دبیرخانه امور اقتصادی دولت سوییس در بیانیه‌ای با تکرار ادعای نقش داشتن ایران در جنگ اوکراین با حمایت تسلیحاتی از روسیه، اعلام کرد که برخی تحریم‌های اخیراتحادیه اروپا علیه ایران را اجرایی می‌کند.

سوییس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را اجرایی کرد

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از وبگاه خبری سوییس‌اینفو، دولت سوییس اعلام کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه یک شرکت ایرانی و سه‌‎ تن از افراد ارشد نظامی ایران را به دلیل آن‌چه «حمایت ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین» خوانده شده است، اجرایی می‌کند.

طبق بیانیه‌ای از سوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس، این اقدامات تحریمی علیه شرکت صنایع هوایی شاهد و سه تن از مقامات ارشد نظامی ایران، قرار بود روز سه‌شنبه و به دنبال تصمیم وزارت اقتصاد این کشور اجرایی شوند.

در این بیانیه ادعا شده است: شرکت صنایع هوایی شاهد وابسته به نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که مسئول طراحی و تولید پهپادهای سری «شاهد» ایران است. این پهپادها به روسیه ارسال شده‌اند و در جنگ علیه اوکراین به کار می‌روند.

افراد مشمول این اقدامات تحریمی، سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سید حجت‌الله قریشی مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع و سردار سعید آقاجانی فرمانده واحد پهپادی نیروی هوافضای سپاه هستند.

پیرو این تحریم‌ها، اموال اشخاص نام برده مسدود شده و آن‌ها از سفر به سوییس منع خواهند شد.

گفتنی است پیروی سوییس از اقدام اتحادیه اروپا علیه ایران در پی این مطرح می‌شود که اوکراین و متحدانش مدعی هستند که روسیه از پهپهادهای ساخت ایران در جنگ علیه این کشور استفاده می‌کند.

واشنگتن چند ماه پیش، مدعی شده بود اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ایران برنامه دارد به روسیه صدها پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین بفروشد و مقامات روس قرار است آموزش‌های لازم را برای روش استفاده از این پهپادها در ایران دریافت کنند. علاوه بر این، دولت آمریکا پیش‌تر مدعی شده بود پهپادهای ساخت ایران در یمن و اتیوپی نیز به کار رفته‌اند.

مقامات روسیه این ادعا را «بی‌اساس» تلقی کرده و گفته‌اند، روسیه از پهپادهای ساخت خودش در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.

در همین راستا، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران ، مدتی پیش، در جمع مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه‌ (اوآنا) که با حضور ده‌ها تن از روسای خبرگزاری‌های شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان اوآنا برگزار شد، در بخشی از سخنان خود، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان، و تاکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخافت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله در حوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.