مقایسه رشد انس جهانی طلا در برابر ثبت بازدهی دلار و از آن شگفت‌انگیزتر افزایش ۳۲۱ قیمت سکه نشان می‌هد این بازار تا چه میزان طی ۲۰ سال گذشته داغ بوده است.

کدام بازار در ۲۰ سال گذشته بیشتر رشد کرده‌ است؟

به گزارش قدس آنلاین، دیروز قیمت طلای ۱۸ عیار رکوردشکنی کرد و وارد کانال دو میلیون تومانی شد. قیمت‌ها در بازار سکه هم- که تودلی بازار طلا محسوب می‌شود- دوباره به کانال‌های بالاتر بازگشت.

ریشه رشد شارپی قیمت طلا را اما می‌توان در افزایش دوباره قیمت دلار جست‌وجو کرد. قیمت دلار از روز گذشته تحت تاثیر خبرهای سیاسی بین‌المللی و احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، روند تازه‌ای را در مسیر صعودی آغاز کرده بود.

این روند با نهایی شدن و اعلام قرار گرفتن نام سپاه در میان سازمان‌های تروریستی از سوی اتحادیه اروپا، موج تازه‌ای را آغاز و دلار فردایی را وارد کانال ۴۳ هزار تومانی کرد. رشد دوباره دلار در این روز، بازارهای طلا و سکه را هم شارژ کرد تا در آستانه ورود به کانال‌های بالاتر قرار گیرند.

اما آیا این نخستین و آخرین موج افزایشی دلار و طلا در ایران تحت تاثیر خبرهای سیاسی و بن‌بست‌های اقتصادی است؟

بازارهای ایران؛ قربانی هیجانات منفی

بررسی‌های تاریخی بازار طلا و ارز ایران نشان می‌دهد این دو بازار همواره در دوره‌هایی به شدت تحت تاثیر هیجانات ناشی از خبرهای سیاسی قرار گرفته و جهش داشته‌اند.

به طور کلی اما به دلیل وضعیت اقتصادی کشور و بحران‌هایی که طی دهه‌های اخیر از سر ایران گذشته است، این دو بازار همواره روندی صعودی را طی کرده و افزایشی بوده‌اند.

با این حال مقایسه رشد این دو بازار در ایران با رشد قیمت طلا در بازار جهانی نشان می‌دهد اقتصاد ایران تا چه میزان قربانی هیجان است و معاملات در آن تحت تاثیر چشم‌اندازهای تورمی و هیجانات منفی صورت می‌گیرد.

سکه از دلار جلو زد

یک بررسی نشان می‌دهد قیمت سکه از ۷۰ هزار تومان در سال ۱۳۸۱ به بیش از ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده که حاکی از رشد ۳۲۱ برابری است! البته باید اشاره داشت که بیش از نیمی از این رشد حیرت‌انگیز مربوط به یک سال اخیر و حرکت شارپی بازار طلا و سکه است؛ سال گذشته قیمت سکه حدود ۱۱ میلیون تومان بود.

عصر ایران در این باره نوشته است که هر چند در این سال ها همه چیز افزایش قیمت داشته ولی قیمت سکه بسیار بیشتر از تورم(اعم از تورم اعلامی و واقعی) و حتی دلار بالا رفته است. به طوری که قیمت دلار از سال ۱۳۸۱ که ۸۰۱ تومان بود، تا امروز حدود ۵۳ برابر شده است. به عبارت دیگر رشد قیمت سکه حدود ۶ برابر رشد دلار بوده است!

شاید گفته شود قیمت جهانی طلا هم بالا رفته است؛ حال آن که در سال ۱۳۸۱ متوسط قیمت هر اونس طلا ۳۱۴ دلار بوده است و امروز انس جهانی به حدود ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۵ دلار رسیده که نشان می‌دهد انس جهانی طلا هم تنها ۶ برابر افزایش داشته است.

مقایسه رشد ۶ برابری انس جهانی طلا در برابر ثبت بازدهی ۵۳ برابری دلار و از آن شگفت‌انگیزتر افزایش ۳۲۱ برابری قیمت سکه نشان می‌هد این بازار تا چه میزان طی ۲۰ سال گذشته داغ بوده است.

به ویژه اینکه بر اساس آنچه گفته شد، این بازار اط یک سال گذشته بدین سو رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

منبع: تجارت نیوز

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.