تنش‌ها در فلسطین اشغالی بار دیگر اوج گرفته؛ علت آن هم اقدام تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در هتک حرمت مسجدالاقصی و جریحه‌دار کردن روحیه مسلمانان به بهانه عید «پسح» آن هم در میانه ماه مبارک رمضان است.

فاکتورهای چندگانه از تغییر معادلات منطقه‌ای و جهانی علیه اشغالگران حکایت دارد / جنگ ترکیبی ضد صهیونیستی

در پی این تجاوزات درگیری بالا گرفته، به‌طوری که نظامیان صهیونیست بامداد و شامگاه روز چهارشنبه به معتکفان و نمازگزاران درون مسجد القبلی در مسجدالاقصی حمله کردند. در این اقدام ۴۰۰ فلسطینی دستگیر و ده‌ها نفر زخمی شدند. فیلم‌ها و تصاویر این یورش بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان به همراه داشت و با محکومیت گسترده روبه‌رو شد.

حملات موشکی کم‌سابقه از خاک لبنان
همین موضوع جرقه دور تازه‌ای از درگیری‌ها در فلسطین اشغالی را زده و با چندین عملیات استشهادی و حملات موشکی مقاومت همراه شده است. در آخرین عملیات مقاومتی که روز گذشته در منطقه الحمرا در «غور اردن» کرانه باختری رخ داد سه صهیونیست به هلاکت رسیدند. همزمان درگیری نظامی تشدید شده است. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از بامداد جمعه حملات خود به نوار غزه را آغاز کردند. این جدیدترین جنایت اشغالگران است به‌طوری‌که خانه‌های مسکونی و بیمارستان‌ها نیز هدف حملات قرار گرفته‌اند.
شبکه عبری «کان» اعلام کرد ۴۰موشک از نوار غزه به سوی شهرک‌های صهیونیستی پرتاب شده است. نکته مهم اینکه روز پنجشنبه در ۱۰دقیقه بیش از ۱۰۰راکت نیز از جنوب لبنان به شهرک‌های اسرائیلی شلیک شد. شبکه۱۴ رژیم صهیونیستی اعلام کرد این حجم از حملات راکت از جنگ دوم لبنان تاکنون بی‌سابقه بوده است. بر اساس گزارش این رسانه، حدود نیمی از موشک‌ها توسط سامانه «گنبد آهنین» رهگیری شده و نیمی دیگر در مناطق باز سقوط کرده است. با وجود این ادعا اما در درگیری‌های اخیر پس از شلیک رگبارهای موشکی، چند بار آژیر هشدار در شهرک‌های صهیونیست‌نشین به صدا درآمد. مقامات رژیم صهیونیستی حتی پناهگاه‌هایی را در شهرک‌های جنوب، شمال و مرکز سرزمین‌های‌ اشغالی از جمله اطراف تل‌آویو باز کردند! با وجود سانسور شدید، برخی رسانه‌های صهیونیست می‌گویند در حملات راکتی سه شهرک‌نشین زخمی شده‌اند. در پاسخ به این اقدام، صهیونیست‌ها با توپخانه و جنگنده مناطقی در نزدیکی شهر صور در جنوب لبنان را هدف قرار دادند. سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه در این باره مدعی شد به سه هدف شامل زیرساخت‌های متعلق به حماس در جنوب لبنان و ۱۰هدف در نوار غزه حمله کرده‌اند. 

