وزیر خارجه روسیه از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آلمان درباره لزوم ایجاد نظام امنیتی جدید برای اروپا علیه مسکو انتقاد کرد.

لاوروف: ازسرگیری همکاری امنیتی با اروپا را رد می‌کنیم

به گزارش قدس آنلاین وزیر خارجه روسیه از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آلمان مبنی بر ایجاد نظام امنیتی جدید برای اروپا علیه مسکو انتقاد کرد.

سرگئی لاوروف گفت: قدرت‌های اتمی باید از هر گونه رویارویی نظامی بین خود، از جمله درگیری با سلاح‌های متعارف اجتناب کنند. هیچ برنده‌ای در جنگ اتمی وجود نخواهد داشت و نباید اجازه داد که چنین جنگی آغاز شود.

وی افزود: گسترش بی‌پروای ناتو اصول اساسی سازمان امنیت و همکاری اروپا را تضعیف کرد. روند گسترش ناتو و پذیرفتن اعضای جدید عامدانه است. آمریکا و ناتو در تلاش هستند سلطه خود را بر تمام نقاط جهان تحمیل کنند. آن‌ها می‌خواهند روسیه را از اروپا بیرون رانند تا کل اتحادیه اروپا تحت کنترلشان باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در اشاره به اظهارنظرهای بورل درباره جنگ اوکراین گفت: بورل از روز اول می‌گفت جنگ باید با پیروزی اوکراین پایان یابد؛ همین امر چیزهای زیادی را درباره دیپلماسی اروپا نشان می‌دهد و بورل و بائربوک اعلام کردند هدف آن‌ها ایجاد نظام امنیتی جدی برای اروپا علیه روسیه است. اگر این را بتوان دیپلماسی جدید اروپا در نظر گرفت، پس نیازی نیست ما بخشی از آن باشیم.

پیش‌تر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنرانی در مجمع وزارتی «سازمان امنیت و همکاری اروپا» در لهستان، روسیه را به برهم زدن نظم قاره سبز متهم کرد و مدعی شد: به یک نظم امنیتی جدید در اروپا نیاز داریم چرا که روسیه نظم پیشین را به طور کامل به هم ریخته است.

جوزپ بورل با اشاره به هزینه‌های بازسازی اوکراین، بر منابع مالی روسیه هم دست گذاشت و گفت: ما بر ۳۰۰ میلیارد دلار از منابع مالی بانک مرکزی روسیه تسلط داریم و این منابع باید برای بازسازی اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: روزنامه جوان

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.