مدیر تیم‌ملی فوتبال گفت: من قبلا در زمان ریاست تاج سرمربی تیم ملی امید ایران بودم؛ اما در این انتخابات سمت میرشاد بودم و نمی‌توانم وانمود کنم که با همه طرف‌ها هستم! چنین شخصیتی ندارم و حداقل سعی کرده‌ام این شکلی نباشم.

رابطه خوبی با تاج دارم؛ اما در انتخابات سمت ماجدی بودم

به گزارش قدس آنلاین، مراسم رونمایی از کاپ جام‌جهانی درحالی پنجشنبه گذشته در تهران برگزار شد که بی‌نظمی و هرج‌ومرج در دقایق پایانی برگزاری مراسم تقریبا همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داد و باعث شد نمایندگان فیفا با اعتراض و عصبانیت تهران را ترک کنند. به همین بهانه دقایقی با مدیر تیم‌ملی فوتبال به گفت‌وگو پرداختیم تا هم در این خصوص صحبت کند هم درباره آخرین وضعیت تیم‌ملی بعد از انتخابات فدراسیون فوتبال. گفت‌وگوبا حمید استیلی را در ادامه می‌خوانید.

از برنامه رونمایی از کاپ جام‌جهانی صحبت را آغاز کنیم. به نظر می‌رسد این مراسم می‌تواند در آستانه رقابت‌های جام‌جهانی قطر یک اتفاق روحیه‌بخش برای فوتبال‌دوستان ایرانی باشد.

بله این مراسم یک اتفاق خیلی خوبی بود که مصادف شده است با صعود تیم ملی ایران به جام‌جهانی. در هر صورت تیم ملی هم در قطر حضور دارد، ضمن اینکه بعد از نزدیک به یک قرن، این اولین‌بار است که چنین اتفاقی در فوتبال ایران رخ داد که کاپ اصلی جام‌جهانی به کشورمان بیاید و در پایتخت ایران و در یک مکان مجلل در برج میلاد از آن رونمایی شود.

در این خصوص جا دارد از زاکانی شهردار تهران و حسین اوجاقی رئیس سازمان ورزش شهرداری بابت حمایت‌هایشان تشکر لازم را به عمل بیاوریم. برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه از زمان سرپرستی میرشاد ماجدی انجام شده و برای این سفر، هماهنگی‌های لازم را انجام داده بودیم. حتی قرار بود کاپ جام‌جهانی از فرودگاه امام‌خمینی با اتوبوس سر باز تا برج میلاد منتقل شود تا در مسیر یک بازدید مردمی نیز صورت بگیرد که نمایندگان فیفا با این موضوع موافقت نکرده و گفته بودند این جام را مستقیم به برج میلاد و مکانی که قرار است از آن رونمایی شود، می‌آوریم تا در حضور میهمانان ویژه این امر محقق شود. در هر صورت این اقدام اتفاق بسیار خوبی برای فوتبال ایران بود که برخی کلیت کار را نادیده گرفته و هجمه‌هایی را به وجود می‌آوردند.

البته آخر مراسم بی‌نظمی‌هایی به وجود آمد که موجبات گلایه‌های نماینده‌های فیفا را فراهم آورد.

بالاخره این اتفاق برای اولین‌بار رخ داده و مشخص نیست دیگر چه زمانی این کاپ به ایران بیاید و همه دوست داشتند با آن عکس بگیرند که این مسائل پیش آمد.

در هر صورت دوست‌داشتن یک طرف قضیه است؛ اما اینکه وجهه و آبروی یک کشور هم حفظ شود، یک طرف دیگر قضیه.

