مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ‌گفت: ارکست سمفونیک بزرگ فارس در روز ششم اردیبهشت ماه در محل آرامگاه سعدی با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز رونمایی می‌شود.

رونمایی از ارکستر سمفونیک بزرگ فارس در هفته فرهنگی هنری سعدی شیرازی

به گزارش قدس آنلاین،  در آستانه فرا رسیدن یکم اردیبهشت ماه روز بزرگداشت شاعر پارسی‌گوی سعدی شیرازی، حمیدرضا قانعی در نشست خبری خود با خبرنگاران از اجرای ویژه برنامه‌های هفته فرهنگی هنری بزرگداشت استاد سخن شیخ اجل سعدی شیرازی خبر داد و اظهار داشت: در فصل زیبای بهار شیراز و در آستانه فرا رسیدن اردیبهشت محبوب شیراز روز یکم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی نامگذاری شد. 

وی عنوان کرد: در بین شعرای بزرگ ایران زمین وقتی به عظمت فردوسی و وسعت مولانا می‌اندیشیم و به دقت نظر حافظ شیرازی تأمل می‌کنیم پس از آن به قله‌ای در ادب پارسی می‌رسیم که سرشار حکمت و عرفان است که آن شیخ اجل سعدی شیرازی است. 

قانعی با بیان اینکه سعدی شیرازی به آن اندازه‌ای که در عالم فراگیر است در میان مردمان خود ما فراگیر نیست، افزود: جا دارد بیش از پیش فضایی ایجاد شود که مردم بیشتر با نثر اجتماعی گلستان سعدی آشنا شده و شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا بوستان پر از مثنوی‌های حماسی، عرفانی، عاشقانه و حکمت آمیز سعدی بیش از پیش مطالعه شود. 

وی با اشاره با اینکه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان در تلاشیم شخصیت‌های بزرگی همچون حافظ و سعدی که هویت بخش سرزمین ما بوده را بیش از پیش به آن‌ها بپردازیم، گفت: در اتاق فکری که بدین مناسبت تدارک دیده شد رویکرد اصلی عمومی سازی و پرداختن به شخصیت شیخ اجل سعدی و آثار وی بود. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تصریح کرد: باتوجه به اینکه یکم اردیبهشت روز جمعه است و در آستانه عید سعید فطر هستیم و شیراز شهری مسافرپذیر است، برنامه‌ریزی شد تا اجرای برنامه‌ها صرفا تنها در روز یکم اردیبهشت ماه نباشد و در این خصوص هفته فرهنگی هنری سعدی طرح ریزی شد تا برنامه‌های فاخری اجرا شود. 

قانعی به پویش گرافیست‌های مطرح کشور در باب سعدی را از مهم‌ترین برنامه‌های بزرگداشت این شاعر در سال جاری دانست و افزود: در این پویش 12 نفر از گرافیست‌های مطرح کشور از یک ماه پیش ضمن مشارکت با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس آثار خود را در باب سعدی در قالب پوستر ارائه دادند.

وی افزود: تلاش شد که در سطح کشور و به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها این پوسترها در هفته بزرگداشت سعدی ارسال شود تا این کار بهانه‌ای باشد که روز سعدی را بیش از پیش گرامی داریم. 

قانعی به یکی از اهداف این پویش اشاره کرد و گفت: در تلاشیم به واسطه این فرآیند مفاهیمی که سعدی در اشعار و نثرش به آن‌ها تأکید داشته به جامعه منتقل شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه داستان شیخ اجل سعدی شیرازی قصه امروز همه ماست و مرور هر یک از حکایت‌های گلستان و اشعار بوستان نکاتی را به ما یادآور می‌شود، افزود: هنر و پرداختن به اشعار زندگی شخصیت‌های بزرگی همچون سعدی سختی‌های حوزه اجتماعی و سیاسی را تلطیف خواهد کرد و روح و روان عوام مردم و فرهنگ عمومی جامعه را ارتقاء خواهد داد. 

قانعی با بیان اینکه با مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی، برنامه ریزی برای اجرای ویژه برنامه‌های بزرگداشت هفته سعدی پیش از فرا رسیدن سال جاری صورت گرفت، افزود: یکی از این برنامه‌ها ضبط ویژه برنامه‌های سخنرانی با همکاری مرکز سعدی شناسی با عنوان برخوان دوست در قالب تولید محتوا است که کلیه سخنرانی‌ها پس از ضبط باز نشر می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه این برنامه با دو موضوع سعدی شیرازی و سعدی و داستان نویسی شیراز به آن پرداخته شده است، افزود: این برنامه در قالب دو محور علمی با حضور و سخنرانی نویسندگان مطرح کشور همچون مصطفی مستور، رضا امیر خانی، مجید قیومی و محمد کشاورز و ... ضبط می‌شود. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به دیگر برنامه‌های این هفته اشاره کرد و ادامه داد: پویش سعدی خوانی دیگر برنامه اجرایی است و این پویش که از 15 فروردین آغاز شده است تا هفته شیراز ادامه دارد و باتوجه به اینکه این پویش به صورت کشوری و فرا کشوری در حال اجراست، علاقمندان به حوزه ادبیات، می‌توانند با خوانش آثار سعدی در این پویش شرکت کرده و نسبت به انتشار آثار در فضای مجازی اقدام کنند. 

برگزاری برنامه گلباران آرامگاه سعدی در روز پنج شنبه صبح 31 فروردین از دیگر برنامه‌هایی بود که مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به آن اشاره کرد و افزود: در هفته بزرگداشت سعدی با مشارکت سازمان فرهنگی شهرداری نمایشگاه نقاشی خط و پوسترهای مرتبط با یاد روز سعدی شیرازی از روز چهارم تا 15 اردیبهشت ماه در تالار حافظ بر پا خواهد شد و عموم شهروندان می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند. 

قانعی اضافه کرد: در اجرای ویژه برنامه‌های یاد روز سعدی در سطح شهرستان‌های استان تعداد 15 شهرستان به صورت همزمان در هفته فرهنگی هنری سعدی شیرازی ویژه برنامه تحفه روزگار و نشست‌های مردمی برگزار خواهد شد. 

این مقام مسئول همچنین از رونمایی ارکستر سمفونیک بزرگ فارس خبر داد و گفت: ارکست سمفونیک بزرگ فارس در روز ششم اردیبهشت ماه در محل آرامگاه سعدی با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز رونمایی می‌شود. 

قانعی در پایان یادآور شد: ویژه برنامه اختتامیه هفته فرهنگی سعدی در روز هشت اردیبهشت ماه با حضور مسئولان کشوری در محل آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی برگزار خواهد شد. 

 در پایان این نشست خبری پوستر یاد روز سعدی با الهام از یک داستان گلستان سعدی و با طرحی از مکتب شیراز رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.