۲۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
کد خبر: 793549

قیمت کالاهای اساسی در جهان با سرعت عجیبی افزایش می یابد به طوری‌که گندم ۳۳ دلار در یک روز رشد قیمت داشت.

رشد ۳۳ دلاری قیمت جهانی گندم در یک روز

به گزارش قدس آنلاین، روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی همچنان ادامه دارد طبق گزارش سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد(فائو)، شاخص قیمت مواد غذایی ۱۲.۶ درصد در ماه مارس بالاتر از ماه قبل از آن بوده است.

در آخرین روز کاری این هفته، قیمت گندم،‌خوراک دام، دانه های روغنی، کاکائو، قهوه و غیره همه افزایشی بودند. قیمت گندم ۳۳ دلار در یک روز افزایش قیمت داشت و هر بوشل از این محصول راهبردی به قیمت ۱۰۵۸ دلار به فروش رفت.

نرخ ذرت که عمدتا برای خوراک دام استفاده می شود نیز رشد ۱۰ دلاری داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۶۰ دلار معامله شد،‌دانه روغنی سویا هم ۱.۹۷ دلار افزایش قیمت را تجربه کرد.

آن‌طور که سازمان جهانی فائو هم تاکید کرده این افزایش قیمت ها بیشتر متاثر از درگیری در اوکراین و روسیه است که این دو کشور تامین کننده ۳۰ درصد غلات جهان هستند.

البته رشد قیمت کالاهای اساسی پس از شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته آغاز شد و در دوران درگیری نظامی روسیه و اوکراین سرعت بیشتر گرفت. کشورها اکنون با اشتیاق عجیبی به دنبال ذخیره سازی در انبارهایشان هستند به طوری که نیمی از گندم صادراتی جهان در انبارهای چین ذخیره شده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.