بله، درست است و باید خودمان نظم و انضباط را در هر شرایطی رعایت کرده و در این مراسم هم رعایت می‌کردیم. حالا یک مقدار مشکلاتی هم به وجود آمد؛ اما دیگر نباید خیلی به این مساله دامن بزنیم، چون الان در فاصله کمی که تا جام‌جهانی باقی مانده مهم‌ترین مساله همین حضور تیم ملی در این رقابت‌هاست که به این واسطه، کاپ جام‌جهانی هم به ایران آمد. پس باید سعی کنیم نیمه پر لیوان و مسائل خوب و مهم را ببینیم. حالا پنج دقیقه آخر هم اتفاقاتی افتاد که باید از آن درس گرفته شود و کاری کنیم که در برنامه‌های بعدی این اتفاقات دیگر نیفتد تا بتوانیم به نظرم بیشتر برنامه‌های اینچنینی برگزار کنیم.

به‌عنوان یکی از اهالی فوتبال که سال‌هاست جواد خیابانی را می‌شناسید، درخصوص این چهره نظری دارید؟ این مجری و گزارشگر بعضا با اظهارات ناپخته و حاشیه‌ای خود در سال‌های اخیر خیلی خبرساز شده است.

جواد خیابانی واقعا همیشه با دلش حرف می‌زند، شاید برخی مواقع اظهارات او باعث می‌شود خیلی‌ها در فضای مجازی به این حرف‌ها بپردازند اما خیابانی یک آدم سالم و دل پاک است. من چندین سال است که او را می‌شناسم و می‌توانم این موضوع را تایید کنم.

فکر نمی‌کنید این رفتارهای او برای دیده‌شدنِ بیشتر باشد؟

خیر اصلا! خیابانی را که امروز نشناخته‌ام بلکه بالغ بر ۳۰ تا ۳۵ سال است او را می‌شناسم و هم از لحاظ اخلاقی و هم سایر مسائل آدم سلامتی است و زندگی سالمی دارد.

قبول دارید اشتباهات وی باعث شد مراسم رونمایی از کاپ جام‌جهانی به هرج‌ومرج کشیده شود؟

حالا دیگر اتفاقی است که افتاده.

در هر صورت این کار باعث شد وجهه فوتبال ایران در دنیا خراب شود.

این‌طوری فکر نکنید. این کاپ هر جایی برود در هر صورت همه دوست دارند با کاپ جام‌جهانی عکس بگیرند. حالا این اتفاق افتاد؛ اما نباید همه کارهای خوب گذشته را با یک اتفاق این شکلی زیرسوال ببریم. بحث منافع ملی و کشورمان است و این امر خیلی مهم است که رسانه‌ها هم باید متوجه باشند در برخی مسائل پای منافع ملی در میان است و نباید خیلی به آن بپردازند.

از این موضوع فارغ شویم. از تیم ملی فوتبال ایران چه خبر؟

ما برنامه‌های تیم ملی را طبق برنامه‌هایی که اسکوچیچ سرمربی تیم ملی داده بود، پیش می‌بریم. برنامه‌ریزی‌های اردویی که قرار است در ماه سپتامبر در اتریش برگزار کنیم درحال انجام است. دستیاران سرمربی تیم ملی بازی‌های بازیکنانی که در لیست اسکوچیچ هستند را از نزدیک می‌بینند، ضمن اینکه اسکوچیچ به همراه کمک‌های خود لیگ برتر را رصد می‌کنند.

بازیکنانی که در خارج از کشور بازی می‌کنند نیز زیر ذره‌بین کادرفنی تیم ملی قرار دارند و طبق برنامه‌ای که به ما داده‌اند قرار است از ۲۰ شهریور اردوی تیم ملی آغاز شده که هفته اول این اردو با حضور بازیکنان داخلی در تهران برگزار می‌شود. در این بین قرار است یک بازی تدارکاتی به احتمال زیاد با تیم ملی امید برگزار کنیم.

