جمعه ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰

ماکرون: روسیه ناتو را از «مرگ مغزی» بیدار کرد

رئیس‌جمهوری فرانسه - که در سال ۲۰۱۹ گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است - گفت، حمله روسیه به اوکراین برای ناتو یک «شوک الکتریکی» بوده است.

ماکرون و پوتین

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، همزمان با برنامه اعضای ناتو برای افزایش نیروهای جناح شرقی این اتحاد و تقویت حمایت از اوکراین، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: روسیه یک "شوک الکتریکی بیدارکننده" ارسال کرده است.

ماکرون پیش از این در گفت‌وگویی در سال ۲۰۱۹ گفته بود که ناتو دچار «مرگ مغزی» شده است.

او در آن زمان به اکونومیست گفته بود: عدم ثبات شریک آمریکایی‌مان و تنش‌های فزاینده بدین معناست که (مفهوم) دفاع اروپایی دارد به تدریج جا می‌افتد. اضافه می‌کنم که سرانجام باید ناتو را ارزیابی کنیم. در ذهن من، آنچه امروز با آن سروکار داریم، مرگ مغزی ناتو است.

ماکرون این اظهارات را در واکنش به تضعیف ناتو توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بیان کرده بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه در آن زمان خواستار استقلال دفاعی اروپا شده و گفته بود، "باید واقعیت ناتو از منظر تعهد آمریکا" و برخورد ترامپ با آن به عنوان یک "پروژه تجاری" بازنگری شود.

این در حالیست که ولودیمیر زلنسکی، ‌رئیس‌جمهوری اوکراین - اخیرا و به تکرار - از ناتو خواسته تا در آسمان این کشور وضعیت پرواز ممنوع اعلام کند؛ درخواستی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی آن را نمی‌پذیرند.

آمریکا روز گذشته بار دیگر تاکید کرد اعلام منطقه پرواز ممنوع به معنای جنگ با روسیه است و واشنگتن قصد چنین کاری ندارد.

نظر شما