دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۴

واکنش نظامی ناو هواپیمابر چین همزمان با رزمایش ژاپن و آمریکا

آرایش شرقی

علوی

هر اندازه که آمریکا، روسیه را با قربانی کردن اوکراین در این منطقه درگیر نگه داشته، خبرها از خیز دوباره ایالات متحده برای اقدامی مشابه علیه چین در شرق آسیا حکایت دارد.

ناو هواپیمابر

منابع خبری از تحرکات نیروی دریایی ارتش چین در منطقه همزمان با تمرین نظامی ژاپن و آمریکا در آب‌های منطقه خبر می‌دهند.

به گزارش فارس، همزمان با رزمایش دریایی ژاپن و آمریکا، ناو هواپیمابر چین تحرکاتی را در آب‌های منطقه انجام می‌دهد و آرایش نظامی به خود گرفته است. ناو هواپیمابر «لیائونینیگ» و ناوگروه آن در چند روز گذشته با استقرار در «دریای فیلیپین» به سمت شرق جزیره تایوان و جنوب ژاپن که به گفته کارشناسان مکانی بسیار مهم برای مداخله کشورهای خارجی چون آمریکا و ژاپن است، آمادگی خود را به رخ می‌کشند.

به گفته منابع آگاه، ارتش چین شماری از جنگنده‌ها و رزم‌ناوهای خود را هم از غرب چین عازم جزیره تایوان کرده و تحرکات دریایی آمریکا و ژاپن را با دقت زیر نظر دارد. به نوشته این منبع خبری، ناو گروه لیائونینیگ قصد دارد در روز و شب با استفاده از مهمات واقعی تمرین‌هایی را در دریای فیلیپین، شرق تایوان و جنوب ژاپن از سه‌شنبه هفته جاری تا جمعه برگزار کند. با حرکت هماهنگ نیروهای هوایی و دریایی چین، این ناوگروه می‌تواند مسیرهایی را که نیروهای خارجی ممکن است برای استقرار در تایوان استفاده  کنند، به طور کامل قطع کنند و این مزیت قابل توجهی برای ارتش چین خواهد بود.

نگرانی‌ها درباره اقدامات آمریکا در شرق آسیا در حالی است که نخست‌وزیر ژاپن روز یکشنبه هشدار داد درگیری‌های مسلحانه‌ای شبیه به جنگ اوکراین ممکن است در شرق آسیا به وقوع بپیوندد.

«فومیو کیشیدا» در جریان دیدار با «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در لندن بار دیگر ادعاهای مشابهی درباره احتمال حمله چین به تایوان را مطرح کرد و گفت: صلح و ثبات در تنگه تایوان برای توکیو و جامعه بین‌الملل ضروری است. این مقام ژاپنی در این خصوص توضیح داد: «ما باید با همپیمانان و کشورهای همفکر خود همکاری کنیم و هرگز تلاش یکجانبه برای تغییر وضعیت فعلی از طریق استفاده از زور در منطقه هند و اقیانوسیه به ویژه شرق آسیا را تاب نمی‌آوریم». کیشیدا سپس با هشدار درباره تداوم جنگ اوکراین گفت: «اوکراین احتمالاً همان شرق آسیای فردا باشد».

انتهای پیام/

نظر شما