تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم آمادگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان خراسان رضوی برای میزبانی شایسته از زائران نوروز ۱۴۰۲ در مشهد مقدس تأکید کرد.

لزوم آمادگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای میزبانی شایسته از زائران نوروز ۱۴۰۲

به گزارش قدس خراسان آنلاین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در جلسه مشورتی خدمات سفر نوروز ۱۴۰۲ استان خراسان رضوی که با حضور نماینده ولی‌فقیه، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان ارشد دستگاه‌های اجرایی استان و شهر مشهد به میزبانی آستان قدس رضوی در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد؛ با بیان اینکه عید سعید نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده و این تلفیق خود شرایط خاصی را ایجاد می‌کند؛ ابراز کرد: امسال ماه مبارک رمضان تقریباً از نیمه عید نوروز ۱۴۰۲ آغاز می‌شود که این امر خود می‌تواند سبب تراکم جمعیت زائران در هفته اول سال در مشهد شود.

تولیت آستان قدس رضوی ضمن تقدیر از تلاش‌های تمام مسئولان اجرایی استان در میزبانی هرچه شایسته‌تر از زائران دهه پایانی ماه صفر در مشهد، تصریح کرد: زائران عید نوروز با زائران ماه صفر و شرایط این دو مناسبت از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت است، لذا نمی‌توان نسخه واحدی برای هردو مناسبت نوشت.

وی در ادامه توجه به مسائل امنیتی زائران، تأمین اسکان مناسب، رفع مسئله کمبود پارکینگ در حریم حرم مطهر رضوی، فضا آرایی شاد شهر با توجه به معنویت و قداست مشهد مقدس و ماه مبارک رمضان را مورد تأکید قرار داد و گفت: در عید نوروز ۱۴۰۱ علی‌رغم همه تلاش‌های مسئولان اجرایی استانی و شهری مشکلاتی را در حوزه اسکان زائران داشتیم که لازم است نهادهای مسئول برای نوروز ۱۴۰۲ در این خصوص از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را اتخاذ کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی همچنین نسبت به توجه به امیدآفرینی، نشاط و پیشرفت‌های کشور در حوزه فعالیت‌های فرهنگی تأکید و ابراز کرد: دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی باید از فرصت عید نوروز برای «جهاد تبیین» مورد تأکید مقام معظم رهبری و امیدآفرینی در جامعه استفاده کنند؛ در آستان قدس رضوی نیز ما باید از همه ابزارها برای امیدآفرینی و تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های کشور استفاده کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برکات و مزایای برگزاری جلسات کارگروه ملی زیارت، اظهار کرد: برگزاری شورای عالی زیارت به ریاست رئیس‌جمهور محترم در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان بسیار می‌تواند مفید باشد که از استانداری خراسان رضوی درخواست پیگیری این موضوع را دارم.

توجه به مسائل امنیتی و اسکان زائران در ایام نوروز

همچنین در این دیدار آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با تشریح تفاوت‌های عید نوروز و دهه آخر صفر، ابراز کرد: تفاوت‌های عید نوروز با ایام دهه پایانی ماه صفر آن‌چنان زیاد است که استفاده از تجربیات آن ایام برای میزبانی از زائران نوروزی کارگشا نیست.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه بسیاری از امکانات ایام دهه پایانی ماه صفر در عید نوروز فراهم نیست؛ تصریح کرد: توجه به مسائل امنیتی و اسکان زائران در ایام نوروز حائز اهمیت است؛ بسیاری از امکانات و مراکز اسکان ایام دهه پایانی صفر در عید نوروز فراهم نیست و برای رفع مشکلات احتمالی باید از هم اکنون برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به سفرهای خانوادگی زائران در عید نوروز به مشهد، گفت: فراهم آوردن امکانات درمانی، بهداشتی و پزشکی در ایام نوروز اهمیت دوچندانی دارد که مسئولان باید در این خصوص از آمادگی لازم برخوردار باشند.

آیت‌الله علم‌الهدی همچنین نسبت به لزوم فراهم آوردن شرایط تفریح سالم و پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به شرایط عید نوروز تأکید و اظهار کرد: مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به قداست و فرهنگ زیارت شهر مشهد در ایام نوروز انجام دهند.

اهمیت بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی برای میزبانی شایسته از زائران

یعقوب علی نظری، استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به تشکیل قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی در استانداری خراسان رضوی و فرمانداری مشهد؛ ابراز کرد: این قرارگاه هم اکنون فعال است و از ابتدای دی ماه هر دو هفته یک بار و از ابتدای اسفند ماه به صورت هفتگی جلسات قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی به منظور مدیریت مطلوب خدمات تشکیل خواهد شد.

استاندار خراسان رضوی با تأکید بر اهمیت بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی برای میزبانی شایسته از زائران، خاطرنشان کرد: برای ایام نوروز تمام ظرفیت‌های مردمی و دولتی برای میزبانی شایسته از زائران باید وارد میدان شود.

گفتنی است؛ در ابتدای این جلسه مالک رحمتی قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، سردار سید هاشم غیاثی فرمانده سپاه امام رضا(ع)، غلامعلی صادقی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی، سید عبدالله ارجاعی شهردار مشهد، دکتر محمدعلی کیانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، حجت گنابادی نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی و عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به ایراد سخن و ارائه گزارش برنامه‌ها و تدابیر مجموعه متبوع خود برای ایام نوروز پرداختند.

منبع: آستان نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.