برنامه رادیویی «سینماچی» که هر هفته به مسائل مهم سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی می‌پردازد، در برنامه این هفته با موضوع «اختلافات میان پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی و ساترا» و با شرکت قائم مقام سازمان تنظیم و توسعه مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) و مدیرعامل پلتفرم نماوا روی آنتن رادیو جوان رفت.

بعضی از پلتفرم ها آثار خود را برای دریافت مجوز به ساترا ارسال نمی‌کنند

به گزارش قدس آنلاین، طی ماه‌های اخیر بین پلتفرم‌های نمایش خانگی و ساترا همواره جدل‌های فراوانی وجود داشته است.  بر همین اساس برنامه رادیویی «سینماچی» که هر هفته به مسائل مهم سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی می‌پردازد، در برنامه این هفته با موضوع «اختلافات میان پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی و ساترا» و با شرکت قائم مقام سازمان تنظیم و توسعه مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) و مدیرعامل پلتفرم نماوا روی آنتن رادیو جوان رفت.

در برنامه «سینماچی» حسن شانه ساز مدیرعامل پلتفرم نماوا در در پاسخ به سوال مجری درباره علت اختلاف با پلتفرم فیلیمو گفت: ما با فیلیمو شراکت داشتیم و بعد تخلفاتی رخ داد که در حال پیگیری آن هستیم و یکی از دلایل اختلافاتی که شما گفتید این موضوع است. اما درباره اختلاف پلتفرم ها با ساترا باید یادآور شوم که سال گذشته ساترا در برابر همه پلتفرم ها به جز یکی از آن ها بسیار سخت گیری می کرد و مجوزی صادر نمی کرد. ما هم این ماجرا را در قالب نامه به آقای جبلی توضیح دادیم و کمک خواستیم. اما بعد از تغییر مدیریت ساترا و بعد از اختلالی که در ابتدای این دوره پیش آمد و برای هیچکس مجوز صادر نمی شد، ساترا رفتار خوبی را در پیش گرفت و تعامل با پلتفرم ها را آغاز کرد.

شانه ساز در این باره دامه داد: در حال حاضر بعضی از پلتفرم ها آثار خود را برای دریافت مجوز به ساترا ارسال نمی‌کنند که این اتفاق به طور مثال در باره سریال «روزی روزگاری مریخ» افتاد و پلتفرم فیلیمو اساسا درخواست مجوز را ارائه نکرده بود، اما ما درخواست مجوز کردیم و ساترا با چند اصلاح که چندان به محتوای کار آسیب وارد نمی کرد مجوز پخش را صادر کرد. در کنار آن یکی دیگر از کارهای ما که مدت ها بود متوقف شده بود یعنی سریال «شبکه مخفی زنان» نیز مجوز گرفت، ولی در اکران بیلبوردها این بار وزارت ارشاد به ما مجوز نداد، آن هم در حالی که به پلتفرم رقیب ما که مجوزی از ساترا نداشت، مجوز اکران بیلبوردها داده شد.

مدیرعامل پلتفرم نماوا درباره صلاحیت و تخصص وزارت ارشاد و ساترا برای نظارت بر شبکه نمایش خانگی نیز گفت: به هر حال باید بدانیم که وزارت ارشاد قدمتی چند ده ساله در نظارت بر آثار شبکه نمایش خانگی دارد و از این باب سرعت، تخصص و چابکی مثال زدنی در این حوزه دارد. اما ساترا ارگانی نوپاست و در همین مدت دو سال هم تغییر مدیرعامل را تجربه کرده و طبیعتا ایراداتی در نحوه پاسخگویی، مسائل اجرایی و سازماندهی دارد. از طرفی هم صداوسیما هر چند شان بالاتری از رقابت با پلتفرم‌ها دارد و باید در این حوزه پدری کند، اما گاهی به نظر می‌رسد که در حال رقابت با پلتفرم‌ها است و من مصادیقی برای اثبات این موضوع دارم که آن را به مدیران ساترا ارایه کرده‌ام.

در ادامه برنامه رادیویی «سینماچی» محسن قائمی‌نسب قائم مقام ساترا درباره اختلافات تازه پیش آمده میان پلتفرم‌ها با ساترا توصیح داد: تعداد بسیار محدودی از پلتفرم‌ها ممکن است خود را در چارچوب نظارت های ساترا قرار ندهند و در مقاطعی احساس نیاز به دریافت مجوز از ساترا برای تولیدات خود نکنند که این طبیعتا خلاف چارچوب نظارتی ساترا است. و در چنین شرایطی به طور معمول ما به واسطه این اقدام غیرقانونی اخطار می‌دهیم و برای حل مشکل وارد تعامل می‌شویم.

قائم مقام ساترا در پاسخ به سوال مجری درباره شائبه رقابت صداوسیما با شبکه نمایش خانگی گفت: به صراحت می‌گویم سازمان صداوسیما و ساترا وجود و فعالیت پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی را نه‌تنها رقیبی برای خود نمی‌دانند، بلکه مکمل خود می‌دانند و معتقدیم تولیدات با کیفیت در شبکه نمایش خانگی می‌تواند به فعالیت‌های تلویزیون کمک کند. این را به صراحت عرض می‌کنم که نگاه ما به پلتفرم‌ها رفاقت است نه رقابت.

قائمی نسب درباره اعتراضات پلتفرم‌ها درباره تاخیر و عدم پاسخگویی ساترا نسبت به فیلمنامه‌ها و تولیدات آماده نیز گفت: سیاست ما در حال حاضر این است که با سرعت و دقت و پاسخگویی در اسرع وقت به تولیدات و فیلم نامه های پلتفرم ها رسیدگی کنیم و آن‌ها را بررسی نماییم. من منکر این نیستم که ممکن است در مواردی با تاخیر پاسخگو بوده باشیم، اما در تلاش هستیم که به شکلی که عرض کردم با پلتفرم‌ها تعامل کنیم و حل مشکل سریال «شبکه مخفی زنان» هم نمونه‌ای از همین موضوع است. تلاش می‌کنیم که آثار باقی مانده را هم ظرف یکی دو ماه آینده بررسی و به پلتفرم‌ها اعلام کنیم.

قائم مقام ساترا درباره تضییع حقوق مخاطبان شبکه نمایش خانگی به واسطه عدم انتشار منظم برخی آثار پلتفرم ها نیز خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهمی که ساترا در دوره جدید دنبال آن است، حفظ حقوق مخاطب است که با تنظیم مقرراتی بتوانیم پلتفرم‌ها را به طور عملی ملزم به رعایت حقوق مشترکین و مخاطبان به صورت کامل نماییم.

برنامه رادیویی «سینماچی» با سردبیری و اجرای علی مرادخانی برنامه تخصصی سینمایی رادیو جوان است و با بررسی موضوعات مهم سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی هر هفته ساعت ۱۶ از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.