برخی از مسوولان بهداشتی معتقدند که افزایش دو برابری شمار روزانه مبتلایان به کرونا حاکی از آن است که کشور وارد موج هفتم این بیماری شده و با توجه به اینکه سطح ایمنی جامعه در برابر آن کاهش یافته، افراد واجد شرایط سریعتر دز یادآور را تزریق کنند.

آغاز موج هفتم کرونا با افزایش دو برابری مبتلایان/ سطح ایمنی جامعه کاهش یافته است

به گزارش قدس آنلاین، سویه جدید امیکرون که با علامت‌های اختصاری  BA.۵  و  BA.۴ معرفی می‌شود، نگرانی در مورد اوج گیری دوباره کرونا را بیشتر کرده است، بطوری که تدروس ادهانوم قبریسوس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرد که جهان از مرحله پایانی همه گیری کرونا فاصله دارد و هشدار داد: کرونا در حال نفوذ است و باید آن را به عقب برانیم.

ویروس کرونا به گردش آزادانه ادامه می‌دهد و ایالت‌ها به طور موثر بار بیماری را بر اساس ظرفیت‌های خود توزیع نمی‌کنند و با افزایش موارد بستری و انتقال کووید۱۹، دولت‌ها باید اقدامات آزموده و اثبات شده مانند استفاده از ماسک، بهبود تهویه  و رعایت شیوه‌نامه‌های آزمایش و درمان را به کار گیرند.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه (۱۱ ژوئیه / ۲۰تیر) شمار موارد تایید شده ابتلا به کووید۱۹ را بیش از ۵۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد از ابتدای همه‌گیری برآورد کرد که به مرگ بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر منجر شده است.

علی رغم تصورهای اخیر مبنی بر پایان یافتن دوره کرونا و پیش بینی های قبلی مبنی بر اینکه اوج گیری کرونا در فصل پاییز خواهد بود، اما سویه های جدید امیکرون همه را غافل کرد و بسیاری از متخصصان عفونی از وارد شدن کشور به موج هفتم کرونا خبر می‌دهند.

براساس آخرین تغییرات در نقشه رنگبندی شهرستان‌های کشور که از ۱۷ تیر اعمال می‌شود، بر خلاف هفته‌های اخیر که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در کشور، صفر بود در حال حاضر چهار شهر در وضعیت قرمز و ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند. همچنین ۱۴۲ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۸ شهر آبی هستند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد موارد بستری جدید در هفته دوم تیرماه ۵۹۱ نفر نسبت به هفته قبل آن ( ۳۱۱ نفر) افزایش داشته و افرادی که بصورت سرپایی بر اساس ابتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند نیز ۳ هزار ۲۶۰ نفر بودند در حالیکه این رقم هفته قبل از آن هزار و ۴۱۴ نفر بود.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز چندی پیش درباره اینکه واکسیناسیون ایمنی دایمی نمی دهد و بعد از مدتی ایمنی کاهش می یابد، گفت: اخیرا تغییراتی در امیکرون ایجاد شده و جهش با سرعت بیشتری دارد که می تواند بیماری زایی ایجاد کند. ما از واکسیناسیون به عنوان «یاداوری» نام می بریم و توصیه ما به مردم که خیلی به ما کمک کردند این است که افراد بالای ۱۲ سال واکسن یادآوری را تزریق کنند. ما بازگشت حجاج، بازگشایی مدارس، ایام محرم را داریم که ممکن است ویروس را منتقل کنند و افزایش دهند.

عباس شیراوژن نیز پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در صفحه توییت خود نوشت: با توجه به افزایش موارد ابتلاء، بستری‌ها، سرپایی‌ها و شهرهای قرمز و نارنجی، بر استفاده از ماسک در کلیه فضاها چه باز و چه سر پوشیده در این شهرهای قرمز و نارنجی تأکید شد. (استفاده از ماسک) در شهرهای آبی و زرد در نقاط سرپوشیده یا پر ازدحام و پرتردد ضروری است.

برخی از متخصصان عفونی هشدار می‌دادند که وضعیت کرونا شکننده است، همه گیری کرونا هنوز خاموش نشده و در حال حاضر ۲۴ استان با افزایش بیماری مواجه هستند و این موج در چهار استان جدی‌تر است.

در کنار این باید توجه داشت که ما بازگشت حجاج و مراسم اربعین را هم داریم که می‌تواند اثر جدی داشته‌ باشد. رخداد موج هفتم گریزناپذیر است و توصیه برای عبور از این موج با کمترین خسارت جانی و اقتصادی، تقویت اعمال شیوه‌نامه به ویژه واکسیناسیون و استفاده از ماسک است.

