همزمان با ایام نوروز و حضور انبوه عاشقان در بارگاه منور ثامن‌الحجج(ع)، معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی، امکانات و خدمات مورد نیاز در صحن‌ها و رواق‌ها، از جمله دفاتر امانات و تعداد صندلی‌های چرخدار را افرایش داده است.

بسیج خدمات در حرم مطهر رضوی؛ افزایش تعداد دفاتر امانات، صندلی‌های چرخدار و خودروهای زائربر

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  آستان نیوز، این معاونت به منظور آرامش خاطر و رفاه حال دوستداران خاندان عصمت و طهارت(ع) که پس از دو سال محدودیت‌های کرونایی با انجام واکسیناسیون، برای شرکت در جشن‌های نیمه شعبان و مراسم تحویل سال نو به حرم ملائک پاسبان رضوی مشرف می‌شوند، امکانات و تسهیلات لازم را در بخش‌های مختلف فراهم کرده است. 
فعالیت دفاتر امانات نقدی و وسایل 
محمدرضا سبزعلی، رئیس اداره امانات و نگهداری اشیای پیدا شده حرم مطهر رضوی در این خصوص اظهار کرد: در حال حاضر ۹ دفتر امانات نقدی و اشیای ارزشمند در ۵ ورودی‌ اصلی حرم مطهر و همچنین صحن‌های انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و آزادی و رواق دارالحجه، آماده دریافت و استرداد وجوه نقد، طلاجات، مدارک و سایر اشیای ارزشمند زائران است. 
وی با بیان اینکه ۱۶ دفتر نیز در حوزه امانات وسایل و تحویل صندلی چرخدار امانی در ۱۰ ورودی اصلی و فرعی سطحی و زیرسطحی حرم مطهر رضوی فعالیت می‌کند، افزود: در برخی از ورودی‌های اصلی همچون باب الرضا(ع) دو دفتر امانات وسایل به زائران خدمات‌رسانی می‌کند. همچنین با توجه به حجم بالای زائرانی که مستقیم از پایانه مسافربری و فرودگاه از طریق باب الرضا(ع) به حرم مطهر مشرف می‌شوند، دفتر مجزای امانت چمدان نیز در این ورودی فعال است. 
افزایش ظرفیت صندلی‌های چرخدار امانی
سبزعلی با اشاره بر اینکه ۳۰۰ صندلی‌ چرخدار برای افزایش ظرفیت دفاتر تحویل صندلی چرخدار امانی در نوروز تجهیز و آماده شده است، گفت: در مجموع بیش از هزار و ۴۰۰ صندلی چرخدار امانی به همت این اداره آماده خدمت به زائران کم‌توان و سالمند در ۷ دفتر در ورودی‌های اصلی و پارکینگ‌های ۳ و ۱ است. 
وی ادامه داد: تهیه، شست‌وشو، اتو، بسته‌بندی و امانت پتو برای اسکان شب زائران در حرم مطهر، از دیگر خدمات این اداره است به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۸ هزار پتو فراهم شده است. 
رئیس اداره امانات و نگهداری اشیای پیدا شده حرم مطهر رضوی با اشاره به ارائه خدمات شارژ تلفن همراه در دفاتر امانات نقدی و اشیای ارزشمند حرم رضوی افزود: همچنین این خدمت در ۴ جایگاه‌ ویژه در رواق‌های امام خمینی(ره)، شیخ طوسی و شیخ حُر عاملی نیز ارائه می‌شود. 
پاسخگویی دفتر اشیای پیداشده در ۷ باجه 
سبزعلی گفت: دفتر مرکزی اشیای پیدا شده در ضلع شمال شرقی صحن غدیر نیز در قالب ۷ باجه؛ «وجوه نقد»، «مدارک»، «تلفن همراه»، «طلا، ساعت و زیورآلات»، «پوشاک و کفش»، «اقلام متفرقه همچون عینک» و «ارسال مرسلات» به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی مراجعان است. 
وی اضافه کرد: زائران برای استعلام اشیای گمشده خود می‌توانند با سامانه اطلاع‌رسانی اشیای پیدا شده با شماره تلفن۳۲۰۰۲۸۴۰-۰۵۱، تماس بگیرند. 
 
