وزیر خارجه فنلاند روز شنبه تاکید کرد که این کشور در ارسال درخواست برای عضویت در پیمان نظامی ناتو نباید تاخیر کند.

وزیر خارجه فنلاند: برای عضویت در ناتو نباید تاخیر کرد

به گزارش قدس آنلاین، «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند روز شنبه گفت که این کشور در ارسال درخواست برای عضویت در پیمان ناتو نباید تاخیر کند.

وی که در جریان مصاحبه‌ای این موضوع را مطرح می‌کرد، افزود: «هنوز چه اتفاق بدتری باید روی دهد تا فنلاند ناتو را در نظر بگیرد».

وزیر امور خارجه فنلاند تاکید کرد که هم اکنون زمان مناسبی است تا هلسینکی درخواست عضویت در ناتو را مطرح کند.

هاویستو اضافه کرد که درگیری‌ها در اوکراین، هلسینکی را مجبور کرد تا سیاست امنیتی خود را مورد ارزیابی قرار دهد و برای فنلاند و سوئد خوب خواهد بود تا مواضع خود درباره عضویت در ناتو را همگام سازی کنند.

بحث درباره عضویت فنلاند در ناتو چند روز پیش در پارلمان این کشور مطرح شد. بر اساس تحلیل رسانه‌های این کشور، 114 عضو از 200 عضو پارلمان، حمایت خود را از پیوستن فنلاند به ناتو ابراز داشته‌اند.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو نیز چند بار گفته بود که این ائتلاف آماده است تا درخواست سوئد و فنلاند را به محضی که ارائه دهند، بپذیرد.

این در حالی است که روسیه چند بار درباره عواقب پیوستن سوئد و فنلاند به سازمان نظامی پیمان آتلانتیک شمالی هشدار داده بود. 

وزارت خارجه روسیه هشدار داده است که پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو خطر بی ثباتی در شمال اروپا را به دنبال خواهد داشت. 

علیرغم هشدار روسیه، «ماگدالنا اندرسون» نخست وزیر سوئد اعلام کرده است که استکهلم در ماه ژوئن درخواست خود برای عضویت در ناتو را به دبیرخانه این سازمان تحویل خواهد داد. همچنین منابع خبری غربی میگویند که فنلاند نیز در تابستان سال جاری درخواست خود را برای عضویت در پیمان ناتو ارائه خواهد کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.