۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
کد خبر: 802607

جداشدن ۴ نفر از تیم همراه «نفتالی بنت» این نشانه را با خود به‌همراه دارد که او در حال افول در عرصه سیاسی است و حتی اگر خواستار بسترسازی برای بقاء در قدرت باشد نیز هنوز با آن فاصله زیادی دارد.

چهارمین استعفا در تیم «نفتالی بنت»

به گزارش قدس آنلاین، رسانه‌های رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر از وقوع چهارمین استعفا در تیم «نفتالی بنت»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی یک ماه گذشته خبر دادند. براساس خبر اعلام‌شده، «ماتان سیدی» سخنگوی دفتر نخست وزیر، از پست خود استعفا داد. «ماتان سیدی» از کسانی است که طی ۴ سال گذشته، همواره در تیم «نفتالی بنت» بوده و هنگامی که «نفتالی بنت» وزیر آموزش و پرورش و وزیر جنگ بود، مشاور وی بوده است. از یک سال گذشته تاکنون نیز وی در دفتر نخست‌وزیری، علاوه بر سخنگوی دفتر نخست وزیر، به‌عنوان مدیر روابط داخلی و مشاور رسانه‌ای شخصی بنت مشغول به کار بوده است. حالا پس از یک سال از آغاز به کار دولت «نفتالی بنت»، به‌عنوان چهارمین مهره کلیدی تیم «نفتالی بنت» از تیم وی خارج می‌شود. «یوتم بن یتزحاگ»، ۳۲ساله جانشین «ماتان سیدی» ۲۷ساله خواهد شد.

استعفاهای یک ماه گذشته

طی یک ماه گذشته، ۴ نفر از دایره افراد نزدیک به «نفتالی بنت» از پست‌های خود استعفا داده‌اند که «ماتان سیدی»، چهارمین نفر آنهاست و به‌گفته «نفتالی بنت» برای حضور در بخش خصوصی از دولت خارج شده است.

استعفای مشاور دیپلماتیک نخست‌وزیر

حدود ۳ هفته قبل ۱۳ می ۲۰۲۲ میلادی (۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱) «شمریت مئیر»، مشاور دیپلماتیک «نفتالی بنت» از پست خود استعفا داد. برخی منابع رسانه‌ای رژیم صهیونیستی اعلام کردند این استعفا برای آن اتفاق افتاد تا «مئیر» به‌عنوان مهره شخصی «نفتالی بنت» در ایالات متحده حضور داشته باشد اما واقعیت این بود که نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی یکی از همراهان نزدیک خود را از دست داد.

استعفای مسئول دفتر نخست‌وزیر

تنها ۱۰ روز پس از خروج «شمریت مئیر» از تیم «نفتالی بنت»، «تال گان زِوی»، مسئول دفتر وی نیز از سمت خود استعفا داد. «زِوی» یکی از وفادارترین همراهان، «نفتالی بنت» بوده و طی یک دهه گذشته همواره کنار او حضور داشته است. او این اقدام را در راستای خستگی از فعالیت‌های دولتی و استراحت توصیف کرد اما «زِوی» در سنی نبود که بخواهد از عرصه کار دولتی کنار رود و به‌نظر نمی‌رسد این استعفا امری عادی بوده باشد. «اِدِن بیزمن» جایگزین وی شد.

استعفای دستیار شخصی نخست‌وزیر

یک هفته از استعفای دوم در تیم «نفتالی بنت»، ۳۰ می ۲۰۲۲ میلادی (۹ خرداد ۱۴۰۱) «نائومی ساسون»، دستیار شخصی «نفتالی بنت» هم از جایگاه خود استعفا داد و از تیم وی خارج شد. «ساسون» از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به‌مدت ۸ سال کنار «بنت» بود و حالا در موقعیتی که بنت در شرایطی بغرنج قرار دارد، جایگاه خود را ترک کرده است.

در زمانی کمتر از یک ماه ۴ نفر از مهره‌های کلیدی دولت نفتالی بنت از پست‌های خود استعفا داده‌اند. گزینه‌های احتمالی و سناریوهای محتمل در دو فضای کاملاً متفاوت بیان شده‌اند.

سناریوی اول، تعمیق شکاف و اختلاف در کابینه

نخستین سناریوی محتمل، این است که به‌دلیل به‌وجود آمدن اختلافات جدید و تعمیق شکافی که در کابینه «نفتالی بنت» وجود دارد، وی با اعضای تیم خود اختلاف پیدا کرده است و تعمیق این اختلاف موجب شده است اعضای تیم وی از او جدا شوند. این سناریو با این نشانه تأیید می‌شود که دو نفر از اعضای جداشده از تیم «بنت» در عرصه سیاسی باقی مانده‌اند اما کار با «نفتالی بنت» را متوقف کرده و از وی جدا شده‌اند.

سناریوی دوم، مقدمه‌چینی برای تثبیت موقعیت سیاسی

سناریوی دوم از این قرار است که با توجه به احتمال بازگشت دوباره «بنیامین نتانیاهو» به قدرت و کنار زدن «نفتالی بنت»، به‌دلیل اختلافات شدیدی که در کابینه کنونی «نفتالی بنت‌» وجود دارد وی در حال زمینه‌سازی و مقدمه‌چینی برای تثبیت موقعیت خود در عرصه سیاسی است تا خود را از یک سو در قدرت حفظ کند و در وهله دوم بتواند کابینه‌ای منسجم‌تر تشکیل دهد و به «نتانیاهو» اجازه ندهد بار دیگر به قدرت بازگردد.

مهمترین نشانه مؤید این سناریو، خبر انتقال «شمریت مئیر»، مشاور دیپلماتیک وی به ایالات متحده است، البته منوط به آنکه این خبر درست باشد می‌توان گفت او به‌خوبی درک کرده است که راه رسیدن به قدرت در رژیم صهیونیستی از واشنگتن می‌گذرد و در حال تلاش برای قانع کردن واشنگتن برای استمرار حضورش در عرصه قدرت است.

آنچه امروز در واقعیت رخ می‌نماید جدا شدن ۴ مهره کلیدی از تیم همراه «نفتالی بنت» از اوست و این مسئله نمی‌تواند به همین سادگی رقم خورده باشد. به‌طور معمول باید گفت، «نفتالی بنت» در حال افول است و جدا شدن کسانی که بعضاً یک دهه با وی کار کردند، یک نشانه منفی در روند سیاسی وی است. اما برخی خبرهای درجه دوم هم هستند که می‌گویند او در حال بسترسازی برای بقاء در قدرت است و این استعفاها در همین راستا رقم خورده است. آنچه این مسئله را روشن خواهد کرد گذشت زمان و تأیید و رد نشانه‌های هریک از سناریوهای نامبرده است که به‌نظر نمی‌رسد این زمان چندان طولانی باشد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.