شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰

گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا با مقام سعودی درباره ایران و منطقه

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و وندی شرمن معاون او روز شنبه در واشنگتن با خالد بن سلمان آل سعود، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار و درباره ایران و منطقه گفتگو کردند.

بلینکن

به گزارش قدس آنلاین، بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، بلینکن و معاونش با تکرار ادعاهای ضد ایرانی مدعی تلاش ها برای مقابله با تهدیدهای ایران شدند.

در این بیانیه آمده است، این دو مقام آمریکایی در این دیدار بر تعهد واشنگتن به تقویت قدرت دفاعی عربستان سعودی و اهمیت حفظ حمایت‌های بین‌المللی از اوکراین تاکید کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، بلینکن و شرمن با تاکید بر حمایت واشنگتن از آتش‌بس سازمان ملل در یمن، سایر پیشرفت‌ها از جمله ازسرگیری پروازهای تجاری از صنعا و واردات سوخت به بندر حدیده را بررسی و بر لزوم بهبود فوری دسترسی به تعز و سایر شهرها در خط مقدم جنگ تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه طرفین همچنین درباره مدیریت بازارهای انرژی در پی جنگ اوکراین، مسایل حقوق بشر و پیشرفت‌های عربستان در برنامه چشم‌انداز ٢٠٣٠ گفتگو کردند.

 «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان روز چهارشنبه نیز در واشنگتن با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار و درباره چشم‌انداز همکاری و هماهنگی مشترک بین ریاض و واشنگتن و راه‌های حمایت و تقویت آن‌ها در چارچوب چشم‌انداز مشترک بین دو کشور تبادل نظر کردند. 

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز تاکید کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا متعهد به کمک به عربستان برای دفاع از خاک خود است. 

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالیوان با معاون وزیر دفاع عربستان درباره اهمیت هماهنگی تلاش‌ها برای اطمینان از تاب آوری اقتصاد جهانی گفت و گو کرده است. 

این بیانیه اضافه کرد که سالیوان تلاش‌های عربستان برای تضمین آتش بس در یمن را که با میانجیگری سازمان ملل انجام شده است، ارج می‌نهد. 

پایگاه خبری اکسیوس به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نوشت که شاهزاده «خالد» در راس یک هیات سعودی برای شرکت در کمیته برنامه ریزی استراتژیک مشترک بین آمریکا و عربستان در واشنگتن به سر می‌برد. 

این پایگاه خبری با اشاره به اینکه این نشست با اهمیت است افزود: زیرا آمریکا در تلاش است تا روابط خود با عربستان سعودی را بهبود بخشد در حالیکه عربستان برای افزایش تولید نفت خود پیش از سفر آینده  جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه که در پایان ماه ژوئن انجام خواهد شد، تلاش می‌کند.

روابط آمریکا و عربستان با کنار رفتن "دونالد ترامپ" و روی کار آمدن "جو بایدن" به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در دی ماه سال ۱۳۹۹ با تغییرات زیادی مواجه بوده و به نظر می‌رسد که ماه عسل ریاض – واشنگتن نیز به اتمام رسیده و این روابط همانند گذشته نیست.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز پنجشنبه به نقل از منابع متعدد گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ممکن است ماه آینده برای اولین بار با یکدیگر دیدار کنند.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد:  مقامات دولت بایدن در حال مذاکره با سعودی ها برای آماده سازی یک دیدار حضوری میان بایدن و محمد بن سلمان در طول سفر ماه آینده بایدن به منطقه است.

منبع: ایرنا

نظر شما