در این خصوص قبلا با مهدی مهدوی‌کیا صحبت‌های لازم را انجام دادیم و مقرر شد درصورت امکان این بازی در تاریخ ۲۶ شهریور برگزار شود. ان‌شاءالله این امر محقق شود و بتوانیم بازی خوبی انجام بدهیم. ۲۷ شهریور عازم اتریش می‌شویم تا اردوی نهایی خود را در این کشور برگزار کنیم. در این خصوص نیز یک عده از بازیکنان طی روزهای گذشته برای صدور روادید خود راهی سفارت اتریش شدند و یک عده دیگر هم یکشنبه راهی سفارت خواهند شد. ان‌شاءالله بتوانم به بهترین شکل ممکن کارهایی را که در حوزه اختیاراتم قرار دارد، انجام بدهم. درحال آماده‌سازی مطلوب تیم برای دو بازی فوق‌العاده سنگین مقابل سنگال و اروگوئه هستیم.

یک‌سری لیست‌های عجیب و پرتعداد هم از سوی برخی رسانه‌ها در آستانه آغاز اردوی تیم ملی منتشر شد. در این خصوص چه توضیحی دارید؟

اسکوچیچ لیست بزرگی را از قبل تهیه کرده بود. به این دلیل که تا تاریخ ۲۰ شهریور که قرار است اردو آغاز شود این احتمال مطرح شد که شاید یک‌سری از بازیکنان آسیب ببینند و این موضوع کار را برای کادرفنی سخت کند. به همین دلیل اسکوچیچ به این شکل تدبیر لازم را کرد، این درحالی است که به همین خاطر او نمی‌توانست لیست نهایی نفراتی که قرار است راهی اتریش شوند را بدهد و از ما خواهش کرد مقداری لیستش بلند باشد تا بتوانیم برای همه بازیکنان ویزا بگیریم. سفارتخانه هم این درخواست را با توجه به نامه‌ای که کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال هماهنگی‌های آن را به عمل آورده و برای آنها ارسال کرد، قبول کرده تا ما تعداد نفرات بیشتری را برای صدور روادید به سفارت اتریش معرفی کنیم اما درنهایت بعد از اردوی یک‌هفته‌ای خود در تهران با صحبت‌هایی که قبلا با اسکوچیچ داشتیم، بالغ بر ۲۵ بازیکن همراه با کادرفنی عازم اتریش خواهیم شد.

فکر نمی‌کنید این اقدام یعنی برگزاری اردو با نفرات داخلی، اردوی فعال‌شدن آپشن قراردادها باشد؟ برخی اخبار همواره درباره انتخاب‌های پکیجی هم وجود داشته است. فکر نمی‌کنید در فاصله سه ماه تا جام‌جهانی دیگر وقت این کارها نباشد و باید حداقل ۸۰ تا ۹۰ درصد ترکیب اصلی تیم ملی در ذهن سرمربی شکل گرفته باشد؟

قطعا این امر در ذهن سرمربی تیم مشخص است؛ اما اسکوچیچ می‌خواهد هیچ بازیکنی که شایستگی پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارد از قلم نیفتد. شاید در هیچ دوره‌ای از تیم ملی در ادوار قبلی، مربیان تمام بازی‌های لیگ که برگزار می‌شد را به این شکل از نزدیک نمی‌دیدند. در زمان برگزاری بازی‌ها هرکدام در یک استادیوم هستند و آنها سعی می‌کنند با این کار حق هیچ بازیکنی ضایع نشده و اجحافی صورت نگیرد.

کادرفنی تیم ملی حتی در زمان کم می‌خواهد همه بازیکنان را ببیند و باید به فلسفه و اعتقادات یک مربی احترام بگذاریم و الان هم اسکوچیچ اعتقاد دارد که احتمال دارد در این مدت در رقابت‌های لیگ خدای‌ناکرده برای نفرات مدنظرش حوادثی پیش بیاید. کیفیت لیگ برتر هم به‌دلیل حضور بازیکنانی که احتمالا در جام جهانی بازی می‌کنند و به ایران بازگشته‌اند، بالا رفته است.

