در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌های مختلفی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برای پخش در دهه فجر تدارک دیده شده است.

تدارک رسانه ملی در سالگرد پیروزی انقلاب/ انعکاس جشنواره فیلم فجر ۴۱ در صداوسیما

به گزارش قدس آنلاین، همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌های مختلفی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برای پخش در ایام دهه فجر تدارک دیده شده است و برنامه‌های ترکیبی، گفتگو محور، مستند، فیلم سینمایی مختلفی روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود.

بازخوانی مبارزات انقلابیون، مرور رخدادهای ایام پیروزی انقلاب و تبیین آرمان‌های انقلاب در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رویکرد شبکه‌های سیما در این ایام خواهد بود. پوشش ویژه چهل و یکمین دوره از جشنواره فیلم فجر نیز از جمله برنامه‌های رسانه ملی برای ایام دهه فجر انقلاب است که در قالب چند برنامه رادیویی و تلویزیونی پخش می‌شود. در ادامه با جزئیات برنامه‌های مختلف صداوسیما در دهه فجر همراه باشید.

*شبکه یک سیما

برنامه «شتاب» با موضوعات مختلف پیشرفت ها و دستاوردهای دانشمندان و متخصصان ایران اسلامی را در این ایام به تصویر می کشد. این برنامه در ۱۰ قسمت که فیلرهای کوتاه در قالب ویدئو کامنت است، روی آنتن می رود.

مستند «روزهای انقلاب» به مصاحبه و گفت و گو با عکاسان و فیلمبرداران دوران انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشورمان اختصاص دارد که در ۱۰ قسمت چهل دقیقه ای از ۱۲ تا ۲۲ بهمن پخش می شود. این برنامه در گروه فرهنگ تاریخ هنر به تهیه کنندگی و کارگردانی حامد کاظم زاده تهیه شده است.

«ایران امروز» برنامه ای گفت و گو محور که به بررسی و تحلیل وقایع روز ایران (گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... بر اساس داشته‌های هویتی و دینی) می‌پردازد.

«جشن‌های انقلاب» در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه ای به بازنمایی جشن های پیروزی انقلاب در مکان های نمادین پیشرفت کشور در استان های مختلف اختصاص دارد.

انیمیشن «خاطرات پیشرفت» داستان‌های کوتاه از پیشرفت ایران اسلامی را به تصویر درآورده است. این برنامه در ۱۰ قسمت تهیه و روانه آنتن می شود.

برنامه «سرودهای انقلابی» مستندی درباره سرودها و موسیقی‌های انقلابی است.

مستند گزارشی «رویانا (مثبت رویان» پیرامون رویدادهای علمی و فناوری و پیشرفت های کشور در ۱۰ قسمت پخش خواهد شد.

برنامه گفت و گو محور «ایران فکر» درباره گفت و گوی اندیشه ورزانه پیرامون گفتمان انقلاب اسلامی است که ۱۰ قسمت پیش بینی شده است.

برنامه‌های تامینی «بانگ آزادی» و «انقلاب و مسجد» نیز در این ایام روی آنتن می‌روند.

*شبکه دو سیما

«صبحانه ایرانی» که برنامه صبحگاهی شبکه دو سیماست به مدت ۸ روز در خصوص ایام الله دهه فجر ویژه برنامه خواهد داشت.

«پاورقی» متناسب با سال ۱۳۵۵ و مباحث آن طراحی شده است که به تعداد ۴ قسمت روی آنتن می رود.

برنامه ترکیبی «سند باد» برنامه گفت و گو محور که با اتباع خارجی درباره ایران صحبت کرده است.

همچنین برنامه «برسد به دست امام» نیز در این ایام روی آنتن می‌رود.

*شبکه سه سیما

در برنامه «صبح و نشاط» برگزاری ورزش صبحگاهی همراه با جشن هر روز صبح از یکی از استان‌ها پخش می‌شود.

۱۲ مجموعه مستند که به روایت قصه های جذاب مردمی از وقایع و تصاویر انقلاب اختصاص دارد.

