یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵

لخته خون عارضه نادر واکسن آسترازنکا است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که واکسن آسترازنکا عارضه نادری دارد که ممکن است باعث لخته‌شدن خون در برخی از عروق حیاتی شود، گفت:‌ کمیته کشوری بررسی عوارض واکسن درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند.

واکسن

به گزارش قدس آنلاین؛‌ محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه واکسن یک ماده بیولوژیک است که وقتی وارد بدن انسان می‌شود واکنش‌هایی در پی خواهد داشت، اظهار داشت: مهمترین و ارزشمندترین واکنش بدن به واکسن، ایجاد ایمنی است که احتمال ابتلا به آن بیماری در فرد کاهش پیدا می‌کند تا حدی که ممکن است به صفر هم برسد.

وی با بیان اینکه همه واکسن‌های دنیا دارای برخی عوارض جانبی هستند، توضیح داد: از جمله عوارض خفیف می‌توان به تب، سردرد، درد در محل تزریق، تهوع و استفراغ اشاره کرد، همچنین برخی عوارض هم که شدیدتر هستند به‌هنگام استفاده از واکسن ممکن است به‌ندرت در افراد رخ دهد اما به‌دلیل رخداد نادر آنها در برنامه‌های واکسیناسیون بعد از بررسی‌های دقیق علمی، درمورد استفاده یا عدم استفاده از آنها در سطح جهانی تصمیم‌گیری می‌شود.

گویا در ادامه با اشاره به اینکه واکسن آسترازنکا عارضه نادری دارد که ممکن است باعث لخته شدن خون در برخی از عروق حیاتی و مهم بدن همچون عروق مغز، قلب و اندام‌ها شود، عنوان کرد: تمام عوارض مربوط به واکسن‌های کرونا در کشور در سطح استانی و کشوری جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شوند.

به‌گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت چنانچه عارضه‌ای بیش از حد مورد انتظار رخ داده باشد، کمیته کشوری بررسی عوارض واکسن تصمیم‌گیری می‌کند.

وی در ادامه مطرح کرد: در رابطه با واکسن آسترازنکا در ابتدای امر اطلاع‌رسانی صورت گرفته است که افراد سنین باروری از این واکسن استفاده نکنند و دلیل این موضوع هم همان عارضه یعنی احتمال لخته شدن خون مطرح شده بود، این موضوع توسط معاون بهداشت وقت وزارت بهداشت اعلام و در دستورالعمل وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی شده است، همچنین توصیه شده است که افراد زیر 50 سال تا حدامکان از واکسن‌های دیگر استفاده کنند و دلیل امر هم توضیح داده شده است.

گویا در پایان تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد به‌دلیل اخذ ویزا برای مسافرت به بعضی از کشورها متقاضی تزریق واکسن آسترازنکا هستند و علی‌رغم توصیه‌های جدی مأموران بهداشتی خواهان دریافت این واکسن هستند که بدیهی است احتمال وقوع چنین عوارضی هرچند بسیار نادر اما غیرمعمول نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما