وزیر فرهنگ گفت: وزارت فرهنگ در دولت مردمی به ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت رایزن‌های فرهنگی اهمیت ویژه‌ای قائل است و در همین راستا در ۱۵ کشور آمریکای لاتین و اروپا رایزنی‌های فرهنگی را پس از مدت‌ها فعال خواهیم کرد.

اسماعیلی: فعالیت رایزنان فرهنگی در ۱۵ کشور آمریکای لاتین و اروپا از سر گرفته می‌شود

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در مراسم رونمایی از تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری که با حضور سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، گفت: حضور موثر در حوزه صنایع خلاق فرهنگی یکی از اهداف اصلی وزارت فرهنگ در دولت مردمی محسوب می‌شود و بر همین اساس معاونت‌های مختلف وزارتخانه به پرداختن مقوله اقتصاد فرهنگ توجه ویژه‌ای دارند تا فضای توسعه صنایع خلاق فرهنگی فراهم شود.

اسماعیلی در ادامه به تدوین سند ویژه حوزه صنایع خلاق فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ اشاره کرد و افزود: باید بتوانیم از تمامی ظرفیت‌های خود به بهترین شیوه استفاده کنیم تا توسعه صنایع فرهنگی از تهدید به فرصت بدل شود، این اتفاق با بهره‌مندی بهینه از فناوری‌های نوین کاملا دست یافتنی است و به همین خاطر تدوین سند ویژه حوزه صنایع خلاق فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ آغاز شده است.

وی همچنین به نقش مهم رایزنی های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در توسعه صنایع فرهنگی خلاق کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در گردهمایی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف که به‌زودی برگزار خواهد شد، سه محور اصلی در این گردهمایی مورد بحث و بررسی قرار  خواهد  گرفت که «توسعه صادرات محصولات فرهنگی» یکی از مهمترین این محورها به شمار می‌آید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وزارت فرهنگ در دولت مردمی به ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت رایزن‌های فرهنگی اهمیت ویژه‌ای قائل است و در همین راستا در ۱۵ کشور آمریکای لاتین و اروپا رایزنی‌های فرهنگی را پس از مدت‌ها فعال خواهیم کرد که اغلب این رایزنان از اساتید خبره حوزه‌های فرهنگی و هنری دانشگاه‌ها هستند.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود امضای تفاهم‌نامه میان وزارت فرهنگ و معاونت علمی ریاست جمهوری را گامی موثر در جهت توسعه صنایع خلاق فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: بدون شک این تفاهم‌نامه مبنای مناسبی برای توسعه صنایع خلاق فرهنگی در کشور به شمار می‌رود و ما در وزارت فرهنگ با تشکیل ستادی ویژه و با استفاده از ظرفیت‌های سازمان های تابعه نهایت تلاش خود را می‌کنیم که به توسعه صنایع خلاق فرهنگی کمک کنیم.

وی به استفاده از ظرفیت شبکه‌های مردمی برای توسعه صنایع خلاق تاکید کرد و گفت: ۳۵ هزار مسجد فعال در کنار ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد تنها بخشی از ظرفیت‌های شبکه‌های مردمی است که به‌خوبی می‌تواند ایده‌های توسعه صنایع خلاق فرهنگی را عملیاتی کند.

وزیر فرهنگ در پایان درباره اهمیت توسعه خانه‌های خلاق در سراسر کشور گفت:  احداث خانه‌های خلاق و نوآوری در نقاط مختلف کشور اتفاق مثبتی در توسعه فرهنگی استان‌ها به حساب می‌آید. در این خصوص نیز معاونت امور استان‌های وزارت فرهنگ می‌تواند با همراهی جوانان پویا و انقلابی شهرهای مختلف به راه‌اندازی و توسعه خانه های خلاق و نوآوری در استان های مختلف کمک کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.