چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹

تورم استرالیا رکورد ۲۰ ساله را شکست

در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ نرخ تورم در استرالیا رکورد ۲۰ ساله را شکست و پیش بینی می‌شود بانک مرکزی این کشور طی چند روز آینده دست به افزایش نرخ بهره بزند.

استرالیا

به گزارش قدس آنلاین، در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به خاطر بالا رفتن قیمت بنزین، مصالح ساختمانی و مواد غذایی نرخ تورم در استرالیا رکورد ۲۰ سال گذشته را شکست.

این مسأله خبر خوبی برای اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور نیست؛ چراکه وی هم اکنون درگیر رقابت‌های انتخاباتی است و افزایش قیمت‌ها به یکی از موضوعات اصلی مورد بحث رأی‌دهندگان در این کشور تبدیل شده است.

آمار منتشر شده از تورم در استرالیا باعث شده تا این نگاه به وجود بیاید که بانک مرکزی این کشور نباید نرخ بهره را بیش از این پایین نگه داشته و باید به سمت اجرای سیاست‌های تشدید پولی برود. این انتظار وجود دارد که حتی در نشست هفته آینده این بانک نرخ بهره را افزایش دهد.

از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت بنزین در استرالیا ۳۵ درصد رشد کرده و هزینه ساخت ساختمان و مصالح نیز ۱۳.۷ درصد در این کشور بالا رفته است. در سه ماهه نخست امسال همچنین قیمت مواد غذایی به خاطر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل، کود، بسته بندی و مواد اولیه نیز بالا رفته است.

منبع: فارس

نظر شما