طی حکمی از سوی محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرضا معاف به عنوان معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد.

«علیرضا معاف» معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد شد

به گزارش قدس آنلاین، طی حکمی از سوی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرضا معاوف به عنوان معاون قرآن و عترت وزیر معرفی شد.

این اتفاق در حالی امروز رخ داد که دیگر معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همان روزهای نخست معرفی شدند و معاونت قرآن و عترت با وجود رفتن معاون قبلی مسئولی نداشت و سرپرست معاونت هم با تأخیر چندماهه معرفی شده بود.

معرفی نشدن معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در ماه‌های اخیر اعتراض فعالان قرآنی را در پی داشت که این اتفاق امروز پس از چند ماه رخ داد و نهایتاً علیرضا معاف که اولین کاندیدای تصدی پست معاونت قرآن و عترت بود به عنوان چهارمین معاون معرفی شد.

معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال ۱۳۹۱ با ارتقاء مرکز هماهنگی توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور به معاونت کار خود را آغاز کرد و از آن سال تاکنون عبدالهادی فقهی‌زاده، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی و حجت‌الاسلام حمید محمدی در پست معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد فعالیت داشتند. همچنین اصغر امیرنیا مدت کوتاهی سرپرستی این معاونت را بر عهده داشت.

در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به علیرضا معاف آمده است:

جناب آقای  علیرضا معاف

با عنایت به شایستگی­ و سوابق ارزشمند جناب­عالی در حوزه­‌های اجرایی، علمی و قرآنی و نظر به  تعامل سازنده­‌تان با جامعه قرآنی کشور، به موجب این حکم به سمت «معاون قرآن و عترت (ع)» منصوب می‌شوید.

توجه به معارف قرآن و عترت به مثابه دو بال اصلی جامعه دینی برای حرکت به صلاح و سعادت، توأمان باید در همه برنامه‌­ریزی‌­ها و سیاستگذاری­‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاکم باشد.

امید است با اتکال به خداوند قادر متعال و با بهره گیری از تعالیم وحیانی و ظرفیت عظیم جامعه قرآنی کشور و نیروی انسانی متعهد و انقلابی و تعامل با نهادها و دستگاه‌­های فعال در حوزه قرآن و عترت در جهت تعمیق و گسترش فرهنگ و مفاهیم والای قرآنی و معارف عمیق آل‌­الله (علیهم­‌السلام) با امعان نظر به اهداف و شرح وظایف معاونت و مأموریت‌های ذیل ان‌شاءالله قرین توفیق و تأیید الهی باشید:

۱ـ  پی‌گیری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه­ قرآنی به ­ویژه توصیه­‌های معظم­‌له در دیدارهای سالانه با شرکت‌کنندگان در مسابقات بین­‌المللی و محافل انس با قرآن در زمینه‌سازی اجرا و تحقق دستورات صریح معظم­‌له در ارتقای جامعه قرآنی کشور

۲ـ  تدوین سیاست‌­های کلی قرآنی کشور در عرصه ملی و بین‌­المللی با هماهنگی شوراهای عالی و سازمان­‌های فعال در عرصه قرآن

۳ـ  ایجاد هماهنگی با دستگاه­‌های فعال در حوزه قرآن کریم به­ ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی به منظور یکپارچه عمل کردن به سیاست­‌های تنظیمی و ابلاغی

۴ـ  صدور مجوز و نظارت بر فعالیت­ مؤسسه­‌های فرهنگی قرآن و عترت (ع) بر اساس دستورالعمل‌­های ابلاغی و قانونی

۵ـ  برنامه­‌ریزی و نظارت بر آموزش عمومی قرآن کریم

۶ـ  برنامه­‌ریزی هدفمند برای برگزاری نمایشگاه­‌ها و مسابقات سراسری قرآن کریم

۷ـ  پشتیبانی از مراکز تولید و عرضه آثار و محصولات قرآنی و صدور مجوز برای انتشار ترجمه­‌های قرآن کریم

۸ـ  برقراری ارتباط با فعالان و پیشکسوتان قرآنی و حمایت از آنها

۹ـ  استفاده مناسب از زمینه‌ها و حوزه­‌های اثرگذار معاونت‌­ها و شوراهای وابسته به وزارتخانه با هدف گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه

۱۰ـ  ارتقای سطح آگاهی­‌های دینی قشرهای مختلف جامعه با برنامه­‌ریزی درخصوص سبک زندگی قرآنی و انس جامعه با قرآن  و آشنایی با معارف عمیق اهل­‌بیت (­علیهم­السلام) و ارتباط مستمر با دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی

۱۱ـ  بهره­‌برداری مناسب از ظرفیت ارتباطات بین­‌المللی قرآنی برای تعامل با ملت­‌های مسلمان و کشورهای جهان اسلام

۱۲ـ  راهبری کمیسیون توسعه فعالیت­‌های تبلیغی، ترویجی قرآنی و برنامه­‌ریزی در جهت تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی

۱۳ـ  پی­گیری تحقق هنر دینی و قرآنی در همه حوزه­‌های مأموریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارکان دولت و وزارت­‌خانه‌ها

۱۴ـ هم­‌افزایی مستمر و رو به جلو با نهادهای قرآنی ذیل وزارت­خانه­ و درون دولت و خارج از دولت

۱۵- توجه ویژه به گسترش  معارف اهل­‌بیت­ (علیهم‌السلام) هم­پای توسعه فعالیت­‌های قرآنی

انتظار می‌رود گزارش پیشرفت کارها در هر یک از بندها مستمراً و به صورت فصلی به این‌جانب ارائه شود.

مزید توفیق جنابعالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق اهداف دولت مردمی، ظل توجهات حضرت ولیعصر(عج) و رهبری حکیمانۀ حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از خداوند منّان خواستارم.»

علیرضا معاف دانش‌آموخته مقطع دکترای علوم قرآن و حدیث است و از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی وی می‌توان به قائم مقام و عضو شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی نمایشگاه بین‌المللی قرآن، مسئول کمیته قرآن مشاوران وزیر فرهنگ، نماینده وزیر فرهنگ در تدوین طرح جامع قرآنی کشور در شورایعالی انقلاب فرهنگی و مسئول ارزشیابی و نظارت محتوایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد.

از دیگر سوابق مدیریتی و اجرایی معاون جدید قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کمیته علمی اداره کتاب وزارت فرهنگ، عضو شورای سیاست‌گذاری و دبیر ستاد عاشوراییان فجرآفرین وزارت فرهنگ، مسئول کارگروه قرآنی قرارگاه قرب بقیه الله، عضو شورای راهبردی قرآن و نهج البلاغه نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها، مدیرعامل مجمع سازمان دهنده موسسات و تشکل‌های قرآنی کشور، معاون پژوهشی موسسه سیاست پژوهی تمدن اسلامی، رییس اندیشگاه و مرکز مطالعات راهبردی ژرفا و... است.

علیرضا معاف همچنین سابقه تدریس در مباحث اندیشه ای و دینی و فلسفی و قرآنی در دانشگاه‌های مختلف، نویسنده ده‌ها مقاله در مباحث فرهنگی و دینی و قرآنی، تالیف چندین کتاب و همچنین دریافت رتبه‌های برتر در مسابقات کشوری حفظ و مفاهیم قرآن را در کارنامه کاری خود دارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.