وزارت خارجه کره جنوبی در اقدامی عجیب در پی اظهارات خصمانه رئیس جمهور این کشور علیه ایران، سفیر تهران در سئول را فراخواند!

اقدام عجیب کره جنوبی؛ سئول سفیر تهران را فراخواند

به گزارش قدس آنلاین به نقل از رویترز، وزارت خارجه کره جنوبی در اقدامی عجیب به‌دنبال اظهارات خصمانه یون سوک‌یول، رئیس جمهور این کشور علیه ایران، سفیر تهران در سئول را فراخواند!

رئیس جمهور کره جنوبی در جریان سخنرانی برای نیروهای این کشور متسقر در ابوظبی گفت که شرایط کره جنوبی و امارات متحده عربی «بسیار مشابه» بوده و کره شمالی و ایران را به ترتیب «بزرگ‌ترین تهدید» برای سئول و ابوظبی توصیف کرد!

روابط بین تهران و سئول پیش از این هم بر سر دارایی بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، چندان خوشایند نبود و به نظر می‌رسد این اظهارات، روابط دو کشور را بیش از پیش تیره و تار کرده است.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرده که اظهارات یول، صرفا برای تهییج سربازان کره مطرح شده و وزارت خارجه این کشور نیز مدعی شده که به دفعات توضیحاتی را به تهران ارائه کرده است.

تهران در واکنش به این اظهارات یون کانگ هایئون، سفیر کره در ایران را فراخواند و هشدار داد که در صورتی که موضوع حل و فصل نشود، در روابط دوجانبه با سئول تجدیدنظر خواهد کرد.

رضا نجفی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه کشورمان در این دیدار، خواهان توضیح فوری مقامات کره‌ای در مورد این اظهارات شد و بر ضرورت اصلاح فوری این رویکرد تاکید کرد.

نجفی با یادآوری رویکرد غیر دوستانه کره از جمله در بلوکه کردن منابع بانکی ملت ایران، تاکید کرد عدم اقدام مؤثر کره برای حل مشکلات روابط موجب بازنگری طرف ایرانی در روابط دو کشور خواهد شد.

معاون وزیر خارجه همچنین اظهارات اخیر رئیس جمهور کره در مورد امکان ساخت سلاح هسته‌ای را مغایر با نص پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای دانست و خواهان توضیح طرف کره‌ای در این زمینه شد.

و حالا، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرده که چو هیون دونگ، معاون وزیر خارجه این کشور، سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در سئول را برای اعتراض به اظهارات نجفی فراخوانده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.