وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، هشت پهپاد اوکراینی و ۸۶ تأسیسات نظامی اوکراین از جمله دو پایگاه فرماندهی را منهم کرده است.

۸۶ تأسیسات نظامی اوکراین منهدم شد

به گزارش قدس آنلاین، در چهل و ششمین روز از جنگ اوکراین، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه با ارائه گزارشی میدانی از عملیات نظامی روسیه در اوکراین اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه هشت پهپاد اوکراینی را سرنگون کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز(یکشنبه ۲۱ فروردین ماه) گزارش کرد که نیروهای مسلح روسیه در ۲۴ ساعت گذشته طی عملیات‌هایی، هشت پهپاد اوکراینی را سرنگون کردند و ۸۶ تأسیسات نظامی اوکراین از جمله دو پایگاه فرماندهی، دو انبار مهمات، سه انبار سوخت و ۴۹ پایگاه را مورد هدف قرار دادند.

وی همچنین ادامه داد: «در مجموع، از آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین(پنجم فروردین ماه ۲۴ فوریه)، ۱۲۷ هواپیما، ۹۸ بالگرد، ۲۳۴ پدافند موشکی اس-۳۰۰، باک-ام یک، اوسا ای کی ام، ۴۳۶ پهپاد، دو هزار و ۵۲ تانک و دیگر خودروهای زرهی، ۲۳۸ تأسیسات و سامانه‌های راکت انداز چندگانه اوکراین، و ۸۹۴ قبضه توپ و خمپاره صحرایی و یکهزار و ۹۷۵ واحد خودروهای نظامی ویژه اوکراین تخریب و منهدم شده‌ است».

در تاریخ ۲۴ فوریه(پنجم اسفند ماه)، «ولادیمیر پوتین» در واکنش به درخواست کمک رهبران جمهوری‌های دونباس، اعلام آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین کرد و تأکید کرد که مسکو به هیچ عنوان قصد اشغال قلمروهای اوکراین را ندارد و هدف این کشور خلع سلاح و نازی‌زدایی کردن کشور اوکراین است.

از طرف دیگر وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه مقرهای گردان «دنیپر» در منطقه «دنیپروپتروفسک» را با موشک‌های با دقت بالا که از دریا پرتاب شده‌ است، تخریب کردند.

گزارش میدانی روسیه در حالی منتشر شده است که امروز(یکشنبه)، شبکه سی ان ان براساس تصاویر ماهواره‌ای از صف هشت مایلی(۱۳ کیلومتری) کاروان نظامی ارتش روسیه به سمت مناطق شرقی و جنوبی اوکراین خبر داد. 

براساس تصاویر ماهواره‌ای شرکت مکسار، کاروان نظامی روسیه روز یک شنبه از طریق شهر بورلوک در شرق خارکیف در نزدیکی مرز با روسیه در حال انتقال به شرق و جنوب این کشور است.

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی نه تنها به کاهش تنش‌ها در این کشور کمک نکرده‌اند، بلکه با اعمال فشار به روسیه از طریق ارائه سلاح به اوکراین و تشدید تحریم‌ها علیه پوتین و مقام‌های عالی‌رتبه این کشور، به درگیری‌ها در اوکراین دامن زده‌اند.

در همین راستا، روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف» به نقل از «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گزارش داد که این اتحاد نظامی در حال کار بر روی طرح‌هایی برای حضور نظامی دائمی در مرز خود در تلاش برای مقابله با «حملات آینده روسیه» است.

استولتنبرگ دبیرکل ناتو در مصاحبه با تلگراف، گفت: ناتو به عنوان بخشی از بازآرایی اساسی ائتلاف، نیروهای نظامی خود را در جناح شرقی تقویت می‌کند. به گفته وی، این بازآرایی اساسی مستلزم جایگزینی حضور نسبتا کوچک «نیروهای تریپ‌-وایر» در جناح شرقی ائتلاف با نیروهای قوی‌تر خواهد بود.

این اقدامات تحریک‌آمیز ناتو در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیراً سفیر روسیه در واشنگتن هشدار داد اقدامات غرب در ارسال سلاح و تجهیزات برای اوکراین، خطرناک و تحریک‌آمیز است و می‌تواند ایالات متحده و فدراسیون روسیه را در مسیر تقابل مستقیم نظامی قرار دهد.

این نماینده مسکو در واشنگتن گفت که پاکسازی قومی کی‌یف، همراه با تلاش آن برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو تحت هدایت ایالات متحده، از جمله عوامل محرکی بود که روسیه را وادار کرد تا عملیات نظامی ویژه خود را برای غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین آغاز کند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.