«بدون توقف» برنامه ترکیبی که با حضور علی لاریجانی به مباحث دفاع از انقلاب می پردازد.

۳ مستند هر کدام به مدت ۴۰ دقیقه به نقد پهلوی، روایت جنایت ها و خیانت های پهلوی می پردازد.

برنامه های «سیاست خارجی» در ۲ قسمت و «گفت و گو با اندیشمندان» در ۱۰ قسمت از آنتن شبکه سه در این ایام پخش می شود.

*شبکه چهار سیما

برنامه ترکیبی «اینجا فرداست» در ۱۰ قسمت به مرور قرن گذشته در تقاطع با انقلاب اسلامی، بررسی عملکرد حاکمیت پهلوی، اسناد و مدارک کمتر دیده شده، تحلیل مفاهیم و موضوعات مرتبط با گام دوم مثل جمعیت، سبک زندگی و ..... اختصاص دارد. این برنامه در دهه فجر هر شب ساعت ۱۹:۰۰ پخش می‌شود.

ویژه برنامه جشنواره تئاتر و فیلم فجر هم هر شب گزارشی از این جشنواره‌ها و اخبار و حواشی آن برای علاقه مندان ارائه می‌دهد. این برنامه هر شب ساعت ۲۱:۳۰ پخش می‌شود.

«زاویه» به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه علوم انسانی می‌پردازد. این برنامه هر شب ساعت ۲۳:۰۰ روی آنتن می‌رود.

«نیم فاصله» به ابعاد انقلاب ۱۳۵۷ در گفتگو با اندیشمندان و اساتید دانشگاه های جهان اختصاص دارد. این برنامه هر شب ساعت ۲۱:۰۰ پخش می‌شود.

«شیوه» دستاوردهای سیاسی و مدنی انقلاب اسلامی را در ساعت ۲۲:۳۰ بررسی می‌کند.

برنامه زنده «چشم انداز» هر روز ساعت ۱۶ به دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

مستندهای تک و چند قسمتی ویژه شخصیت‌ها و رخدادهای مرتبط با انقلاب اسلامی با عناوین: در برابر طوفان۲/ دست‌های خالی/ صدای انقلاب/ رنگ صبح/ بسته ۵۷/ انقلاب در قاب مستند و ... در این دهه روی آنتن می‌رود.

*شبکه پنج سیما

نخستین قسمت از مجموعه تلویزیونی «شهباز» به کارگردانی حمیدرضا لوافی و تهیه کنندگی امیرحسین آشتیانی پور و مهدی علی نقی پور از شنبه ۸ بهمن ماه ساعت ۲۳ از شبکه پنج سیما روی آنتن رفته است. این سریال به نویسندگی مینا خدیوی در ژانر پلیسی معمایی با موضوع فضای مجازی و پلیس سایبری در ۳۰ قسمت ۴۲ دقیقه‌ای تهیه و تولید شده است.

ویژه برنامه «پرچم بالاست» در ۷ قسمت ۴۵ دقیقه ای به تهیه کنندگی و اجرای هومن ستوده در ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

قرار است این ویژه برنامه دستاوردها و پیشرفت‌های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و به خصوص موفقیت‌های مثال زدنی در عرصه های علمی، فناوری و ... را در سال‌های اخیر به تصویر بکشد.

همچنین برنامه «پرچم بالاست» در هر قسمت به معرفی یکی از شهدا و چهره‌های ماندگار صنعت موشکی، پهپادی، پدافندی، پزشکی، علم و فناوری و... می‌پردازد.

شبکه پنج سیما، در طول برگزاری چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر هر روز ساعت ۱۲ مهمترین اخبار این جشنواره را رصد و تقدیم نگاه مخاطبان می‌کند.

مستند سیاسی «خیریه اشرف» با محوریت واکاوی فساد مالی سازمان مجاهدین خلق به تهیه کنندگی و کارگردانی مجید تفرشی از ابتدای بهمن ماه ساعت ۲۲ از قاب شبکه پنج سیما روی آنتن رفته است.

