فرمانده کل انتظامی کشور گفت: امروز جرایمی در کشور از جمله سرقت وجود دارد که باعث نگرانی مردم در سطح جامعه شده، بنابراین پلیس آگاهی فراجا باید به صورت پیش رویدادی از وقوع برخی اتفاقات پیشگیری کند.

فرمانده کل انتظامی کشور: وقوع جرایمی از جمله سرقت موجب نگرانی مردم شده است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری روز یکشنبه در همایش روسای پلیس آگاهی استان های سراسر کشور  و آیین رونمایی از دستاوردهای علمی پلیس آگاهی فراجا افزود: مردم شریف ایران اسلامی قدردان اقدامات پلیس در تمامی حوزه ها هستند، باید با به کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در کشف به وقوع و استرداد اموال سرعت بیشتری داشته باشیم؛ لازم است که در این راستا سهم و نقش سایر دستگاه­ها را نیز مشخص و از آنها مطالبه‌گری کنیم.

سردار اشتری اضافه کرد: باید برای پیشگیری از سرقت و مقابله با آن بسیاری از خلاء‌های قانونی (پایین بودن هزینه جرم ) رفع شود، از این‌رو لازم است سایر دستگاه‌ها نیز برای مقابله با سرقت همراه و یاری رسان باشند.

 فرمانده کل انتظامی کشور به نقش پلیس آگاهی در ارتقای امنیت اشاره کرد و گفت: در پلیس آگاهی فراجا در حوزه هوشمندسازی اقدامات بسیار مطلوبی انجام شده که باعث ایجاد تحول نیز شده اما لازم است در محقق شدن این موضوع با سرعت بیشتری پیش برویم. به کارگیری فناوری‌های نوین، تجهیزات به روز، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید مورد اهتمام قرار گیرد.

فرمانده کل انتظامی کشور با تاکید بر برگزاری مستمر قرارگاه مقابله با سرقت به دستگیری سارقان بانک ملی اشاره کرد و اظهار داشت: دستگیری سارقان در مدت زمان بسیار کم (۴۸ ساعت) با لطف و عنایت پروردگار متعال و هوشیاری کارآگاهان یکی از دستاوردهای بزرگ فراجا است که باعث عزت و افتخار برای ایران اسلامی نیز شد.

عدالت‌گستری و مسئولیت‌پذیری 
سردار اشتری در این همایش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای عرصه نظم و امنیت، مدافعان حرم و درود و سلام بر روح بلند و ملکوتی امام خمینی(ره)، آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای «مدظله العالی» ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه، گفت: ایام سالگرد شهادت شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفایش را گرامی می داریم؛ این شهید والامقام دو موضوع «عدالت گستری» و «مسئولیت پذیری» را سرلوحه کاری خود ومورد تاکید  قرار دادند.

وی ادامه داد: ما نیز باید در مجموعه فراجا عدالت گستری را سرلوحه کاری خود قرار دهیم و ادامه دهنده راه این شهید والامقام و معزز باشیم.

نقش پلیس آگاهی در ارتقای امنیت

فرمانده کل انتظامی کشور به موضوع مهم امنیت اشاره کرد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری فراجا از ستون­‌های اصلی امنیت در کشور است، ضمن اینکه نقش، سهم و تاثیرگذاری فراجا در برقراری امنیت در کشور بر کسی پوشیده نیست، از سویی به طور قطع پلیس آگاهی فراجا نقش و تاثیرگذاری بیشتری در ارتقای امنیت دارد.

وی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص دستگیری سارقان بانک ملی عنوان کرد: ایشان فرمودند: «نیروی انتظامی تعدادی دزد را ظرف ۴۸ ساعت دستگیر می‌کند؛ خب باید تشویق بشوند»؛ این اقدام یک افتخار و دستاورد بزرگ برای مجموعه فراجا است از این‌رو بایستی بیش از پیش با به کارگیری ظرفیت های موجود در راستای خدمت‌رسانی به مردم تلاش کنیم.

سردار اشتری تاکید کرد: لازم است که با متخلفان ( سرقت‌های مسلحانه و تجاوز به عنف ) با سرعت هر چه بیشتر و با قاطعیت تمام برخورد شود ضمن اینکه بایستی از وقوع جرم پیشگیری کنیم و هزینه جرم را نیز افزایش دهیم.

