حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا (ع) به واسطه عطوفت و مهربانی آن امام رئوف، همواره مامن و ملجا همه اقوام ایرانی و قرارگاه ملی ایرانیان است و سخنرانی نوروزی رهبری در این حرم این ویژگی را بیشتر نمایان می کند.

لحظه دیدار نزدیک است / حال‌ و هوای حرم مطهر رضوی ساعاتی قبل از آغاز سخنرانی رهبر معظم انقلاب

حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا (ع) به واسطه عطوفت و مهربانی آن امام رئوف، همواره مامن و ملجا همه اقوام ایرانی و قرارگاه ملی ایرانیان است و سخنرانی نوروزی رهبری در این حرم این ویژگی را بیشتر نمایان می کند تا اکسیر ولایت را از فضای حرم هشتمین امام بنوشند و نجوای فقیه زمان را نیز نیوش کنند.

 هم اینک حرم مطهر رضوی را نمایندگانی از اقوام ایرانی از فارس و ترک تا کرد و لر از عرب و بلوچ تا مازنی و گیلکی و بختیاری و قشقایی همه و همه به تسخیر خود درآورده اند تا عرض ارادت به محضر هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت برند و نیز در استماع سخنان رهبرشان یکپارچگی و اتحاد اقوام ایرانی را نیز به رخ جهانیان بکشند.

امسال با فروکش کردن همه گیری کرونا، مشهد میزبان زائران پرشماری از اقصی نقاط میهن اسلامی است و مطابق آنچه فرماندار این کلانشهر اعلام کرده است آمار از افزایش ۲۵ درصدی ورود زائران به مشهد طی سه روز گذشته حکایت دارد و رهبر معظم انقلاب هم پس از سه سال وقفه، در حرم مطهر رضوی، سخنرانی نوروزی را ایراد می کنند.

میلیون ها هموطن که زیارت حضرت رضا(ع) را اولویت سفر نوروزی شان به مشهد قرار داده اند در روز یکم فروردین خود را به حرم رسانده اند تا به قول معروف با یک تیر، دو نشان بزنند هم از فیوضات زیارت آن امام همام بهره مند شوند و هم به بهانه سخنرانی نوروزی، دیداری با رهبر معظم انقلاب تازه کنند.

حرکت در میان این جمعیت مشتاق و منتظر کافی است تا خود را در دریایی از زبانها، لهجه ها و گویش ها از شهری و روستایی احساس کنید، هموطنان خونگرم جنوبی در گوشه ای از حرم تجمع کرده اند، اصفهانی ها در حال گرفتن جا در صف ها هستند و قمی ها در سمت دیگر و شمالی ها و آذری ها به نحوی ایران کوچکی از دلدادگان به اهل بیت عصمت و طهارت را در بارگاه منور رضوی خلق کرده اند.

مشاهدات شان می دهد، مجاوران بارگاه رضوی که شاید خود را صاحبخانه می دانند در کنار زائران حضرت رضا(ع) با نظم و صبوری، صفهایی چند کیلومتری را بیرون رواق امام خمینی(ره) برای عبور از دروازه (گیت) های بازرسی تشکیل داده اند.

لحظه دیدار نزدیک است / حال‌وهوای حرم مطهر رضوی ساعاتی قبل از آغاز سخنرانی رهبر معظم انقلاب

شوخی و سروصدای جوانان و به خصوص غوغای دهه هشتادی ها که گاه این روزها رسانه ها تصویر غیرمنصفانه ای از آنها نمایش می دهد قابل چشم‌پوشی نیست و جمعیت آنها سهم قابل توجهی از حاضران را در این قرارگاه ملی تشکیل داده است.

شاید دقایقی اقامه نماز جماعت ظهر و عصر بود که شلوغی و شور و شوق دهه هشتادی را تا حدی تحت الشعاع قرار داد اما همچنان عمده لشکری که به عشق رهبر آمده از جنس دهه هشتادی است.

چشم های اشکبار عده ای در صف دیدار یار، زبان و قلم  را تسلیم کرده است، آری کلمات از بیان احساسات و عواطف میان امام و امت عاجز است، امتی که حدود نیم قرن در مسیر اعتلای جامعه خود در مسیر جمهوری اسلامی قدم برداشته، جنگ نرم و سخت را با پوست و گوشت و استخوان خود تجربه کرده و به قول دشمنان سخت ترین تحریم ها را آزموده و همچنان پابرجا به پیش می رود.

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی امروز، سه شنبه اول فروردین سال ۱۴۰۲ به مناسبت فرارسیدن سال نو در حرم مطهر ثامن‌الحجج حضرت علی‌ بن‌ موسی‌الرضا (ع) سخنرانی خواهند کرد.

این برنامه با حضور خیل مشتاقان و زائران حرم رضوی از ساعت ۱۵ آغاز شده و در ساعت ۱۶ سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب برگزار خواهد شد.

مشروح این برنامه از تارنمای KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیما به صورت زنده پخش می شود.

رهبر انقلاب اسلامی در ایام نوروز سه سال گذشته به علت توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا به مشهد مقدس که زادگاه و موطن اصلی شان است سفر نکردند و در روزهای اول فروردین سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ به صورت زنده و تلویزیونی با ملت ایران سخن گفتند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.