تغییر معادلات علیه صهیونیست‌ها 
اما دور تازه تنش‌ها در فلسطین اشغالی از چند بعد حائز توجه بوده و زیر ذره‌بین تحلیلگران قرار گرفته است. در این مسیر افزایش عملیات‌های استشهادی، حملات موشکی، محیط داخلی آشفته در اسرائیل، محیط خارجی (منطقه‌ای و جهانی) ضد اشغالگری و ید واحد مقاومت برای پاسخ‌گویی به اشغالگران، همه از تغییر معادلات علیه رژیم‌صهیونیستی حکایت دارد. در تشریح این مسئله باید گفت همزمان با بمباران نوار غزه در بامداد جمعه، جوانان فلسطینی در کرانه باختری و قدس اشغالی با حضور در خیابان‌ها همبستگی خود را با مردم غزه اعلام کردند. این موضوع ثابت می‌کند جنگ ضد صهیونیستی امروز دیگر در باریکه غزه خلاصه نیست و نه تنها کرانه باختری و قدس اشغالی بلکه کل سرزمین‌های اشغالی به میدانی برای درگیری با اشغالگران تبدیل شده است. 
از سویی می‌توان به حملات راکتی انجام شده از لبنان اشاره دارد. شلیک این موشک‌ها از این نظر مهم است که از ناحیه جنوب لبنان انجام شده که برای نخستین بار از زمان جنگ۲۰۰۶ و در همبستگی با فلسطینی‌ها و اقدامی در جهت «وحدت میدان‌ها» در داخل سرزمین‌های اشغالی و خارج از آن است. پیرو این مسئله شامگاه پنجشنبه رسانه‌ها تصویری از دیدار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان با رهبران مقاومت فلسطین منتشر کردند که نشان‌دهنده آمادگی کامل اتاق عملیات مقاومت برای پاسخ‌گویی مشترک به تجاوزات صهیونیست‌هاست. این در حالی است که برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند انصارالله یمن به صورت صریح تهدید کرده‌ در صورت حمله رژیم صهیونیستی، به گروه‌های فلسطینی و حزب‌الله کمک خواهد کرد. 
از سوی دیگر در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی هم محکومیت اقدامات صهیونیست‌ها ادامه دارد. به‌طور نمونه «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن که کشورش به‌تازگی سفیر اسرائیل را اخراج کرده در مصاحبه با شبکه الجزیره تأکید کرد رژیم صهیونیستی منطقه را به سمت پرتگاه می‌کشاند. دولت جو بایدن که این روزها رابطه‌اش با نتانیاهو شکراب شده هم در موضعی دوپهلو درباره اوضاع و بالاگرفتن تنش‌ها در لبنان، قدس و غزه ابراز نگرانی کرده است! اما وزارت خارجه چین از تمام طرف‌ها به‌ویژه رژیم اسرائیل خواسته آرامش خود را حفظ کرده و به دنبال تشدید تنش‌ها نباشند. 
این تحولات در حالی است که اوضاع داخلی در سرزمین‌های اشغالی این روزها به‌شدت آشفته است. در آخرین مورد، آویگدور لیبرمن، رئیس پیشین جنگ رژیم صهیونیستی در پی حملات موشکی گروه‌های مقاومت به سرزمین‌های اشغالی با ابراز نگرانی از شرایط امنیتی، درباره فروپاشی داخلی و انزوا در خارج هشدار داد. در این وانفسا نکته قابل توجه این است نتانیاهو برخلاف معمول، تهدیدی به نابودی لبنان و حذف آن نکرده و رهبران نظامی وی در اظهارات افشا شده در برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها تأیید کرده‌اند او نمی‌خواهد جنگی با لبنان به راه بیندازد. به نظر، وی متوجه شده این جنگ، اگر شعله‌ور شود، آغاز پایانی برای دولت اشغالگر وی خواهد بود، زیرا بیش ۱۵۰هزار موشک و ۵هزار پهپاد انتحاری در انتظار ساعت صفر و بمباران حیفا و سایر شهرک‌های صهیونیستی هستند. ایمن الرفاتی، کارشناس فلسطینی با اشاره به همین نکته و بیان اینکه شلیک حجم گسترده موشک از سمت لبنان معادله جدید درگیری در چند جبهه علیه رژیم صهیونیستی را پدید آورد، می‌افزاید: شاید همین نکته است که نتانیاهو را وادار کرده اعلام کند اگر حملات جدیدی از غزه و لبنان به رژیم‌صهیونیستی صورت نگیرد اسرائیل حملات را از سر نخواهد گرفت!

خبرنگار: مهدی خالدی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.