از سوی دیگر حضور یک‌سری مربیان خارجی هم کمک کرده امروز شرایط فنی لیگ برتر ایران بهتر شود. این موضوع به تیم ملی هم خیلی کمک می‌کند به‌علاوه اینکه الان زمان زیادی تا آغاز رقابت‌های جام‌جهانی بیشتر باقی نمانده و از همه مهم‌تر آرامشی است که برای تیم ملی نیاز داریم و حمایتی که باید همه ایرانی‌ها از این تیم داشته باشند.

در هر صورت ما بازی‌های مهمی در جام‌جهانی داریم که موفقیت در این جام مستلزم یکپارچگی، وحدت و یکدستی تیم است و این حاصل این است که همه باید کنار هم باشیم، چون مهم تیم ملی و مردم هستند که این اتفاق یکپارچگی و وحدت مردم را هم به همراه دارد. شما دیده‌اید که فوتبال باعث یکپارچگی و وحدت می‌شود. یادم می‌آید وقتی برای بازی‌های جام‌جهانی به فرانسه رفتیم، سفیر و آصفی می‌گفتند که ما خیلی هزینه کردیم که ایرانی‌ها را بیاوریم و دورهم جمع کنیم؛ اما این اتفاق نیفتاد اما شما با یک بازی و بدون هزینه، تمام ایرانی‌ها را جمع کردید و همه لباس ایران پوشیدند و همه فریاد ایران سر دادند که این موضوع باعث یکپارچگی و وحدت بین تمام مردم می‌شود. پس می‌بینید که در فوتبال چقدر مباحث اقتصادی، اجتماعی و فرنگی و سایر مباحث دیگر مقوله مهمی به شمار می‌رود که بر همین اساس باید همه به تیم ملی کمک کنند. الان زمان زیادی هم نداریم و نیاز به انسجام و وحدت چه در داخل تیم و چه در بیرون از آن داریم.

بعد از انتخابات برخی چهره‌ها از ادامه همکاری با فدراسیون استعفا کردند. فکر نمی‌کنید خبر کذب استعفای شما هم در همین راستا منتشر شده باشد؟

برخی دوستان به‌جای ما تصمیم گرفته بودند و استعفای ما را اعلام کردند که بعدا خودم صحبت کردم و گفتم این موضوع صحت ندارد. با همه این تفاسیر در برهه زمانی فعلی تیم ملی و فوتبال ما بیشترین اهمیت را دارد و اشخاص خیلی مهم نیستند و مهم فوتبال ماست که موفق شود. موفقیت فوتبال ما باید اولویت هر ایرانی باشد. من هم در جایگاهی که هستم هر کاری از دستم بربیاید برای تیم ملی و فوتبال کشورم می‌کنم، این درحالی است که مدیریت فدراسیون هر تصمیمی که درباره ادامه همکاری بنده با تیم ملی و فدراسیون فوتبال بگیرد ما به آن احترام می‌گذاریم.

با رئیس دوباره بازگشته به فدراسیون فوتبال جلسه‌ای برگزار نکردید؟

خیر، جلسه‌ای نداشتیم و منتظر هستیم جلسه‌ای را برگزار کنیم.

زمان برگزاری این جلسه مشخص نیست؟

فعلا چیزی نگفته‌اند. بعد از انتخاب تاج هنوز فرصتی برای انجام این کار پیش نیامده است. در این مدت کارهای صدور روادید برای ملی‌پوشان را انجام داده و هماهنگی‌های لازم برای حضور ملی‌پوشان در سفارت انجام شد و سپس شاهد انتقال کاپ جام‌جهانی به تهران بودیم و دیگر زمانی باقی نماند. درمجموع کارها فشرده دنبال شده و فرصت دیگری باقی نماند.

