قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، استفاده از ظرفیت‌های هنر، رسانه و فناوری‌های نوین را یک ضرورت برای ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام و تسهیل زیارت برشمرد و گفت: اعتاب مقدسه جهان اسلام باید با تشکیل کمیته تخصصی فناوری و نوآری، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در عرصه خدمت‌رسانی به زائران را تقویت کنند.

لزوم تشکیل کمیته تخصصی فناوری و نوآوری بین اعتاب مقدسه برای توسعه خدمت به زائران

به گزارش قدس آنلاین، مالک رحمتی در همایش اعتاب مقدسه جهان اسلام که در کشور عراق و به‌ میزبانی آستان مقدس علوی برگزار شد، به جایگاه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی زیارت اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ همواره در کشورهای مختلف برخی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مورد توجه بوده که امروزه بسیاری از این فعالیت‌ها به فراموشی سپرده شده و اثری از آنها نیست، اما تنها فعالیتی که باقی مانده و خواهد ماند مقوله زیارت است که بیش از هزاران سال در افزایش معرفت دینی ملت‌ها نقش آفرین بوده و مردم با آن انس گرفته‌اند.
 

زیارت، کارخانه انسان‌سازی است
وی افزود: مقوله زیارت هیچ بدیلی ندارد و اگر زیارت، همراه با معرفت نسبت به امام انجام شود، این زیارت به مثابه کارخانه انسان‌سازی خواهد بود و انسان پس از زیارت با معرفت، متحول شده و به کمالات معنوی دست می‌یابد.
رحمتی ادامه داد: زیارت جذاب‌ترین، فراگیرترین، پر نفوذترین، عاطفی‌ترین، معنوی‌ترین و جامع‌ترین فعالیت اعتقادی و معنوی است که در همه اعتاب مقدسه اتفاق می‌افتد و به خاطر همین ویژگی‌های منحصر به فرد است که امروزه دشمن زیارت را مورد هدف قرار داده تا بتواند با نقشه‌ها و دسیسه‌های شیطانی خود آن را کمرنگ کند، اما با همت و اراده شما خادمان در اعتاب مقدس و عنایات خاصه اهل بیت علیهم السلام، با حضور میلیونی زائران در راهپیمایی بزرگ اربعین، همه این توطئه‌ها خنثی شده و دشمن ناکام مانده است.

 

توسعه خدمت در عرصه‌های علمی و فرهنگی
رحمتی در ادامه با ارزشمند دانستن تعاملات و همکاری‌های اعتاب مقدسه طی سال های اخیر، بر ضرورت تقویت آن تاکید و اظهار کرد: طی سال‌های اخیر در کنار توسعه‌های عمرانی که در همه اعتاب مقدسه انجام شده، رسیدگی به امور زائران به نحو احسن بوده و همچنین توجه به توسعه خدمت در عرصه‌های علمی و فرهنگی، موجب شده شاهد کارآمدی و اثر بخشی بیش از گذشته اعتاب باشیم و امروز مردم در عراق و ایران از خدمات گسترده اعتاب مقدس بهره مند هستند.
وی افزود: آستان قدس رضوی نیز برای تقویت و ارتقا این همکاری‌ها، همه ظرفیت‌های خود را پای کار آورده و در حوزه علمی و فرهنگی نیز مجموعه‌هایی مانند دانشگاه امام رضا علیه السلام، و دانشگاه علوم  اسلامی رضوی، مدرسه عالی فقاهت و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس برای همکاری با سایر اعتاب مقدسه فعال‌اند تا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند.

 

توجه به ۴ محور مهم در خدمت‌رسانی شایسته 
رحمتی ادامه داد: برای میزبانی هر چه شایسته‌تر از زائران در اعتاب مقدسه، چهار وظیفه اصلی بر دوش ما خادمان است؛ اول این که زائران از ما انتظار دارند تلاش کنیم شرایط اسکان راحت برایشان تامین شود و از همین رو، سعی همه ما این است که علاوه بر فراهم آوردن امکانات لازم در این خصوص در حد مقدورات به تبادل تجربیات در اعتاب مقدس بپرداریم. 
وی افزود: تغذیه سالم و با کیفیت از دیگر نیازهای ضروری زائران است که مهمانسراهای اعتاب و مواکب مردمی در این خصوص خدمات شایسته‌ای به زائران ارائه می‌دهند. 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین به موضوع بهداشت و درمان زائران اشاره و تصریح کرد: به دلیل حضور حجم انبوه زائران در عتبات عالیات، به ویژه در مناسبت‌هایی مانند اربعین، محرم، ولادت‌ها و ایام شهادت معصومین علیهم السلام، لازم است در حوزه بهداشت و درمان، به حفظ صحت و سلامت زائران توجه بیشتری داشته باشیم. 
رحمتی افزود: این سه نکته مهم، مقدمه‌ای است برای این که شرایط زیارت متعالی و با معرفت را برای زائران فراهم آوریم و ما خادمان حضرت رضا علیه السلام بر اساس سیاست‌های تولیت محترم  آستان قدس رضوی، سعی داریم در هر ۴ محور بیان شده، تمامی ظرفیت‌های خود را برای افزایش رفاه و تسهیلان زائران گرامی به کار بگیریم.

 

هم‌افزایی ظرفیت‌های رسانه‌ای و هنری در اعتاب مقدس
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به تولید میلیون‌ها اثر هنری، علمی و فرهنگی در اعتاب مقدس، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای جدید در حوزه خدمت‌رسانی به زائران تاکید کرد و گفت: امروزه یکی از موثرترین ابزارها، ابزار رسانه و هنر است که همه اعتاب از این وسیله به نحو احسن استفاده می‌کنند، اما اگر ما این ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای را هم افزا و تجمیع کنیم، یقینا در تبیین معارف ائمه اطهار علیهما السلام در دنیا اثربخشی بیشتری خواهیم داشت.