این مستند در ۱۲ قسمت ۲۵ دقیقه ای به واکاوی زوایای پنهان ابعاد مالی و پولی سازمان مجاهدین خلق و موسسات آشکار و پنهان پوششی، اقماری و تابعه آن می‌پردازد.

«خیریه اشرف» یک پروژه به ظاهر خیریه در کشورهای اروپایی است که سازمان منافقین آن را دنبال می کرد. هدف اهالی این پروژه کمک به مردم ایران اعلام می شد اما این هدف ظاهری، پوششی برای سر کیسه کردن شهروندان بی اطلاع اروپایی از سوی سازمان بدنام مجاهدین بود.

واحد تامین برنامه شبکه پنج سیما، در ایام دهه مبارک فجر با جشنواره شبانه فیلم های سینمایی هر شب ساعت ۲۴ مهمان نگاه گرم مخاطبان می شود. این جشنواره از ابتدای بهمن ماه شروع و تا پایان ۲۲ بهمن ادامه خواهد داشت. جشنواره شبانه فیلم های سینمایی هر شب ساعت ۲۴ با پخش یکی از آثار برتر سینمای هند، تقدیم مخاطبان می شود.

مستند تامینی «پاسخ به تاریخ» به واکاوی و راستی آزمایی روایت هایی از دوران سلطنت پهلوی که در فضای عمومی و مجازی مطرح شده است، می پردازد. همچنین مستند «پرتره» نیز در ایام انقلاب از شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

مجله خبری و صبحگاهی «سلام تهران» که هر روز از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح تماشایی می شود، از ابتدای دهه مبارک فجر ویژه جشن انقلاب مهمان خانه مخاطبان می شود. این ویژه برنامه در روزهای انقلاب میزبان مسئولان، هنرمندان و چهره های انقلابی خواهد بود تا درباره دستاوردهای ۴۴ساله انقلاب گفت و گو کند. همچنین این برنامه صبحگاهی به مهمترین رویدادهای فرهنگی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر می پردازد.

برنامه «در شهر»، «در استان» نیز ضمن تهیه گزارش از پیشرفت های شهری پس از انقلاب اسلامی ایران، گزارش های ویژه ای از برنامه های دهه فجر در سطح استان خواهند داشت.

گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما، برنامه های «رنگین کمان» و «به خانه بر می گردیم» را در ایام جشن انقلاب روی آنتن می برد. برنامه «به خانه بر می گردیم» که هر روز ساعت ۱۶:۲۰ از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود، در دهه فجر با حضور مهمانان و کارشناسان مرتبط به تشریح دستاوردهای جدید پزشکی و دانش بینان بعد از انقلاب می پردازد.

برنامه ظهرگاهی «تا نیایش» نیز در این ایام معطوف به این مناسبت خواهد بود. همچنین پخش شبکه پنج سیما وله، میان برنامه، موسیقی تصویر و ... را تدارک دیده است که در فاصله بین برنامه ها روی آنتن خواهد برد.

*شبکه افق

برنامه «پازل» درباره دستاوردهای علمی است که فعالیت‌هایی که به مرحله‌ای از تولید و کار اقتصادی رسیده‌اند، معرفی می‌کند، در این ایام روی آنتن می‌رود.

«ایران‌نامه» با مقایسه کردن امکانات و پیشرفت های شهرهای مختلف کشور در چهل سال گذشته، پخش می‌شود.

«خاطرات محله ما» خرده‌قصه‌هایی از نوجوان‌هایی است که از دوران صدر انقلاب خاطراتی را بیان می کنند، در این ایام روی آنتن می‌رود.

«فرامتن» هر روز ساعت ۱۹:۳۰ به بررسی اخبار روز اختصاص دارد.

«جهان‌آرا» هم به بررسی چالش‌ّ‌های سیاسی داخلی می پردازد که شنبه ‌و دوشنبه در ایام دهه فجر ساعت ۲۲ از شبکه افق پخش می‌شود.

«خونه خودتونه» که به خانواده و سبک زندگی اختصاص دارد، هر روز ساعت ۱۸ پخش می‌شود.