فرمانده کل انتظامی کشور همچنین اضافه کرد: لازم است که در خصوص اقدامات بزرگی که در مجموعه انتظامی در راستای برخورد با مجرمان اتفاق می افتد برای ارتقای امنیت و احساس آرامش در سطح جامعه، به صورت شفاف و دقیق اطلاع رسانی شود؛ (بعضا موضوعاتی در فضای مجازی انتشار داده می‌شود که احساس امنیت مردم را خدشه‌دار می‌کند) معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا بایستی در این رابطه اهتمام بیشتری داشته باشد و اقدامات انجام شده را انعکاس دهد که این امر بسیار می تواند برای مردم امیدوار کننده و تاثیرگذار باشد.

هیچ محدودیتی برای خرید تجهیزات نوین نداریم 
فرمانده کل انتظامی کشور با تاکید بر اینکه پلیس آگاهی هوشمند، توانمند و حرفه‌ای است، خاطرنشان کرد: امروز با توجه به امکاناتی که وجود دارد هیچ محدودیتی برای خرید تجهیزات نوین نداریم؛ بایستی با به کارگیری فناوری‌های نوین بیش از گذشته و روز به روز در حوزه‌های مربوطه پیشرفت را شاهد باشیم و در واقع بایستی هوشمندسازی را به معنای واقعی در پلیس آگاهی پیگیری کنیم.

سردار اشتری با تاکید بر اینکه هوشمندسازی از اولویت های مهم پلیس آگاهی در سال ۱۴۰۱ است، عنوان کرد: اگر در این حوزه کمبودی وجود دارد بایستی رفع شود ضمن اینکه آموزش ها نیز در این حوزه بایستی به صورت کاملا حرفه ای دنبال شود.

وی با تاکید بر اینکه اطلس جرایم در کل کشور باید مشخص شود، گفت: باید با برنامه‌ریزی دقیق، اصولی و هدف‌گذاری، ظرفیت‌های خود را بر روی جرایم استان‌ها و شهرستان‌های خاص متمرکز کنیم؛ این ظرفیت در مجموعه آگاهی وجود دارد و می‌توانیم از وقوع بسیاری از جرایم پیشگیری و اقدامات لازم را نیز انجام دهیم.

اموال سرقت شده مردم را به آنها برگردانیم 
سردار اشتری با بیان اینکه یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری مطالبه مردم و استرداد اموال است، تصریح کرد: باید با یک برنامه‌ریزی دقیق در این حوزه وارد میدان شویم، زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای فراهم شود که بتوانیم اموال سرقت شده مردم را به آنها برگردانیم؛ قطعا این کار باعث ارتقای امنیت در سطح جامعه خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از زحمات تمامی همکاران در فراجا به ویژه پلیس آگاهی خاطرنشان کرد: براساس برآوردها، در آینده‌ای نه چندان دور به واسطه وجود ظرفیت‌ها و امکانات با لطف و عنایت پروردگار متعال بسیاری از مشکلات و نیازمندی‌ها رفع خواهد شد؛ اگر امروز از مجموعه انتظامی توسط مسئولان مربوطه قدردانی می‌شود به واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی همه همکاران در مجموعه فراجا است.

طرح تحقیقاتی تطبیق و مقایسه اصوات، پودر سیاه اثربرداری، محلول لومینول تشخیص خون نامریی ( شناسایی خون شسته شده)  از جمله دستاوردهای علمی پلیس آگاهی فراجا است که امروز(یکشنبه) توسط سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور رونمایی شد.

سردار اشتری در این رابطه گفت: امروز مجموعه آگاهی و مرکز تحقیقات با کمک پژوهشگاه فراجا اقدامات خوبی انجام داده و نیازهای داخلی را رفع کرده است؛ امیدواریم با تولید انبوه نیز بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور به سایر کشورهای متقاضی نیز صادرات داشته باشیم.

وی ضمن عرض تبریک به دستاوردهای پلیس آگاهی و پیشرفت های چشمگیر آن اضافه کرد: پودر سیاه اثربردار به طور قطع برای رسیدن به جرم و مجرم کمک شایانی به کارآگاهان خواهد کرد و امیدواریم به صورت گسترده در اختیار تمامی همکاران در سراسر کشور قرار گیرد.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.