۸ تیر

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
کد خبر: 798139
صدای پای مخالفان آمریکا در برزیل می‌آید
در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در اکتبر ۲۰۲۲، ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور فعلی رقیب قدرتمندی را پیش رو خواهد داشت. لولا داسیلوا، سیاستمدار چپگرا، نامزدی خود را در این انتخابات  تأیید کرده است.
حدود ۶ ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برزیل انجام خواهد شد و لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق به عنوان نماینده احزاب میانه‌رو در این انتخابات شرکت خواهد کرد. لولا داسیلوا که حدود دو سال و نیم پیش از زندان آزاد شده در نظرسنجی‌های فعلی از رقیب خود بولسونارو جلوتر است. داسیلوا در تیمی به همراهی جراردو آلکمین، فرماندار سابق ایالت سائوپائولو در این انتخابات شرکت می‌کند. نکته جالب آنکه جراردو آلکمین در گذشته رقیب انتخاباتی لولا داسیلوا بوده و قرار است در صورت انتخاب داسیلوا به عنوان رئیس جمهور، پست معاونت او را بگیرد.  
رئیس جمهور سابق برزیل در سخنرانی اعلام نامزدی، خود را نماینده ائتلاف احزاب میانه‌رو معرفی کرد و گفت که دموکرات‌ها با هر خاستگاه و رنگی باید متحد شوند تا با تهدید تمامیت‌خواهان و نفرت‌پراکنی مبارزه کنند و آن‌ها را شکست دهند. این سیاستمدار چپ‌گرا که در برابر هزاران طرفدار حزب کارگر، اتحادیه‌های کارگری و متحدان سیاسی‌اش در سائوپائولو سخنرانی می‌کرد با متهم کردن بولسونارو گفت: «هر کاری که ما انجام داده‌ایم و هرآنچه توده‌های برزیل به دست آورده‌اند را دولت فعلی نابود خواهد کرد.»
داسیلوای ۷۶ ساله به سیاست‌های کرونایی رئیس دولت فعلی حمله کرد و گفت که ژائیر بولسونارا عملا مسئول مرگ ۶۶ هزار نفر در برزیل است. از سوی دیگر او دولت فعلی را متهم کرد که با افزایش تورم و بالا بردن قیمت مواد غذایی میلیون‌ها برزیلی را فقیر کرده است. لولا داسیلوا در جمع هوادارانش گفت:‌ «ما تسلیم نخواهیم شد، نه من و نه مردم ما. هدفی که برای آن مبارزه می‌کنیم ما را زنده نگه داشته است.»
لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس جمهور برزیل بود. او با طرح‌های اجتماعی میلیون‌ها شهروند برزیلی را از فقر نجات داد. اقتصاد برزیل در دولت او رونق گرفت. در آستانه انتخابات ۲۰۱۸ که در نهایت بولسونارو برنده شد، لولا داسیلوا به اتهام فساد مالی و پولشویی به۱۲ سال زندان محکوم شد. او همواره این اتهامات را رد کرد و دلیل آن‌ها را انگیزه‌های سیاسی دانست. در مارس سال گذشته یک قاضی دیوان عالی همه احکام صادره علیه رئیس‌جمهور سابق را لغو کرد.  کمیته حقوق بشر سازمان ملل  نیز حذف این سیاستمدار از رقابت‌های ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ را «غیرقانونی» خواند. بدین ترتیب لولا داسیلوا پس از گذشت ۵۸۰ روز از زندان آزاد شد. در دوران حبس، حامیان لولا داسیلوا او را تنها نگذاشتند و همیشه برای آزادی او در کوریتیبا، محل زندان او تظاهرات می‌کردند.
خبری بد برای آمریکا 
 
شکست طرفداران آمریکا در انتخابات برزیل، قطعا بدترین خبر ممکن برای کاخ سفید در آمریکای لاتین خواهد بود. نباید فراموش کنیم که سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری شیلی و پرو نیز بر رقبای مورد حمایت کاخ سفید پیروز شوند و در رأس معادلات قدرت قرار گیرند. مردم برزیل دوم اکتبر ۲۰۲۲ رئیس جمهور خود را انتخاب خواهند کرد. بر اساس نظرسنجی‌های مقدماتی،  محبوبیت لولا داسیلوا از رئیس جمهور فعلی بیشتر است. در همین حال، بولسونارو، در باره مطمئن بودن سیستم رأی‌گیری الکترونیکی ابراز نگرانی کرده است. برخی از کارشناسان سیاسی بیم دارند که او مانند الگوی آمریکایی خود دونالد ترامپ، ‌ در صورت شکست در انتخابات آینده از پذیرش نتیجه سر باز بزند.
 
منبع: رسالت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.