وزیر کشور در همایش گرامیداشت روز شهردار گفت: یکپارچگی بین مسئولین استان از استاندار، فرماندار تا دهیار و مسئولین شهری باعث حرکت رو به جلو و رشد استان می شود.

یکپارچگی بین مسئولین شهری رمز حرکت به جلو استان است/ نوسازی ناوگان حمل و نقل کامل در دو سال باقیمانده اتفاق بیفتد

به گزارش قدس خراسان، احمد وحیدی در همایش گرامیداشت روز شهردار که با گردهمایی ۶۰۰ شهردار و عضو شورای اسلامی استان خراسان رضوی در ساختمان شهدای سلامت برگزار شد، اظهار کرد: پرداختن به مسائل شهر و شهرداری باعث آسایش و راحتی ۸۰ درصد مردمی که در شهرها حضور دارند می‌شود.

وزیر کشور با بیان اینکه شهردار و شورای شهر باید همسو باشند تا کارها به درستی انجام شود، گفت: اگر دوگانگی رخ دهد مردم این را متوجه می‌شوند که ضربه بزرگی به آرامش مردم و انجام کارها وارد می‌شود.

وی گفت: بخشی از این همکاری در قوانین درج شده و بخشی از آن رفتار بین شورا و شهردار است.

وحیدی با تاکید بر اینکه راحتی، آسایش و کرامت مردم اهمیت دارد و برای وقت و زندگی مردم باید ارزش قائل شد، افزود: کیفیت زندگی مردم به همین تعاملات بین مسئولین بستگی دارد.

وزیر کشور تاکید کرد: سازمان همیاری شهرداری‌ها به نوسازی ناوگان حمل و نقل اهتمام ورزند و دولت نیز تلاشش را دارد تا در دو سال باقیمانده نوسازی ناوگان حمل و نقل کامل اجرا شود.

وی در خصوص وظایف سازمان همیاری شهرداری‌ها برای ایجاد درآمد پایدار گفت: شهر باید با اقتصاد شهری صحیح اداره شود و باید برای آن فکر کرد و ابتکار به خرج داد و را هایی برای کسب درامد پایدار پیدا کرد که اگر نباشد شهردار نمی‌تواند این شهر را اداره کند.

وحیدی با بیان اینکه وظایف هر بخش مشخص است، اظهار کرد: تکالیف قطعی است و اگر بحرانی در شهر پیدا شود که می‌توانستیم با یک سازه امن یا با لایروبی یک رودخانه پیشگیری کنیم، اما انجام نشد همه ما پاسخگو هستیم.

وزیر کشور در خصوص تخریب‌های زلزله هم متذکر شد: کسانی که پایان کار صادر می‌کنند باید سازه‌هایی را تایید کنند که برای زلزله بالای ۶ ریشتر مقاومت داشته باشد و همچنین نظارت ها مستمر و دقیق باشد.

امام‌زاده‌ها و شخصیت‌های بزرگ شهر در مرکزیت هویت ایرانی اسلامی باشند

وی گفت: مبلمان شهری و سیمای شهر باید همیشه آراسته باشد که این، احساس آرامش به مردم می‌دهد.

وحیدی با تاکید بر درختکاری گفت: ما باید یک میلیارد درخت در کشور بکاریم و بخشی از این درخت‌ها باید در شهرها کاشته شود.

وزیر کشور با بیان اینکه باید به سمت هوشمندسازی پیش برویم و حداقل آن، کنترل تصویری خیابانها است گفت: هر چند هوشمندسازی خیلی هزینه‌بر است اما حداقل شهرداری‌ها ترافیک و تصادفات شهر را می‌شود با دوربین کنترل کنند و باید هوشمندسازی را پیگیر باشند.

وی با تاکید بر اینکه در شهر بی‌هویت مردم با هم اتصال فرهنگی ندارند و باید برای شهرها هویت اسلامی ایرانی تعریف شود، تصریح کرد: می‌توان امامزاده‌ها و یا شخصیت‌های بزرگ شهر را برای این امر در مرکزیت قرار داد، این هویت اسلامی ایرانی هم در ساختمان‌ها و هم در فضاهای معنوی و فرهنگی قرار بگیرد.

شهرداری‌ها در نهضت ملی مسکن بدون نگاه درآمدی ورود کنند

استاندار خراسان رضوی در ادامه همایش روز شهردار گفت: همه ظرفیت استان را برای نهضت ملی مسکن آماده کرده‌ایم و همه سایت‌ها را به شهرداری‌ها واگذار کردیم.

یعقوبعلی نظری اظهار کرد: شهرداری‌ها در نهضت ملی مسکن نگاه اقتصادی و درآمدی نداشته باشند و یک کار برای مردم انجام دهند و این اقدام در همراهی با بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، مالکین زمین‌ها است.

وی ارایه یک الگوی سالم را در فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی از مسئولیت‌های این ارگان دانست و افزود: شیوه ارایه فعالیتها باید جدید و مطمئن باشد و سازمان همیاری شهرداری بر اساس درآمدهایی که دارد از شهرداران و سهامداران حمایت کند.

استاندار خراسان رضوی سال آینده را سال به بار نشستن فعالیت‌ها و اقدامات دانست و افزود: سال آینده با توجه به اینکه طی دو سال گذشته مقدمات و زیرسازی‌ها انجام شده است، سال پررونقی در عرصه عمرانی خواهد بود.