«عیار» نیز مربوط به تحلیل‌های اقتصادی روز است که در این دهه سه شنبه ساعت ۲۲ پخش می‌شود.

همچنین دو برنامه «مدرسه همت» که مروری دارد به فعالیت های پرورشی مدارس و برنامه «مردمانه» هم خاطرات فعالیت های مردمی را بازگو می کند، در این دهه روی آنتن می‌روند.

*شبکه مستند

مستند «اقتصاد پهلوی» در این دهه روی آنتن شبکه مستند می رود. این مستند به مسائل مالی و حوزه هایی همچون کلیات بودجه، تورم، بی عدالتی و نابرابری اقتصادی در دوران پهلوی اختصاص دارد.

دو مستند «تجهیزات نظامی» و «جاسوسان صنعتی» نیز در این ایام روی آنتن می رود.

مستند «جاسوسان صنعتی» به کارگردانی مجتبی میناوند درباره جاسوسانی است که وارد حوزه صنایع کشور می شوند که با نفوذشان خرابکاری‌هایی را در آن صنعت اعمال می‌کنند. این مستند با پژوهش‌های گسترده، بسیاری از این جاسوسی‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ است که بیش تر آنها مربوط به بعد از جنگ‌ جهانی دوم است. میناوند در این مستند نیز همانند مستند موفق قبلی خود «جنگ، ظهور غول‌های صنعتی نظامی» دست روی موضوع حساسی گذاشته که کمتر کسی تا به حال سراغ آن رفته ‌است. این مستند آماده پخش از شبکه مستند سیماست.

*شبکه نسیم

«خانه جلال» که به تحلیل جریان‌های فرهنگی پیش و پس از انقلاب اختصاص دارد، در این دهه روی آنتن می رود.

«دیدی نو»، «خاطرات انقلاب شیرین»، «طنزستان»، «نسیم آوا»، «نسیما»، «صعود» و «هفت ترانه» از دیگر برنامه های این شبکه در ایام دهه فجر است.

«خاطرات انقلاب شیرین» گزارشی از خاطرات انقلاب است و منتخب برگزاری جشن ها در استان ها را نمایش می دهد.

«طنزستان» به طنزهای ارسالی از استان ها می پردازد.

«نسیم آوا» که مربوط به آهنگ ها و موسیقی های انقلابی است.

«نسیما» هم برنامه دوربین مخفی با موضوعات انقلاب اسلامی است.

«صعود» به دستاوردهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد.

«هفت ترانه» راجع به ترانه‌های انقلابی با رویکرد استانی است.

*شبکه نمایش

برنامه «هفت» در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر از شبکه نمایش پخش می‌شود.

این برنامه از هنرمندان، منتقدان و مسئولان فرهنگی و هنری در حوزه سینما، برای گفت‌وگو، نقد، تحلیل و بررسی فیلم و سینما دعوت می کند.

برنامه سینمایی «هفت» به تهیه کنندگی محمد تنکابنی از دو بخش اصلی تشکیل شده؛ در نیمه اول برنامه شاهد میزهای موضوعی مبتلابه صنعت تصویر ایرانی هستیم و در آن موضوعاتی چون «ژانرهای مغفول»، «امر ملی و هویت ایرانی»، «اقتباس و ادبیات» و... پرداخته می‌شود. در فصل جدید برنامه هفت کمی فراتر از مسائل صنفی سینمای ایران، به آنچه مسیر پیش‌روی صنعت تصویر ایرانی را تسطیح می‌کند، پرداخته می شود. این قسمت با حضور کارشناسان مرتبط و مربوطه تدارک دیده شده است.

در بخش دوم که بخش اصلی برنامه است، میز نقد آثار حاضر در جشنواره چهل‌ویکم را خواهیم داشت که با دعوت منتقدان بحث و تبادل نظر خواهد شد.

