شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳

سلاجقه: مدیریت پسماند در کشور جزو اولویت‌های دولت است

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت سیاستگذاری جدی را برای مدیریت پسماندها به ویژه پسماند استان‌های شمالی کشور به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داده است.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش قدس آنلاین از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در سی و دومین کارگروه ملی مدیریت پسماند که با حضور نمایندگان وزارت خانه ها و سازمان های مربوطه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد افزود: فرهنگ تفکیک از مبدا و دفع درست زباله اگر در کشور نهادینه شود، به اجرای طرح مدیریت پسماند کمک بزرگی خواهد کرد و رسانه ملی مکلف به فرهنگ سازی افزایش مشارکت مردم در بازیافت پسماندها شد.  

وی با تاکید بر اهمیت سیاستگذاری جدی دولت در حوزه مدیریت پسماند تصریح کرد: دولت سیاستگذاری جدی را برای مدیریت پسماندها به ویژه پسماند استان های شمالی کشور به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داده و برای کاهش مصرف پلاستیک و کنترل آن باید از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.  

سلاجقه افزود: در چارچوب سیاستگذاری ها برنامه منطقه بندی مدیریت پسماند باید تعیین شود تا بر اساس آن برنامه های اجرایی در نظر گرفته شود و وزارت کشور این امر را بر اساس شاخص های تعیین شده و با نظارت دستگاه های مسئول انجام خواهد داد.  

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر اساس سیاستگذاری ها و پهنه بندی که وزارت کشور انجام می دهد وضعیت فعلی را با داشته های گذشته قیاس خواهیم کرد تا به نتایجی برسیم و بعد از اولویت بندی تا پایان سال ۱۴۰۱ محل اعتبار پروژه ها تامین خواهد شد.

سلاجقه با تاکید بر این که در جلسه آتی نقش دستگاه های اجرایی مشخص شود، گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور ظرفیت های استانی و ملی دستگاه ها را در نظر بگیرد و در بازه زمانی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴  اعتبارها تامین تا کارها عملیاتی شود.  

در این جلسه، وزارت کشور به ارائه برنامه جامع و عملیاتی ۴ ساله ساماندهی مدیریت پسماندها ویژه استان های شمالی کشور پرداخت، همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور به ارائه اقدامات و برنامه های اجرایی خود پرداخت.

سی و دومین کارگروه ملی مدیریت پسماند با حضور نمایندگان وزارت خانه ها و سازمان های مربوطه چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

نظر شما