تیم ملی والیبال ایران در صورت حفظ یا ارتقای جایگاه خود در رنکینگ در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ فدراسیون جهانی، شانس بالایی برای صعود به المپیک ۲۰۲۴ خواهد داشت.

مسیر والیبال ایران تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس/ ژاپن دردسرساز می‌شود؟

به گزارش قدس آنلاین، فدراسیون والیبال ایران، امید زیادی دارد تا در سال ۲۰۲۳ برای نخستین بار با یک سرمربی ایرانی، جواز حضور در المپیک را کسب کند. مسیر المپیک ۲۰۲۴ پاریس با المپیک‌های قبلی کمی تفاوت دارد.

طبق اعلام فدراسیون جهانی والیبال و مطابق رسم هر دوره، ۱۲ تیم در بخش زنان و ۱۲ تیم در بخش مردان راهی المپیک خواهند شد که تیم‌های ملی زنان و مردان فرانسه به عنوان میزبان، جایگاه تثبیت شده‌ای در پاریس ۲۰۲۴ دارند. ۱۱ تیم باقیمانده در دو مرحله مسابقات انتخابی مشخص می‌شوند.

در مرحله نخست، ۲۴ تیم برتر رنکینگ FIVB در پایان فصل ۲۰۲۲(رده بندی فعلی) در قالب ۳ گروه ۸ تیمی با هم رقابت و ۲ تیم برتر هر گروه(۶ تیم) به المپیک راه پیدا می‌کنند.

در مرحله دوم، ۵ تیم برتر رنکینگ جهانی در پایان مرحله نخست لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ با اولویت زیر،‌ جمع ۱۲ تیمی المپیک را کامل می‌کنند:

۱- تیمی از قاره‌ای که هنوز نماینده‌ای در المپیک ندارد.
۲- تیم‌های برتر جهان که هنوز جواز حضور المپیک را کسب نکرده‌اند.

طبق این ساختار، تیم ملی ایران که در حال حاضر در مکان دهم رده‌بندی جهانی قرار دارد در مسابقات انتخابی حاضر خواهد بود و در صورت حفظ و ارتقای جایگاه خود در رنکینگ در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، شانس بالایی برای صعود به المپیک خواهد داشت.

تنها مشکل ایران در حال حاضر، حضور ژاپن به عنوان تیم هفتم رنکینگ است که احتمال دارد چه در داخل زمین و چه در شرط نخست(تیمی از قاره‌ای که هنوز نماینده‌ای در المپیک ندارد) می‌تواند برای شاگردان عطایی، دردسرساز شود.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.