اتحادیه اقتصادی اوراسیا(EAEU) اعلام کرد که حجم تجارت متقابل در این اتحادیه در سال ۲۰۲۲ رکورد زد و به بیش از ۸۰ میلیارد دلار رسید.

تجارت کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا رکورد زد

به گزارش قدس آنلاین، کمیسیون اقتصادی اوراسیا(EEC) در کانال تلگرامی خود با استناد به داده‌های بانک توسعه اوراسیا(EDB) اعلام کرد که حجم تجارت متقابل در اتحادیه اقتصادی اوراسیا(EAEU) در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۸۰ میلیارد دلار رسید.

در این بیانیه آمده است: تجارت متقابل در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۲۰۲۲ به حداکثر میزان خود رسید و به گفته تحلیلگران این بانک به ۸۰.۶ میلیارد دلار(۱۰.۳ درصد در سال) رسید.

بر اساس این گزارش، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان صادرات خود را به منطقه اوراسیا ۹.۸ میلیارد دلار(۱.۴ برابر) افزایش دادند که ۹.۵ میلیارد دلار آن به روسیه وارد شد.

این کمیسیون نوشت: بنابراین، صادرات ارمنستان به(کشورهای) اوراسیا ۱.۶ میلیارد دلار (معادل ۲.۸ برابر)، بلاروس ۵.۶ میلیارد دلار(معادل ۱.۳ برابر)، قزاقستان ۱.۹ میلیارد دلار(معادل ۱.۲ برابر)، قرقیزستان ۶۴۶ میلیارد دلار(۱.۸ برابر) افزایش یافته است.

کمیسیون اقتصادی اوراسیا تأکید کرد که اهمیت بازار این اتحادیه برای ارمنستان و قرقیزستان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته این کمیسیون سهم کشورهای این اتحادیه از کل صادرات ارمنستان از ۲۹.۳ درصد به ۴۶.۸ درصد و از صادرات قرقیزستان از ۲۸.۸ درصد به ۶۵.۸ درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.