 

باید زیبایی‌های کلام اهل بیت را به گوش جهانیان برسانیم
رحمتی هر زائر را در جایگاه و مقام یک رسانه توصیف کرد و افزود: امروزه چند ده میلیون نفر از این زائران به اعتاب مقدسه مشرف و از معارف اهل بیت(ع) بهره‌مند می‌شوند اما جامعه هدف ما نباید صرفا این چند ده میلیون زائر باشد بلکه در شرایط امروز جهان، کل بشریت تشنه معارف اهل بیت عصمت و طهارت هستند و اگر به درستی با این آموزه‌ها آشنا شوند، قطعا از آن بهره خواهند گرفت. رحمتی با اشاره به حدیثی از امام هشتم گفت: امام رضا علیه السلام در حدیثی می‌فرمایند که «رحمت خدا بر بنده‌ای که امر ما را زنده کند؛ دانش‌های ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد. اگر مردم زیبایی‌های سخنان ما را می‌دانستند، از ما پیروی می‌کردند»، ایشان در این حدیث تعبیر عجیبی دارند و خطابشان به کل مردم و بشریت است، نه‌ فقط شیعیان و مسلمانان. از این رو وظیفه سنگینی که بر دوش ما نهاده شده این است که زیبایی‌های کلام اهل بیت را به گوش همه مردم و جهانیان برسانیم.

 

وظیفه سنگین اعتاب مقدسه در میزبانی از زائران اربعین حسینی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بخشی از صحبت‌های خود، به همایش جهانی پیاده‌روی اربعین نیز اشاره و تصریح کرد: اربعین حسینی یک نعمت و رحمت الهی است که نصیب و روزی ما شده و همه ما سربازان خدمت در این راه هستیم و باید تمام توانمان را برای تسهیل زیارت زائران اربعین به کار بگیریم. 
وی افزود: امروز حماسه اربعین به یک رویداد جهانی تبدیل شده و هر سال جهانی تر خواهد شد چرا که در اربعین اسراری نهفته است که هر سال هویداتر می‌شود و مشتاقان بیشتری پیدا می‌کند و به همین دلیل همواره وظیفه ما بسیار سنگین تر خواهد شد. 
وی ادامه داد: زمانی که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور کنند، خود را با نام جد بزرگوارشان امام حسین(علیه اسلام) معرفی می‌کنند و معنای این اتفاق این است که تا زمان ظهور، همه دنیا امام حسین علیه السلام را خواهند شناخت و این شناساندن حضرات معصومین و امام حسین علیهم السلام، وظیفه ماست که مقدمات انجام آن در اربعین فراهم شده است. 
رحمتی تصریح کرد: با توجه به اهمیت این حماسه جهانی، باید هر یک از اعتاب مقدسه یک نماینده تام‌الاختیار برای اجرای برنامه‌های مرتبط با آن معرفی کنند و فعالیت‌های این حوزه به طور مستمر دنبال شود که ما نیز در آستان قدس در مرزهای شرقی کشور برای پذیرایی از زائران پاکستانی و افغانستانی و... تا پایان مسیر پیاده روی و همچنین در کربلا و نجف، مواکب و تمهیداتی را اندیشیده ایم.

 

ضرورت تشکیل کمیته فناوری و نوآوری میان اعتاب مقدسه
رحمتی با اشاره به اینکه زائران اربعین باید چندین برابر شوند، گفت: برای تحقق این مهم باید از فناوری‌ها، فعالیت‌ها و نوآوری‌هایی که در بسترهای نوین وجود دارد استفاده کنیم و در این راستا می‌توانیم با طراحی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های جامع، هم به تسهیل زیارت کمک کنیم و هم خدماتی در حوزه زیارت برای زائران فراهم آوریم تا ارتباطی تعاملی و دو سویه میان زائر و مزور برقرار شود و هم تعداد زائرین مجازی و غیر حضوری را افزایش بدهیم.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این راستا بر ضرورت تشکیل کمیته فناوری و نوآوری بین اعتاب مقدسه تاکید کرد و همکاری برای تشکیل آن را خواستار شد. 
وی تشکیل کمیته های تخصصی را نیز به عنوان یک ضرورت دیگر برشمرد و گفت: برگزاری همایش های اعتاب مقدسه اتفاق بسیار مبارک و خوبی است که بستر توسعه هم افزایی و همکاری را فراهم کرده، اما برای پیگیری موضوعات و مباحث مطرح شده در همایش های اعتاب مقدسه، نیازمند تشکیل مستمر و منظم کمیته های تخصصی هستیم که به صورت دوره ای وچرخشی در کشورهای عضو برگزار و روند اجرای طرح‌های مشترک را دنبال کند.
رحمتی در ادامه با اعلام آمادگی آستان قدس رضوی برای میزبانی از اجلاس آتی اعتاب مقدسه گفت: آستان قدس رضوی این آمادگی را نیز دارد که تجربیات، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در عرصه‌های کشاورزی، صنعت دارویی، پزشکی و حوزه فنی و مهندسی را به سایر اعتاب مقدسه منتقل کند. 
وی همچنین گفت: حرم مطهر رضوی نزدیک به یک میلیون متر مربع مساحت دارد و سالانه میزبان ۳۲ میلیلون زائر است که چهار میلیون آنها زائران غیر ایرانی هستند و در این بین، افتخار میزبانی از بیش از دو میلیون زائر عراقی را داریم و تلاش خواهیم کرد بستر توسعه خدمت‌رسانی به همه زائران غیرایرانی، به ویژه برادران و خواهران عراقی را تقویت کنیم.

انتهای پیام

منبع: آستان نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.