به گفته آنان،  ‌تزریق نوبت یادآور واکسن در کشورهای مختلف باعث کاهش موارد ابتلاء بیماری کرونا شده است و بر عکس کشورهایی که پوشش واکسن کاملی داشتند ولی زمان زیادی از تزریق واکسن گذشته مجدداً موارد ابتلای فراوان گزارش شده است. پس تزریق واکسن یادآور را جدی بگیریم.

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در پیش‌بینی وضعیت بیماری در موج هفتم کرونا گفت: به طور مثال، اگر در موج قبلی یک میلیون ابتلا داشته‌ایم، در موج جدید ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود؛ یعنی شدت موج جدید احتمالی، کمتر از موج قبلی است.

وی افزود: افزایش موارد بستری و به دنبال آن، فوتی‌ها، دو تا سه هفته بعد از بستری‌ها رخ می‌دهد و سه رقمی شدن مرگ‌های روزانه را پیش‌بینی نمی‌کنیم، اما احتمال دو رقمی‌شدن فوتی‌های روزانه وجود دارد پس توضیه می شود کسانی که ۶ ماه از تزریق دوز سوم واکسن آن‌ها گذشته است، لازم است دوز یادآور را بزنند.

ابراهیم قادری رئیس اداره مراقبت از بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز  در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: وضعیت خوبی چند ماه اخیر از لحاظ کنترل بیماری کرونا از طریق پوشش وسیع واکسیناسیون در کشور داشتیم اما چند روزی است که سویه جدید امیکرون با نام های BA۵ و BA۲  با توجه به شیوع همه گیری آن در کشورهای همجوار و اروپایی به کشور ما وارد شده و اکنون شمار موارد ابتلا به این بیماری را افزایش داده است.

وی اظهارداشت: شدت بیماری این سویه ها مانند امیکرون است و با توجه به اینکه سویه BA۵ مسری ترین نوع سویه کروناست، قدرت انتقال و سرایت پذیری بالایی داشته و در حال تبدیل شدن به سویه غالب در کشور است، افراد مانند گذشته دستورالعمل های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک و حفظ فاصله دو متری از یکدیگر را رعایت کنند تا وضعیت به حالت عادی برگردد.

اکنون سطح ایمنی جامعه در برابر کرونا پایین آمده و مردم نسبت به اصول بهداشت فردی و اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشد، انواع واکسن های موجود در کشور به شدت روی بیماری اثر دارند.

قادری تصریح کرد:اکنون سطح ایمنی جامعه در برابر کرونا  پایین آمده و توصیه می کنیم مردم نسبت به اصول بهداشت فردی و اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند،  انواع واکسن های کرونا در کشور موجود بوده و به شدت روی بیماری تاثیر دارند و فرقی نمی کند که چه نوع واکسنی را افراد دریافت کنند، همه آنها دارای ایمنی زایی بوده و در برابر کرونا مقاوم عمل می کنند.

حمید سوری اپیدمیولوژیست نیز در این زمینه به خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: امسال با پوشش وسیع واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آمار مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از کرونا بسیار کاهش یافت و به همین خاطر بسیاری از محدودیت های کرونایی برداشته شد ولی با توجه به افزایش سویه های جدید امیکرون در کشورهای اروپایی و همجوار، حجم بالای تردد ها از این کشورها به ایران و عادی انگاری در مورد اینکه کرونا رو به پایان است و به یکباره با افزایش موارد مبتلایان جدید به مراکز درمانی مواجه شدیم.

وی اظهار داشت: استفاده کمتر از ماسک و اینکه مردم برای دریافت دز یادآور (سوم و چهارم) واکسن کرونا کمتر به مراکز مربوطه مراجعه کردند، از عوامل مهم اوج گیری این بیماری در کشور است.

سوری ادامه داد: سویه های جدید امیکرون با نام BA.۴ و BA.۵ در برخی از کشورها مانند آفریقای جنوبی و انگلیس اولین بار دیده شده وعامل وقوع موج جدید کرونا ‌است وکاهش رعایت اصول بهداشتی به بالا رفتن موج کرونا و اوج گیری موج جدید کمک می کند. اما آنچه در این میان از هر علتی مهمتر است از بین رفتن اثر واکسیناسیون و کاهش سطح ایمنی بدن افراد بعد از گذشت ۶ ماه از واکسیناسیون است.

به گفته وی،  مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد واکسینه به طور محسوسی کمتر است، در کشور ما نیز مردم مانند سایر کشورها بیشتر یک یا دو دز واکسن کرونا تزریق و به آن اکتفا کردند که با توجه به همه گیری جدید، تزریق دز های سوم و چهارم بسیار اهمیت دارد.

سوری تاکید کرد: سطح ایمنی بدن بعد از فاصله ۴ ماه تزریق واکسن کاهش یافته و بعد از ۶ ماه به حدود صفر می رسد و باید دز یادآور را تزریق شود.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.