ثبت نام مرحله نخست کنکور ۱۴۰۲ از امروز آعاز شد.

آغاز مرحله نخست ثبت‌نام کنکور/ جزییات تغییرات کنکور ۱۴۰۲

به گزارش قدس آنلاین؛ کنکور سراسری سال 1402 طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد.

مهمترین تغییرات کنکور 1402 بدین شرح است: برگزاری دو کنکور، حذف دروس عمومی از کنکور و انتقال آن به امتحانات نهایی و سهم 40 درصدی و قطعی سوابق تحصیلی و 60 درصدی کنکور.

نوبت نخست ثبت نام کنکور 1402 از امروز یکشنبه 8 آبان آغاز و تا 14 آبان 1401 ادامه دارد.

نوبت نخست کنکور 1402 در روزهای پنجشنبه و جمعه 29 و 30 دی 1401 برگزار خواهد شد.

ثبت نام نوبت دوم کنکور 1402 در بازه زمانی 15 تا 21 فروردین 1402 است.

زمان برگزاری دومین کنکور 1402 در تاریخ چهارشنبه و پنجشنبه 14 و 15 تیر ماه 1402 است.

داوطلبان می‌توانند در هر دو مرحله برگزاری کنکور شرکت کنند و بالاترین نمره‌ای که کسب کردند، ملاک عمل خواهد بود. نتایج کسب شده در کنکور به مدت دو سال معتبر است و داوطلب می‌تواند براساس این نتایج به انتخاب رشته اقدام کند.

عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش درباره شرکت دانش آموزان پایه دوازدهم در کنکور گفته است: این افراد می‌توانند در آزمون مرحله نخست شرکت کنند، ممکن است درس‌های آنها تمام نشده باشد اما سال گذشته افرادی که پایه یازدهم بودند به شکل آزمایشی در کنکور شرکت کردند اکنون نیز اینگونه است و داوطلبان سال دوازدهم می‌توانند شرکت کنند و اگر نمره آنها خوب بود ملاک قرار می‌گیرد و اگر رضایت نداشتند می‌توانند در آزمون دوم شرکت کنند.

سابقه تحصیلی هر داوطلب میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و دروس تخصصی دوره متوسطه یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی (در نظام آموزشی قبلی) است. سهم نمره سابقه تحصیلی در کنکور سال 1402 و 1403 فقط بر اساس نمرات پایه دوازدهم، در سال 1404 نمرات پایه‌های یازدهم و دوازدهم و از سال 1405 به بعد بر اساس نمرات پایه‌های سه سال آخر (دهم، یازدهم و دوازدهم) خواهد بود. در خصوص داوطلبین فارغ التحصیل نظام قدیم آموزشی از سال 1402 سابقه تحصیلی شامل نمرات تراز شده دیپلم و پیش دانشگاهی ملاک عمل خواهد بود.

طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو:

1. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 6.3.3 در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1402 به میزان 40 درصد با تاثیر قطعی است. میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی /ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1402، 30 درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی /ترمی واحدی 10 درصد (در مجموع 40 درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

2. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 6.3.3 یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال 1402 به میزان 26 درصد با تاثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می‌شود.

3. حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌های هنر و زبان که مطابق بند بالا اقدام می‌شود) به شرح جدول ذیل است.

کنکور ,

همچنین محسن زارعی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره امکان ترمیم نمرات گفت: فقط یک فرصت برای ترمیم نمره داده می‌شود و تعیین هزینه آن هم به استان‌ها سپرده شده است که در شورای آموزش و پرورش استان با توجه به مقتضیات استان میزان هزینه تعیین می‌شود.

وی مطرح کرد: اینکه داوطلبان فقط بتوانند در امتحانات نهایی خرداد شرکت کنند یا در امتحانات شهریور و دی نیز این امکان فراهم باشد، در دست بررسی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.