معاون بهداشت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی برنامه های وزارت بهداشت برای اجرای طرح پزشکی خانواده را تشریح کرد.

جزییات برنامه پزشکی خانواده برای ۵۵ میلیون خانواده شهری

به گزارش قدس آنلاین حسین فرشیدی، در نشست خبری امروز به مناسبت هفته سلامت، گفت: برنامه پزشکی خانواده شهری از دی سال گذشته با اجرای برنامه نظام ارجاع در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر شروع شد و از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۲ در تمام کشور اجرایی می‌شود و هم اکنون از ۵۹ شهر در استان‌های مختلف کشور کلید خورده است.

وی افزود: ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت شهری در این ۵۹ شهر تحت پوشش برنامه قرار دارند و سرشماری افراد جدید توسط مراقبان سلامت ادامه دارد و هر مراقب سلامت ۱۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

فرشیدی افزود: برنامه پزشکی خانواده روستایی ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و برنامه پزشکی خانواده شهری قرار است ۵۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار دهد.

برنامه ای برای ارتقا و توسعه سواد سلامت و خودمراقبتی در جامعه

وی با بیان اینکه اجرای کشوری این برنامه یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اهداف وزارت بهداشت خواهد بود خاطر نشان کرد: پزشکی خانواده به عنوان بخش مهمی از کل نظام شبکه بهداشت کشور طیف وسیعی از اهداف و برنامه‌های وزارت بهداشت و همچنین مراکز بهداشتی، درمانی کشور را در بر  می گیرد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این برنامه از ابتدای دهه ۸۰ در کشور شروع شد و اکنون در تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرایی شده است. بخش شهری این برنامه نیز از سال ۹۱ در دو استان فارس و مازندران به صورت آزمایشی شروع شد.

فرشیدی گفت: برنامه پزشکی خانواده مطابق آموزه‌های سازمان بهداشت جهانی باید منجر به ارتقای همه جانبه سلامت در جامعه شود. بنابراین باید شبکه بهداشتی را توسعه داده و زیرساخت‌ها، ساختار فیزیکی و منابع انسانی شبکه را تقویت کنیم، همچنین از طریق اجرای این برنامه باید سواد سلامت و خودمراقبتی را در جامعه ارتقا و توسعه دهیم. جهان در آینده در زمینه فضای مجازی و هوش مصنوعی و سایر دستاوردهای علمی پیشرفت‌های زیادی خواهد کرد و ما ناچاریم بین خانواده‌ها و بهداشت ارتباط نزدیکی ایجاد کنیم.

۴۶.۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای کشوری پزشکی خانواده

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که آموزش بهورزان و مراقبان سلامت و تیم پزشکی خانواده یکی دیگر از محورهایی خواهد بود که بتوان برنامه را بهتر اجرایی کرد، گفت: هم اکنون با معضلی به نام بیماری‌های غیرواگیر مواجه هستیم که سهم زیادی از بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است به نحوی که ۷۷ درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های قلبی است؛ با برنامه پزشکی خانواده باید بتوان در درازمدت این بیماری‌ها را کنترل کند.

فرشیدی با اعلام اینکه برای اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده در همه سطوح ۴۶.۵ هزار میلیارد تومان توسط مجلس و دولت در نظر گرفته شده است، گفت: ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان از این اعتبار به سطح یک و بخش بهداشتی برنامه اختصاص خواهد یافت.

منبع: قدس آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.