گفتنی است برنامه «هفت» با اجرای بهروز افخمی از دوازدهم بهمن ماه تا پایان جشنواره هر شب ساعت ۲۳ به مدت ۱۲۰ دقیقه به صورت زنده از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

*رادیو ایران

رادیو ایران در آستانه چهل و چهارمین جشن شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی، ویژه برنامه‌های مختلفی را برای پخش تهیه و تدارک دیده است. محمدجعفر محمدزاده، مدیر رادیو ایران از تولید مسابقه «بازیخند» خبر داد.

این مسابقه چالشی و شاد به استقبال جشن پیروزی انقلاب اسلامی خواهد رفت و به تهیه کنندگی زینب برومند از چهارشنبه ١٢ بهمن ساعت ۱۲:۴۰ پخش خواهد شد.

برنامه «صبح انقلاب» با هدف رونمایی دستاوردهای انقلاب اسلامی و گفت و گو با مسئولان در روزهای مبارک پیروزی انقلاب به تهیه‌کنندگی حسین معصومی و زهرا قائدی ساعت ۶:۳۵ پخش خواهد شد.

همچنین برنامه «خانواده‌ای به نام ایران» با رویکرد معرفی شهرهای مختلف ایران و نقش و حضورشان در پیروزی انقلاب اسلامی تولید و پخش می‌شود.

مستند رادیویی «دستاورد» با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه علم و فناوری نام برد که در دهه فجر از ساعت ۱۱:۱۰ به تهیه‌کنندگی حسین معصومی پخش خواهد شد.

برنامه «باغ هنر» نیز در ایام الله دهه فجر به تهیه کنندگی وحید بیات و عبدالله علایی منعکس کننده اخبار جشنواره و رویدادهای فیلم فجر خواهد بود و از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶:۰۰ پخش خواهد شد.

ویژه برنامه «امید پایدار» به نقش و حضور مردم در چهل و چهار سال همراهی اشاره می‌کند و به سردبیری مریم هدیه لو شنبه ۲۲ بهمن ساعت ۸:۳۰ پخش خواهد شد.

«روزخوب پیروزی» نیز انعکاس دهنده حضور مردم در راهپیمایی بزرگ و پر شور ۲۲ بهمن در سرار ایران عزیز است که از ساعت ۹:۰۰ از رادیو ایران پخش خواهد شد.

«بحث روز» نیز با حضور کارشناسان و اصحاب رسانه پیام‌ها و بازتاب‌های این راه پیمایی بزرگ را در ساعت ۱۲:۴۰ به سردبیری فاطمه عبدالوند بررسی می‌کند.

«جشن حضور» نیز در روز پیروزی انقلاب، ساعت ۱۷:۱۵ بازتاب حضور گسترده مردم را در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در رسانه‌های داخلی وخارجی، به تهیه کنندگی حسین عارفی بررسی خواهد کرد.

همچنین برنامه «حوض نقره» روز شنبه ۲۲ بهمن مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر را از محل برگزاری این مراسم پوشش خواهد داد.

*رادیو جوان

همزمان با فرا رسیدن دهه فجر و سالگرد چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رادیو جوان پویش #جشن_ایران را برگزار می‌کند.

مخاطبین این شبکه می‌توانند برای شرکت در پویش جشن ایران، خاطرات خود را از سالگرد جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سالهای گذشته، به صورت عکس یا خاطره صوتی برای رادیو جوان ارسال کنند.

مهلت ارسال این آثار تا ۱۵ بهمن ماه است و به نفرات برتر این پویش نیز جوایز نقدی اهدا خواهد شد. نفر اول این پویش سه میلیون تومان، نفر دوم دو میلیون تومان و نفر سوم یک میلیون تومان جایزه دریافت خواهند کرد. همچنین به نفرات چهارم تا دهم پویش جشن ایران نیز هر کدام پانصد هزار تومان اهدا خواهد شد.

شنوندگان رادیو جوان می‌توانند عکس ها و پیام‌های صوتی خود را در فضای مجازی رادیو جوان به شماره ۰۹۲۰۸۸۷۵۱۶۲ در تمامی پیام رسان‌های ایرانی ارسال کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.