سخنگوی وزارت خارجه چین به تایوان هشدار داده است که پاسخ قاطعانه‌ای به تبانی این جزیره با لیتوانی برای تولید تراشه خواهد داد.

پکن: پاسخ قاطعانه‌ای به تبانی تایوان با لیتوانی می‌دهیم

به گزارش قدس آنلاین، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز(سه‌شنبه) در کنفرانس خبری به تلاش‌های تایوان برای سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری تولید تراشه در لیتوانی، واکنش نشان داد و تأکید کرد که این اقدام با پاسخ قاطعانه پکن مواجه خواهد شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، ژائو لیجیان متعهد شد تا با هرگونه تلاش تایوان برای تبانی با نیروهای خارجی و تلاش برای جدایی از چین به صورت قاطعانه مخالفت کند.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه چین پس از آن مطرح شده است که در هفته جاری گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این که تایوان قصد دارد بیش از ۱۰ میلیون یورو(۱۰ میلیون دلار) برای تولید تراشه در لیتوانی سرمایه‌گذاری کند.

ژائو لیجیان با متهم کردن تایوان به تنش‌زایی گفت که تنش‌ها در تنگه تایوان به واسطه تبانی مسئولان حزب حاکم پیشروی دموکرات تایوان(DPP) با نیروهای خارجی است.

تنش چین با تایوان در هفته‌های گذشته به اوج رسید و «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اوت به بالاترین مقام آمریکایی تبدیل شد که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرده است، اقدامی که خشم چین را برانگیخت و این کشور کماکان در حال برگزاری رزمایش و ماموریت‌های نظامی اطراف این جزیره است.

یک مقام ارشد نظامی چین به تازگی وعده داد که ارتش این کشور برای هرگونه جنگ آماده خواهد بود. ژنرال «وی فنگه» وزیر دفاع چین این سخنان را در جریان میزگردی در حاشیه کنگره حزب کمونیست چین در «پکن» بیان کرد.

ژنرال وی فنگه گفت که چین با شرایط امنیت ملی سخت و شدید مواجه است و برای ارتش مهم است که به دستورات «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین پایبند باشد. وزیر دفاع چین اظهار داشت که ارتش باید اندیشه رئیس جمهور در مورد تقویت ارتش و «بهبود توانایی آن برای پیروزی» را اجرا کند.

منبع: مشرق

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.