رئیس‌جمهور قزاقستان مجلس سفلی پارلمان را منحل و ۱۹ مارس را روز انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

رئیس‌جمهور قزاقستان پارلمان را منحل کرد
به گزارش قدس آنلاین، دفتر رئیس جمهور قزاقستان روز پنجشنبه اعلام کرد، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، مجلس سفلی پارلمان این کشور را منحل کرد و انتخابات زودهنگام را در ۱۹ مارس اعلام کرد.

در اوایل روز، توکایف، طبق قانون اساسی، رایزنی‌هایی را با روسای اتاق‌های پارلمان و نخست وزیر درباره انحلال پارلمان و خاتمه زودهنگام اختیارات نهادهای نمایندگی محلی، انجام داد.

دفتر رئیس جمهور اعلام کرد: «رئیس دولت طی فرمانی به تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳، مجلس هفتم مجلس جمهوری قزاقستان را منحل کرد و همچنین انتخابات زودهنگام را برای ۱۹ مارس ۲۰۲۳ اعلام کرد».

توکایف گفت: «بر اساس قانون اساسی، پس از مشورت با روسای اتاق‌های پارلمان و نخست وزیر، فرمان‌هایی مبنی بر انحلال مجلس و خاتمه زودهنگام اختیارات نهادها را امضا کردم».

ریاست جمهوری رأی‌گیری فوق‌العاده نمایندگان مجلس در ۲۸ اسفندماه برگزار می‌شود، در حالی که انتخاب نمایندگان نهادهای نمایندگی محلی منتخب مردم یک منطقه، توسط کمیسیون مرکزی انتخابات تعیین می‌شود.

وی همچنین گفت: کمیسیون مرکزی انتخابات و دادستانی کل نظارت بر نظارت بر انتخابات، شفافیت و عادلانه بودن آن را کنترل خواهند کرد، زیرا روند انتخابات توسط ناظران داخلی و بین المللی نظارت دقیق خواهد شد. ما وارد دوره جدیدی در توسعه قزاقستان شده ایم. کشور در حال گذراندن یک فرآیند نوسازی پویا و فراگیر است. این انتخابات مظهر تحولات در حال وقوع در جامعه خواهد شد و انگیزه قدرتمندی برای مدرن سازی بیشتر نظام سیاسی ما خواهد داد.

توکایف افزود: انتخابات زودهنگام مجلس سفلی توسط روح اصلاحات قانون اساسی که با همه پرسی حمایت می شود دیکته شده است.

رئیس‌جمهور قزاقستان ابراز کرد: مدل جدید انتخابات از منافع رای دهندگان محافظت می‌کند و تنوع بیشتر نظرات را در پارلمان تضمین می‌کند.

قانون اساسی اصلاح شده قزاقستان در یک همه پرسی در مارس ۲۰۲۲ تصویب شد. قانون اساسی جدید نقش بیشتری را به پارلمان اعطا می‌کند، در حالی که نورسلطان نظربایف رئیس جمهور سابق قزاقستان را از تمام اختیاراتش سلب می کند.

منبع: آفتاب

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.