در پی حواشی جدید و اختلافات میان نیروهای سیاسی لبنان، جلسه شورای وزیران این کشور که قرار بود روز دوشنبه برگزار گردد لغو شد.

جنجال تغییر ساعت در لبنان/ جلسه شورای وزیران لغو شد

به گزارش قدس آنلاین، «نجیب میقاتی»نخست‌وزیر دولت موقت لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، جلسه شورای وزیران که قرار بود روز دوشنبه برگزار گردد لغو شده است.

میقاتی از همه نمایندگان و رهبران سیاسی و معنوی لبنان خواست تا مسئولیت انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید را بر عهده بگیرند.

وی در بیانیه خود تاکید کرد، انتخاب رئیس جمهور، اولویت اصلی و لازم برای تکمیل تشکیل موسسات قانون اساسی و بازگرداندن نظم کامل به کشور است. انتخاب رئیس جمهور که ما در تمام مواضع و جلسات و دیدارهای خود بر آن تاکید کرده‌ایم، بر عهده نمایندگان است و نباید در انجام این وظیفه کوتاهی کنند.

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در ادامه اظهار داشت، اما به نظر می‌رسد که برخی در تلاش برای منحرف کردن توجهات از موانع روند انتخاب رئیس جمهور هستند و در این مسیر سعی دارند دولت را هدف قرار دهند؛ دولتی که در حد توان و امکانات خود برای ارائه خدمات عمومی و حل مسائل اساسی کشور تلاش می‌کند.

نجیب میقاتی تاکید کرد، رهبران ملی و سیاسی لبنان به جای اینکه نسبت به شرایط جدی بین‌المللی موضع‌گیری کرده و هشدار دهند، باید برای حل مشکلات کشور متحد شده و جلسات اضطراری برگزار کنند تا راهی برای برون رفت از خطراتی که صندوق بین‌المللی پول درباره آن هشدار داده پیدا کنیم؛ نه اینکه به سمت درگیری و اختلافات فرقه‌ای پیش برویم.

وی افزود، در شرایطی که برخی در تلاش برای ایجاد شکاف فرقه‌ای و دامن زدن به اختلافات در لبنان هستند ما تصمیم گرفتیم جلسه شورای وزیران در روز دوشنبه را لغو کنیم؛ چرا که نمی‌خواهیم به سمت خودکشی و برهم زدن اوضاع کشور حرکت کنیم. در حال حاضر نمایندگان و رهبران سیاسی و معنوی لبنان مسئولیت بزرگی برای انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت پیش روی خود دارند و همه باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرند.

جنجال بر سر تغییر ساعت در لبنان

از سوی دیگر لبنانی‌ها در تعیین ساعت زمستانی و تابستانی دچار اختلاف شده‌اند و این مسئله طی روزهای گذشته جنجال زیادی به وجود آورده است. ماجرا از این قرار است که دولت موقت لبنان به ریاست نجیب میقاتی تصمیم گرفته بر خلاف هر سال که ساعت لبنان در پایان ماه مارس یک ساعت به جلو کشیده می‌شد، این کار را به پایان ماه مبارک رمضان موکول کند.

به گزارش رسانه‌های لبنانی در نشستی که «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان و میقاتی باهم داشتند، بری از میقاتی خواست تا تغییر ساعت را به پایان ماه رمضان موکول کند. بر همین اساس نیروهای سیاسی مسیحی این تصمیم را بازی با ساعت سالانه به نفع مسلمانان در ماه رمضان تلقی کرده و با اعتراض به آن، از دولت خواستند تا از تصمیم خود عقب نشینی کند. جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنانی دو گروه مسیحی بارزی هستند که به این تصمیم اعتراض کردند.

«جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان با اعتراض به تصمیم مذکور دولت با انتشار توئیتی اعلام کرد که فردا طبق ساعت تابستانی سخنرانی خواهد کرد. بنابراین عملا لبنانی‌ها اکنون دو زمان متفاوت دارند: ساعت تابستانی و زمستانی. در نتیجه مردم لبنان سردرگم مانده‌اند و نمی‌دانند برنامه‌های خود را طبق کدام ساعت تنظیم کنند و در شرایطی که نیروهای سیاسی لبنان بر سر مسائل سیاسی اختلافات زیادی باهم دارند، ماجرای ساعت تابستانی و زمستانی تبدیل به یک جنجال جدید شده است.

نجیب میقاتی در واکنش به حواشی ایجاد شده در این زمینه در اظهاراتی مطبوعاتی اعلام کرد، اتخاذ رویکرد فرقه‌ای درباره تغییر ساعت در لبنان بسیار تاسف‌آور است. در شرایطی که همه لبنانی‌ها باید برای یک زندگی مسالمت‌آمیز تلاش کنند و راهی برای خروج از بحران و خطرات پیدا کنیم، آیا اینگونه بازی‌های فرقه‌ای درست است؟

نخست‌وزیر دولت موقت لبنان تصریح کرد، من ۶ ماه قبل برای بررسی مسئله تاخیر در تغییر ساعت تابستانی نامه‌ای برای وزیر اشتغال عمومی فرستادم و پاسخ این بود که اگر قرار باشد تغییر ساعت صرفا به مدت ۳ هفته عقب بیفتد مشکلی ندارد. بنابراین می‌توان سه هفته برای آغاز ساعت تابستانی صبر کرد و من به خاطر مواضعی که برخی علیه این تصمیم اتخاذ کردند بسیار متاسفم؛ پس آنها بیایند و فردا رئیس جمهور را انتخاب کنند.

بسیاری از طرف‌های داخلی لبنان از زمان پایان دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» در ماه اکتبر ۲۰۲۲ منتظر تاثیر تحولات خارجی بر وضعیت سیاسی این کشور بودند. بعد از برگزاری ۱۱ دوره نشست‌های بی‌نتیجه در پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور مشخص شد که احزاب لبنانی نمی‌توانند و البته نمی خواهند به یک توافق داخلی برسند. در این میان تحرکات بازیگران خارجی همچون آمریکا و عربستان و قطر و فرانسه نیز نتیجه روشنی برای حل پرونده ریاست‌جمهوری لبنان نداشت و با گذشت ۳ ماه از سال ۲۰۲۳ کاخ ریاست‌جمهوری این کشور هنوز خالی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.