رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد گفت: شیر خشک‌های داخلی بسیار ارزان هستند. قیمت این محصول از ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان یعنی یک و نیم یورو است که نسبت به قیمت جهانی بسیار پایین‌تر است. در سایت‌های بین‌المللی که مشاهده کنید، قیمت شیر خشک نوزاد بین ۵ تا ۶ یورو است.

قیمت شیر خشک در ایران نصف نرخ جهانی/ غذای نوزاد گران می‌شود؟

به گزارش قدس آنلاین، بنا بر آمار ماهانه ۶ میلیون عدد شیر خشک در کشور تولید می شود که بخشی از آن به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان قاچاق می شود. در سال جاری قیمت شیر خشک کودکان دو بار افزایش قیمت داشته است که زمزمه هایی برای افزایش قیمت مجدد به گوش می‌رسد.

گسترش نیوز پیرامون حذف ارز دولتی و تأثیر آن بر قیمت شیر خشک نوزاد با هانی تحویل‌زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد به گفت‌وگو پرداخته است. با ما همراه باشید.

حویل زاده با تکذیب حذف ارز دولتی شیر خشک نوزاد، گفت: شیر خشک نوزاد همچنان ارز دولتی می‌گیرد و بر اساس همین ارز قیمت گذاری صورت می‌گیرد و تاکنون تصمیمی بر حذف ارز دولتی بر این کالا گرفته نشده است. حذف ارز دولتی برای واردات مواد اولیه شیر خشک، افزایش ۲.۵ تا ۳ برابری قیمت این محصول را به همراه خواهد آورد و از سوی دیگر نیاز به نقدینگی واحدهای تولیدی را چند برابر خواهد کرد.

قیمت شیر خشک در ایران نصف نرخ جهانی / غذای نوزاد گران می‌شود؟

گرانی شیر خشک موضوع داخلی است

وی در رابطه با گران شدن شیر خشک ادامه داد: افزایش قیمت این محصول به دلیل ملزومات بسته بندی و موادی که از داخل کشور فراهم می‌شود. به طور مثال شیر خشک بدون چربی از داخل کشور تهیه می‌شود که ۱۵ درصد کل محصول را شامل می‌شود. همچنین قوطی فلزی و مقوایی جزء این موارد است که هرماه هم شاهد افزایش قیمت آن ها هستیم. امسال در دو مرحله قیمت شیر خشک تغییر کرد که بیشتر به دلیل ملزومات بسته بندی آن است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد از مواد اولیه شیر خشک وارداتی است و دارای ارز دولتی هستند. قیمت تمام شده شیر خشک شامل ملزومات بسته‌بندی، پودر داخل محصول و هزینه تولید است. به طور مثال با افزایش حقوق‌ها در قیمت نهایی هم تأثیر می گذارد. در حال حاضر هیچ کشوری در تولید مواد اولیه شیر خشک خودکفا نیست. روغن مورد نیاز در تولید این محصول از آسیای شرقی تأمین و سایر ویتامین‌های موجود در این محصول از کشور های مختلف تأمین می شود.

قیمت ارزان شیرخشک نسبت به بازار جهانی

تحویل‌زاده ابراز کرد: قیمت شیر خشک‌های داخلی بسیار ارزان هستند. قیمت این محصول از ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان یعنی ۱ و نیم یورو که نسبت به قیمت جهانی بسیار پایین است. به دلیل این که دولت برای این بخش یارانه قائل است. در سایت‌های بین المللی که مشاهده کنید قیمت شیر خشک نوزاد بین ۵ تا ۶ یورو است.

وی در رابطه با کیفیت شیر خشک، افزود: ما آزمایشگاه‌های مرجع داریم و دستگاه های بسته بندی با کیفیت از کشور های دیگر وارد کرده‌ایم و کیفیت روز دنیا را شامل می شود. صنعت شیر خشک بزرگ‌سال متأثر از شیر خشک نوزاد است. محصولاتی که در ایران تولید می‌شود، تماماً تحت نظر شرکت‌های مادر است و مرتباً از بازار نمونه برداری و چک می‌شود. از طرفی در آزمایشگاه ها هم تمام موارد ثبت و ضبط می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد در رابطه با چالش های این صنعت، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون گمرک ۹ درصد ارزش افزوده گرفته است در حالی که در چند ماه اخیر به یک درصد تغییر داده‌اند. زمانی که به گمرک مراجعه می‌کنیم برای پس گرفتن مبالغی که هزینه شده است، پولی پس داده نمی‌شود و تهاتر با محصولات جدید دیگر انجام می‌شود. در این صورت نقدینگی شرکت‌ها دچار چالش می‌شود. در حال حاضر تمامی شرکت‌های شیر خشک نوزاد دچار کمبود نقدینگی هستند.

دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت دست به کار شود

تحویل‌زاده با بیان اینکه نقدینگی واحدهای تولیدی باید از منبعی جبران شود، تصریح کرد: بانک‌ها باید فراتر از قوانین سال های گذشته در تأمین نقدینگی واحد های تولیدی اقدام کنند تا تولیدکنندگان بتوانند مواد اولیه مورد نیازشان را فراهم کنند، اگر چنین برنامه های در نظر گرفته نشود مواد اولیه واحد های تولیدی یک سوم و یک چهارم خواهد شد و در نتیجه تولید واحد های تولیدی کاهش و بازار با چالش های جدی مواجه خواهد شد.

وی در پایان گفت: ما حمایت بانک ها را هم نداریم، اگر بخواهیم وام بگیریم گردش مالی را مد نظر قرار می دهند و چون قیمت گذاری نهایی محصول با ارز دولتی است، گردش مالی بالایی وجود ندارد تا بتوانیم وام کلان از بانک‌ها بگیریم. بنابراین دچار چالش نقدینگی هستیم. با حذف ارز دولتی و روی کار آمدن ارز نیمایی همه کارخانه‌ها دچار بحران می‌شوند به این دلیل که باید مواد اولیه را ۷ برابر قیمت فعلی بخریم که متأسفانه نقدینگی وجود ندارد.

منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.