وزیر خارجه مغرب ادعاهای جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح و عنوان کرد که این کشور در نشست سران عرب شرکت نخواهد کرد.

یاوه‌گویی وزیر خارجه مغرب علیه جمهوری اسلامی ایران

به گزارش قدس آنلاین، «ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب (مراکش) شامگاه امروز دوشنبه باز هم ادعاهای واهی علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.

بوریطه در گفت‌وگو با شبکه خبری سعودی «العربیه» مدعی شد که کشورهای عربی باید از آنچه آن را مداخله ایران در امور داخلی آنان توصیف کرد، جلوگیری کنند.

وی همچنین ادعا کرد که از نظر مغرب، جمهوری اسلامی ایران از شبه‌نظامیانی حمایت می‌کند که امنیت رباط را به خطر می‌اندازند.

این وزیر مغربی درباره حضور این کشور در نشست آتی سران عرب که قرار است در الجزایر برگزار شود، گفت که پادشاه این کشور به خاطر «ملاحظات منطقه‌ای» در این نشست شرکت نخواهد کرد.

بوریطه در مهر ماه گذشته نیز در دیدار با احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن، ایران را مسؤول اصلی تروریسم و ایجاد شکاف در جهان عرب خواند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم با رد ادعاهای واهی و تکراری وزیر امور خارجه مغرب گفت: مغرب بهتر است به جای فرافکنی و طرح اتهامات بی پایه علیه جمهوری اسلامی ایران، نگران و پاسخگوی ناامنی‌هایی باشد که به واسطه عادی سازی روابط با رژیم آپاتاید صهیونیستی، کشورها و ملت‌های منطقه را تهدید می‌کند.

در همین خصوص ناصر کنعانی به وزیر امور خارجه مغرب توصیه کرد وقت خود را صرف حل و فصل مشکلات، رنج و آلام مردم مظلوم یمن کرده و به جای استعانت از رژیم صهیونیستی برای تحمیل خواسته‌های خود در منطقه، زمینه را برای تعیین سرنوشت مردم صحرای غربی براساس قوانین و مقررات سازمان ملل فراهم کند.

وزیر خارجه مغرب بهمن ۱۴۰۰ نیز ادعاهایی بی اساس در خصوص ایران مطرح و عنوان کرده بود که ایران به دنبال گسترش تشیع در غرب آفریقا و پشت سر حملات انصارالله به امارات بوده است. این ادعاهای بی اساس واکنش سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق وزارت امور خارجه ایران را به همراه داشت.

خطیب‌زاده در این باره بیان کرد: این اولین بار نیست که وزیر خارجه مغرب این اظهارات بی اساس را مطرح می‌کند. به خاطر احترام به مردم مسلمان و فرهیخته مغرب همواره تلاش کردیم از این مسائل عبور کنیم. ولی خود وزیر خارجه مغرب بهتر از هر کسی می‌داند که شاهد رفتارهای این کشور در حوزه توسل به خشونت و دخالت‌های نظامی و دخالت‌های اطلاعاتی در برخی کشورهای دیگر باعث چه تنش‌هایی در منطقه است. مشکل اصلی حرکت برخی دولتمردان مغرب بر علیه خواست ملت در راستای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس است. باید زودتر به دامان ملت خود برگردند و به جای فرافکنی‌های بی ارزش تلاش کنند عضو مسئولی در جامعه اسلامی و کشورهای مسلمان باشند.

این در حالی است که مغرب و رژیم صهیونیستی دی ماه ۱۳۹۹، عادی‌سازی روابط خود را اعلام کردند. پس از اعلام توافق سازش مغرب با رژیم صهیونیستی، پادشاه مغرب برای توجیه خیانت خود به آرمان فلسطین با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد.

مغرب بعد از اردن، مصر، امارات، بحرین و سودان، ششمین کشور عربی است که با رژیم صهیونیستی روابط خود عادی‌سازی کرد. امارات، بحرین و سودان هم پیش از این کشور با وساطت آمریکا با رژیم صهیونیستی روابط خود را عادی‌سازی کردند.

منبع: مشرق نیوز

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.