک بهله شاهین را که در اختیار متهمان بود مشاهده کردند عملیات دستگیری عامل اصلی آغاز شد. افراد خاطی وقتی خود را در محاصره دیدند از خودرو پیاده و با سلاح سرد و چماق به سمت مأموران حمله‌ور شدند. وقتی کار به اینجا رسید مأموران با استفاده از قانون به کارگیری سلاح و پس از اعلام اخطار لازم و شلیک چند تیر هوایی متهمان را زمینگیر کردند.

درنهایت پنج نفر در این زمینه دستگیر شدند که از ناحیه متخلفان در کنار سلاح سرد و... یک بهله پرنده شکاری در خطر انقراض از نوع (بالابان) که آسیب دیده و در شرایط بسیار نامناسب نگهداری شده بود کشف شد. پس از هماهنگی قضایی صورت گرفته و براساس دستور دادستان شهرستان سرخس خودرو پراید به پارکینگ منتقل و متخلفان هم بازداشت شدند.

ابراهیمی افزود: ضرر و زیان وارده به محیط‌ زیست در پی این اقدام ۲ میلیارد ریال بود که متخلفان مستلزم به پرداخت آن هستند. از سویی به استناد ماده۱۳ قانون شکار و صید، هرگونه شکار، صید، نگهداری یا قاچاق پرندگان شکاری در معرض خطر انقراض، دارای مجازات تا سه سال حبس است.

در پایان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس از همکاری و همراهی خوب و ارزشمند فرماندهی و کارکنان انتظامی ایست و بازرسی اسماعیل‌آباد برای دستگیری عاملان شکار و فروش پرندگان شکاری درخطر انقراض (بالابان) قدردانی کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.