مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، مداخله‌گری در درمان و تخلفات موجود در این حوزه را موضوعی مهم و چالش برانگیز دانست که مقابله با آن در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وزارت بهداشت با مداخله‌گران درمان مقابله می کند

به گزارش قدس آنلاین از وزارت بهداشت، دکتر نفیسه حسینی‌یکتا در جلسه با رییس و اعضای هیات رئیسه و هیأت‌های علمی و برد تخصصی رشته طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه توسعه روشمند طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و بهره‌مند شدن عموم جامعه از خدمات استاندارد طب ایرانی و گسترش مباحث مرتبط با بحث آموزش و پژوهش در این حوزه، از مسائل مهم و دلیل بازدیدهای ما از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است، گفت: اهمیت این مساله در اسناد بالادستی و بین‌المللی این حوزه به وضوح دیده می شود، در حوزه بین الملل سند راهبردی سازمان جهانی بهداشت را داریم که استفاده از ظرفیت طب‌های سنتی و مکمل و چگونگی آن را به کشورهای عضو اعلام کرده و در اسناد داخلی بند ۱۲ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان یکی از معتبرترین اسناد بالادستی در اختیار داریم که بر توسعه روشمند طب ایرانی و استفاده از ظرفیت این حوزه تاکید می‌کند.

حسینی‌یکتا افزود: همچنین سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و در سال ۹۲ ابلاغ شده است را به عنوان یکی از مهمترین اسناد بالادستی در اختیار داریم.

وی افزود: ما در دفتر طب ایرانی و مکمل به نمایندگی از وزیر بهداشت ترسیم خطوط کلی و چگونگی بهره‌برداری از ظرفیت طب ایرانی را بر عهده داریم که بازدید از دانشگاه‌ها و بررسی مشکلاتی که در مسیر توسعه طب ایرانی وجود دارد در همین راستا است.

وی در ادامه موضوعاتی همچون تقویت هیات علمی، تجهیز آزمایشگاه دانشکده طب ایرانی، تسریع در راه‌اندازی سلامتکده این دانشگاه، مداخله‌گران در درمان و آموزش‌های غیرمجاز و چالش‌ها و راهکارهای موجود را مورد بحث و بررسی قرار داد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با ذکر این نکته که باید از ظرفیت‌های متخصصان طب ایرانی و مکمل نهایت بهره را برد، تاکید کرد: خوشبختانه کشور ما از جایگاه ویژه‌ای در حوزه طب‌های سنتی و مکمل در عرصه بین‌الملل برخوردار است و معتقدیم که باید نهایت استفاده را از ظرفیت و تجربه اساتید و متخصصان این عرصه از علوم پزشکی داشته باشیم.

حسینی‌یکتا مداخله گری در درمان و تخلفات موجود در این حوزه را موضوعی مهم و چالش برانگیز دانست که مقابله با آن در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

به گفته وی، قوانین این حوزه سال‌هاست که بازبینی نشده و دفتر طب ایرانی و مکمل برای مقابله با این مساله از سنوات قبل مکاتبات زیادی را با نهادهای مربوطه در خصوص وضع قوانین و مجازات‌های بازدارنده صورت داده است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه ما تا به امروز خلاء جدی در حوزه نظارت بر آموزش داشته‌ایم؛ اظهار کرد: دفتر طب ایرانی از سالها قبل پیگیر این موضوع بوده است و امروز پس از سال‌ها شاهد هستیم که در وزارت بهداشت علاوه بر دفتر نظارت بر درمان، دفتر نظارت بر بر آموزش هم داریم و ما در دفتر طب ایرانی کمک می‌کنیم تا موضوع نظارت بر آموزش سامان بیشتری پیدا کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی شهر کرمان را دارای ظرفیت عظیمی در حوزه گیاهان دارویی دانست و ماموریتی که برای این دانشگاه در نظر گرفته شده را همسو با این ظرفیت برشمرد و گفت: ما در حوزه بهداشت طرح آزمایشی ادغام آموزه های طب ایرانی در نظام شبکه را اجرا کرده‌ایم. ان‌شاءالله از آبان‌ماه ۱۲ یا ۱۳ دانشگاه وارد بخش دوم می‌شوند و در جلسات متعدد حسب وظیفه‌ای که سند تحول دولت مردمی بر عهده ما گذاشته است، پیگیر طرح ادغام طب ایرانی در نظام شبکه هستیم و دانشگاه علوم پزشکی کرمان با توجه به ظرفیتی که دارد در این طرح خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.