۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
کد خبر: 855073

در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، قیمت دلار با کاهش ۲ هزار تومانی مواجه شد و اغلب افراد حاضر در بازار فروشنده ارز بودند.‌

کاهش ادامه‌دار قیمت ارز، سکه و طلا

به گزارش قدس آنلاین، نرخ دلار امروز و در لحظه تنظیم این گزارش، در مرکز مبادله ارز و طلا، در بخش اسکناس با کاهش ۱۳۰۰ تومانی ۴۳ هزار و ۵۷۹ تومان و در بخش حواله‌ ۳۸ هزار و ۹۱۰ تومان است.

در بازار ارز پایتخت، دلار توافقی صرافی نیز امروز با کاهش ۱۳۵۰ تومانی به قیمت ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان هم معامله شده است ‌و میانگین قیمت دلار توافقی امروز در صرافی‌ها ‌۵۰ هزار ۹۴۰ تومان بود.

امروز همچنین ‌یورو در صرافی‌ها با متوسط قیمت توافقی ۵۳ هزار و ۴۴۰ تومان معامله شد.

* ارز در کانال ۴۹ هزار تومان‌ هم خریدار ندارد

پس از بخشنامه بانک مرکزی در خصوص عرضه ارز پتروشیمی‌ها و صادراتی‌ها به صرافی‌های تضامنی، میزان عرضه دلار در بازار به شدت رشد داشته و همین مساله نیز سبب ریزش ۲ هزار تومانی قیمت دلار شده است.

در همین زمینه سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: صرافی‌های تضامنی امکان مبادله حواله‌های ارزی‌ پتروشیمی‌ها و صادراتی‌ها را در مرکز مبادلات ارزی پیدا کردند.

از دیروز فعالیت صرافی‌های تضامنی در تالار حواله مرکز مبادلات ارز و طلای بانک مرکزی هم آزاد شده است. شرکت‌های صادر کننده در مورد ارز اسکناسی حاصل از صادرات خود موظف هستند این ارز را به صورت اسکناس فقط به بانک ملی یا صرافی بانک ملی برای رفع تعهدات ارزی ارائه کنند.

با اعلام این تصمیم از سوی بانک مرکزی، نرخ دلار در صرافی ها با کاهش ۲ هزار تومانی روبرو شد، چرخی در بازار نشان می‌دهد که تعدادی از دلالان ارز نیز حاضر به عرضه ارز خود به قیمت‌های توافقی صرافی هم بودند، اما خریداری برای آن وجود نداشته است.

البته برخی از کارشناسان سفر روزهای گذشته گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را در کاهش دلار بی تاثیر نمی‌دانند.

‌یکی از موضوعاتی که در مرکز مبادله ارز و طلا به تازگی شکل گرفته است، ‌مساله رتبه‌بندی صرافی‌ها برای دریافت ارز پتروشیمی‌ها است که لازم است در این باره‌ هم شفافیت کامل وجود داشته باشد.

برخی معتقد هستند این شیوه رتبه‌بندی ممکن است به توزیع‌ رانت برای برخی از صرافی‌ها منجر شود و باقی این شرکت‌های تضامنی نتوانند در این بازار حضور پیدا کنند.

* قیمت انواع سکه و طلا

امروز سکه امامی (طرح قدیم) در بازار با کاهش ۲۲۰ هزار تومانی، ۲۹ میلیون و ۵۶۴ هزار تومان نرخ‌گذاری شد، همچنین سکه تمام بهار آزادی جدید، به نرخ ۲۶ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه امروز در بازار با قیمت ۱۶ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان نرخ گذاری شد، ربع سکه نیز به نرخ ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عرضه شد؛ همچنین هر سکه گرمی، ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار امروز با کاهش قیمت ۱۳۸ هزار تومانی نسبت به دیروز، دو میلیون و ۳۸۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شد، همچنین هر مثقال طلای ۱۸ عیار در بازار نیز با کاهش ۵۷۸ هزار تومانی، ۱۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان نرخ گذاری شد.

هر اونس طلا (معادل ۳۱.۱۳۲گرم) در بازار جهانی امروز بدون تغییر نسبت به روز پیش‌، ۱۸۵۶ دلار معامله شد.

منبع: مشرق نیوز

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.