افزایش دفاتر امانات در صورت نیاز
رئیس اداره امانات و نگهداری اشیای پیدا شده حرم مطهر رضوی با اشاره بر اینکه بیش از ۲۰۰ نفر در شیفت‌های مختلف در دفاتر این اداره در حال خدمت هستند، تأکید کرد: افزایش تعداد دفاتر امانات نیز با توجه به نیاز زائران در ایام نوروز در دستور کار قرار دارد به طوری که در حال حاضر درصدد افزایش یک باجه پشتیبان اشیای پیدا شده به خدمات این بخش هستیم. 
وی در خصوص دیگر اقداماتی که به مناسبت فرارسیدن ایام نیمه شعبان و نوروز انجام شده است، گفت: افزایش تعداد قفسه‌های دفاتر امانات، نونمایی جایگاه‌های شارژ تلفن همراه، گسترش فضای قفسه‌های دفاتر با انتقال وسایل به جای مانده زائران به انبارها و ادامه پیگیری تحویل آنها و تنظیف دفاتر، از جمله این اقدامات است. 
سبزعلی افزود: همچنین با توجه به اسکان زائران در اماکن تحت پوشش مجموعه آستان قدس رضوی از جمله تربیت‌بدنی، طبق درخواست بنیاد کرامت رضوی، مقدمات لازم جهت فعالیت ۲ دفتر امانات در محل تربیت‌بدنی این بنیاد انجام شده است. 
  
فعالیت ۹ دفتر پیداشدگان و خدمات مادر و کودک
در ادامه، محمد شبان، رئیس اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی اظهار کرد: ۷ دفتر رسیدگی به امور پیداشدگان و گمشدگان و خدمات مادر و کودک زیر نظر این اداره در صحن‌های انقلاب، آزادی، کوثر، مسجد گوهرشاد، رواق دارالحجه، رینگ شیخ طوسی و همچنین باب الرضا(ع) به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند. 
وی افزود: در ایام نیمه شعبان، ۲ دفتر موقت نیز در راستای افزایش خدمت‌رسانی به زائران در ضلع غربی صحن پیامبر اعظم(ص) و صحن غدیر به این دفاتر اضافه خواهد شد. همچنین جمعی از نیروهای این اداره با پوشیدن کاور راهنمای افراد پیداشده به منظور خدمت به محبان امام رئوف(ع) در اماکن متبرکه رضوی حضور خواهند داشت. 
  
تأمین ۶۰ زائربر و بیش از ۱۴۰۰ صندلی چرخدار غیرامانی 
رئیس اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی گفت: همچنین به همت این اداره، ۶۰ دستگاه زائربر برقی، هزار و ۱۱۲ صندلی چرخدار گشت سیار، ۳۰۰ صندلی چرخدار خودخدمتی ویژه تردد در صحن‌ها و حدود ۱۰ صندلی چرخدار برقی، آماده ارائه خدمت به زائران سالمند و کم‌توان در اماکن متبرکه رضوی است. 
وی با بیان اینکه ارائه خدمات بخش صندلی چرخدار و زائربر حرم رضوی در مجموع با مشارکت حدود ۳ هزار و ۸۰۰ خادمیار مشهدی در کشیک‌های مختلف و رزو خدمت خادمیاران استانی انجام می‌شود، اضافه کرد: در ایام نیمه شعبان و تحویل سال نو به منظور تقویت نیروهای این بخش علاوه بر ۲۰۰ خادمیار حاضر در کشیک موظفی، از حدود ۴۰۰ خادمیار رزو خدمتی نیز به صورت نیروی فوق‌العاده دعوت شده است. 
  
فعالیت شبانه‌روزی دفاتر امداد 
شبان گفت: دفاتر امداد اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی نیز به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به زائران است و در این خصوص هماهنگی‌های لازم نیز با مراکز همکار همچون راه‌آهن، پایانه مسافربری و فرودگاه انجام شده است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.