رئیس سابق کانون صرافان با بیان اینکه دلار به اندازه کافی در صرافی‌ها وجود دارد، از روند کاهشی نرخ دلار در بازار آزاد خبرداد.

 آغاز روند کاهشی نرخ ارز/ دلار به اندازه کافی در صرافی‌ها وجود دارد

به گزارش قدس آنلاین، احمد لواسانی در مورد روند قیمت دلار در بازار، اظهار کرد: از دو روز گذشته که اصلاح مقررات خرید و فروش ارز صادرکننده توسط بانک مرکزی انجام شد، بازار ارز ثبات پیدا کرده و روند عرضه ارز بهتر شده است، به گونه‌ای که عرضه بر تقاضای دلار پیشی گرفته است. 

وی در مورد میزان ارز خرید و فروش شده در دو روز گذشته، گفت:‌ آمار آن دست بانک مرکزی است، اما شرکت‌های صادرکننده، ارز حاصل از صادرات خود را با تمایل بیشتری برای فروش به صرافی‌ها عرضه می‌کنند که عرضه ارز صادراتی به نرخ توافقی با صرافی صورت می‌گیرد.

به گفته لواسانی، طبق مصوبه بانک مرکزی در صرافی‌ها به هر فرد تا سقف ۲ هزار دلار یا ۲ هزار یورو فروخته می‌شود؛ اما در حال حاضر چون تقاضا برای خرید ارز به اندازه عرضه نیست، در حالی که چون مازاد عرضه داریم، اگر بانک مرکزی اجازه دهد، توان عرضه بیشتر از این مقدار هم برای هر فرد وجود دارد.

رئیس سابق کانون صرافان تأکید کرد:‌ به هیچ وجه در میزان ارز کمبودی نداریم و ارز کافی از صادرکنندگان در دست صرافی‌ها وجود دارد و مشکل صرافی‌ها کمبود تقاضا برای خرید ارز است و همچنین صرافی‌ها از این بیم دارند که در روزهای آینده مقدار بیشتری از قیمت دلار کاهش یابد و آنها دچار ضرر شوند. 

لواسانی این را هم گفت:‌ اگر ارز حواله دانشجویی و یا سایر متقاضیانی که در خارج کشور هستند، آزاد شود، صرافی‌ها می‌توانند گشایش بیشتری ایجاد کنند و ارز مازاد خود را بفروشند. 

وی در مورد اینکه آیا روند نرخ ارز رو به کاهش است، خاطرنشان کرد:‌ خواسته صرافان و فعالان بازار ثبات در بازار است، چون باید پارامترهای اقتصادی تا حدی دچار ثبات باشند، اما اگر بگوییم روند رو به کاهش است، ممکن است در ماه‌های آینده دوباره بازار دچار تلاطم شود، بنابراین ثبات در بازار و ثبات در نرخ‌ها برای فعالان اقتصاد مطلوب‌تر از روند کاهشی است. 

رئیس سابق کانون صرافان گفت‌: در حال حاضر هر دلار در صرافی‌ها بین ۳۲۱۰۰ تا ۳۲۲۰۰ تومان معامله می‌شود.

لواسانی تأکید کرد:‌ به هیچ عنوان کمبود ارز در صرافی‌ها نداریم و مشکل صراف‌ها نگرانی از کاهش نرخ در روزهای آینده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.