سرپرست دفتر شرکت ‌ها و آماده سازی بنگاه ‌های سازمان خصوصی سازی ایران گفت: درمجموع ۱۸۷ عنوان شرکت برای سال ۱۴۰۱ در فهرست واگذاری این سازمان قرار دارند.

۱۸۷ شرکت دولتی در فهرست واگذاری امسال قرار گرفتند

به گزارش قدس آنلاین، حسین امیر رحیمی افزود: سهام این شرکت ها از یک هزارم درصد تا صد درصد است یعنی ترکیب صد درصدی ۵۱ شرکت، ترکیب بین ۲۰ تا ۵۰ درصدی ۸۳ شرکت و بقیه زیر ۲۰ درصد که سهام جزء هستند.

وی همچنین اظهارداشت: امسال سازمان خصوصی سازی فهرست واگذاری ها را حداکثری بسته است.

سرپرست دفتر شرکت ‌ها و آماده سازی بنگاه ‌های سازمان خصوصی سازی ایران گفت: این سازمان سعی کرده هرشرکتی که در طول ۱۰ سال گذشته از بین دو هزار و ۵۰ شرکت ممکن که در اقتصاد ایران وجود داشته و در سال های گذشته در فهرست سازمان خصوصی سازی بوده و به هر دلیلی خارج یا فسخ شده اند در این فهرست صد درصدی شرکت های قابل واگذاری آورده شده است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه چند اقدام زیر ساختی برای واگذاری اموال و دارایی های دولتی به بخش خصوصی انجام شده که سامانه پاسخ و اطلاع رسانی از جمله این موارد است.

امیر رحیمی اظهارداشت: خوشبختانه از طریق این سامانه هر آنچه به عنوان صورت های مالی، مصوبات صورت جلسات مجامع، مصوبات مهم هیئت مدیره شرکت های بزرگ و سایر موارد به نحو احسن اطلاع رسانی خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر یک بستر اطلاع ر سانی و شفافیت صدرصدی برای انضباط مالی بنگاه ها در کشور فراهم شده است.

سرپرست دفتر شرکت ‌ها و آماده سازی بنگاه ‌های سازمان خصوصی سازی ایران گفت: بطورکلی سهام دو هزار و ۵۰ شرکت طی ۱۴ تا ۱۵ سال گذشته در فهرست واگذاری های سازمان مزبورقرار گرفته که بخشی زیادی از سهام این شرکت ها واگذار شده و تنها سهام ۱۸۷ عنوان شرکت باقی مانده که باید واگذار شود.

وی افزود: متاسفانه درچند سال گذشته ۱۱ شرکت بزرگی که در کشور واگذار شد اکنون فسخ یا در حال فسخ هستند.

امیر رحیمی اظهارداشت: بطورحتم در واگذاری شرکت های مزبور انتظار بر این بوده که بیشترین دقت از طرف دولت صورت گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه بی دقتی ها و همینطور اقدامات، تصمیمات و عملکردهای نادرست اعتماد بین دولت و بخش خصوصی واقعی را در بحث واگذاری ها از بین برده است.

سرپرست دفتر شرکت ‌ها و آماده سازی بنگاه ‌های سازمان خصوصی سازی ایران گفت: ایجاد شفافیت، اصلاح قوانین ضروری و لازم و مواردی از این دست در برگرداندن و احیای اعتماد عمومی نسبت به واگذاری ها یا سرمایه گذاران به دولت بسیار نقش آفرین است.

وی افزود: تمام تلاش سازمان بر اینکه از این به بعد در واگذاری ها به چند اصول اولیه مثل انضباط مالی، استقرار حاکمیت شرکتی و همینطور مالکیت پاداشی باشد برای مدیریت بهره وری یعنی خلق ارزشی در بنگاه صورت گیرد سپس واگذار شود پایبند باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.