مدیریت یکپارچه شهری با عضویت تمامی ارگانها بجز نهادهای امنیتی و قضایی

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در همایش روز شهردار در خصوص وظایفی که رهبری برای شهرداری‌ها برشمردند، گفت: خدمت به مردم، حفظ و توسعه فضای سبز و فرهنگ از وظایف شهرداری‌ها است که حوزه فرهنگ بار سنگینی برای شهرداری‌ها هست و به دلیل عام بودن ممکن است شهرداری دچار افراط و تفریط شود و یا در موضوعی غفلت کند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر یکی از ویژگ‌ های فرد مسئول را در معرض قرار گرفتن عنوان کرد و افزود: فردی مسئول واقعی است که خودش را نسبت به همه چیز مسئول بداند و به مردم پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه تمام تلاش دشمن در چند وقت اخیر  ناکارامد جلوه دادن دولت و مسئولین بود و می‌بینیم که این موضوع کمی محقق شده است، ادامه داد: ما باید این حرف را خنثی کنیم و مردم نسبت به دستاوردها و فعالیت‌ها بی‌حس و بی‌درک نباشند و این امر با مشارکت دادن مردم در فعالیت‌ها محقق می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت‌های مجلس برای تصویب قوانین شهرداری‌ها گفت: قانون ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها در مرداد ماه در ۱۷ ماده ابلاغ شد که همه شهرداران آن را مطالعه کنند و به شرایطی که تسهیل شده است، آگاه باشند.

پژمانفر بیان کرد: افزایش درآمد شهرداریها خصوصا شهرداری‌های کوچک با درآمد ارزش افزوده بر دارایی‌ها در اولویت قرار گرفته است.

وی یکی از معضلات شهری را عدم مدیریت یکپارچه شهری بیان کرد و افزود: در قانون جدید تمامی ارگان ها بجز نهادهای امنیتی و قضایی را از استقلال خارج کردیم و در مدیریت یکپارچه شهری قرار دادیم تا تعدد مراکز تصمیم‌گیری از بین برود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی این معضل را داشتن بودجه و اعتبارات مستقل دانست و عنوان کرد: نهادها با داشتن همین بودجه نمی‌گذارند که کار یکپارچه شهری انجام شود.

حقوق شهرداران را پیگیری می کنیم

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در ادامه این مراسم گفت: همه مردم برای خدمت‌رسانی یکی هستند اما توجه به مناطق محروم باید در اولویت قرار گیرد.

مهدی سلیمی با اشاره به صحبت معاون علم و فناوری رییس جمهور مبنی بر اینکه اکثر نخبگان کشور از مناطق محروم پا به عرصه نخبگی گذاشته‌اند، متذکر شد: این گفته سنگینی است، اما کسی این حرف را بیان کرده که سالها با نخبگان کشور در ارتباط بوده است، پس رسیدگی به مناطق محروم در همه شهرها و روستاها باید در اولویت باشد.

وی تاکید کرد: حقوق شهرداران بر اساس درجه‌بندی تعیین شده است و از لحاظ قانونی بحث اداری و استخدامی شهرداران و امنیت حقوقی و قضایی شهرداران را پیگیری می‌کنیم.

رشد ۵ برابری درآمدهای سازمان همیاری شهرداری های استان

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی نیز در این مراسم با بیان اینکه سازمان همیاری فرصت مناسبی برای کمک به شهرداری‌ها در انجام پروژه‌ها است، تصریح کرد: امسال ۱۱۱ میلیارد سود سازمان همیاری‌ها بوده است که تقریبا رشد ۵ برابری داشته است و امسال سال سختی برای شهرداری‌ها از لحاظ انجام فعالیت‌های عمرانی بوده و ما در سازمان همیاری امسال نصف سود سهام خودمان را به شهرداری‌ها در قالب ۷۰ دستگاه خودرو و ۲۰ واحد تجاری می‌دهیم.

محمدرضا تازیکی گفت: سازمان همیاری یک هزار و ۷۰۰ پرسنل مستقیم در شرکت‌ها دارد و بیش از ۲۰۰۰ نفر در مجموعه پیمانکاری با ما همکاری می‌کنند.

وی فعالیت‌های سازمان را افتتاح بازارچه مرزی دوغارون با افزایش ۱۳۰ مغازه تجاری به مغازه‌های موجود عنوان کرد و گفت: برای ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

رئیس سازمان همیاری‌ها ادامه داد: دفاتر بازرگانی در هرات، لاهور پاکستان، قرقیزستان و تاجیکستان ایجاد کردیم تا حوزه اقتصادی شهرداری‌ها را تا خارج از کشور توسعه دهیم.

تازیکی در پایان گفت: همچنین بزرگترین شرکت ژلاتین بعد از ۱۰ سال احیا خواهد شد که در خاورمیانه بزرگترین است.

شهرداران ما قدرت تصمیم‌گیری ندارند

عضو شورای شهر مشهد دیگر سخنران همایش گفت: اگر نگاه مردم از عملکرد شهرداری‌ها مثبت باشد نگاهشان به دولت هم مثبت است و مردم تفاوتی بین دولت و شهرداری نمی‌دانند.

موسی الرضا حاجی بگلو تاکید کرد: حقیقتا شهرداران ما قدرت تصمیم‌گیری ندارند چون زیر نظر چندین نهاد نظارتی هستند و هر روز یک مجموعه آنان را بازخواست می‌کند.

سخنگوی شورای شهر مشهد با بیان اینکه ما منکر تخلف نیستیم و اگر تخلفی انجام شد با آن برخورد شود، ادامه داد: اگر به همین روال پیش برود هیچکدام از شهردارها قدرت انجام کار را ندارند و باید بازبینی در نظارت بر شهردارها شود.

در ادامه مراسم ۷۰ دستگاه نیسان کمپرسی و ۲۰ واحد تجاری در ساختمان امجد میدان شهدا به شهرداری‌های استان با حضور وزیر کشور، استاندار خراسان رضوی، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و دیگر مسئولین شهری تحویل شهرداران شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.