درباره برگزاری انتخابات فدراسیون صحبت خاصی دارید؟

خیر، چون الان برای تیم ملی احتیاج به آرامش داریم. ما در حوزه تیم ملی فعالیت می‌کنیم و باید این آرامش حاصل شود و مهم این است که بازیکنان هم به فکر بازی‌کردن و افتخارآفرینی برای کشور و مردم باشند.

این دودستگی که در تیم ملی وجود داشت، برطرف شده است؟

قطعا این اتفاق می‌افتد و بازیکنان هم در شرح وظایف خودشان کار خواهند کرد و می‌دانند بازی‌های تیم ملی چقدر مهم است. این نیاز به همبستگی دارد و باید همه به فکر تیم ملی، مردم و افتخارآفرینی برای کشورمان باشیم.

شما ارتباط صمیمانه‌ای با میرشاد ماجدی داشتید. این ارتباط حسنه با مهدی تاج هم ادامه پیدا می‌کند؟ اصولا رابطه‌تان با یکدیگر چطور است؟

بله، ارتباط خوبی داریم. من قبلا در زمان ریاست تاج سرمربی تیم ملی امید ایران بودم؛ اما در این انتخابات سمت میرشاد بودم و نمی‌توانم وانمود کنم که با همه طرف‌ها هستم! چنین شخصیتی ندارم و حداقل سعی کرده‌ام این شکلی نباشم.

فکر نمی‌کنید این صحبت‌ها بعدا دردسرهایی را ایجاد کرده و موجب شود مدیران جدید فدراسیون به‌خاطر آن گروکشی کنند؟

هر چیزی که به‌نفع فوتبال است باید تصمیم‌گیری شود و اشخاص نباید مهم باشند. بازهم تاکید می‌کنم در این فاصله کم تا جام‌جهانی مهم‌ترین مساله فوتبال‌مان و مردم هستند که با فوتبال شاد می‌شوند. اصلا به‌شخصه خود من مهم نیستم.

صحبت‌هایی همیشه مطرح بوده که شما با اسکوچیچ رابطه خوبی ندارید و در برخی تصمیمات با یکدیگر زاویه‌هایی داشتید.

اصلا چنین چیزی نیست و شما می‌توانید از خود او هم سوال کنید. ما ارتباط فوق‌العاده خوبی داریم. شاید آن اوایل در برخی موارد صحبت‌ها و بحث‌هایی شکل می‌گرفت. در هر صورت ما شناختی از هم نداشتیم و اختلاف‌نظر هم در آن اوایل امری طبیعی بود اما الان هماهنگی‌های لازم کاملا به وجود آمده و هم من به او احترام می‌گذارم و هم او به من احترام می‌گذارد. باز هم تاکید می‌کنم برای اینکه تیم ملی رو به جلو حرکت کند و برای اینکه این تیم در جام‌جهانی و رقابت‌های پیش‌رو بخواهد موفق باشد باید همه یکدست باشیم. باید سعی کنیم این اتفاق تحت هر شرایطی بیفتد. مخصوصا برای ما که ایرانی هستیم و بحث منافع ملی و کشورمان در میان است و باید حتما تلاش کنیم تا تیم ملی در قطر موفق باشد.

تاج گفته بود اگر بیایم کی‌روش را هم برمی‌گردانم. اگر از شما نظر بخواهند، در این زمینه دیدگاه شما چیست؟

من صددرصد اسکوچیچ را برای ادامه همکاری با تیم ملی فوتبال ایران پیشنهاد می‌دهم. در این زمانی که باقی ‌مانده یا به تفسیری دیگر وقتی باقی ‌نمانده است باید با همین سرمربی ادامه بدهیم.

اگر صحبتی مانده بفرمایید.

آرزوی موفقیت برای تیم ملی کشورم دارم و امیدوارم بهترین اتفاقات برای این تیم در رقابت‌های پیش‌رو و به‌خصوص جام‌جهانی بیفتد.

منبع: فرهیختگان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.