رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت تأمین دارو پایدار است، گفت: مشکلات در زمینه تأمین ارز، تأمین نقدینگی شرکت‌های دارویی و بدهی سازمان‌های بیمه از عوامل تأثیرگذار بر بازار دارویی کشور است.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد؛ آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور

سید حیدر محمدی درباره آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر تعداد دقیق اقلام دارویی کمبودشده را نمی‌توان بیان کرد اما مشکل کمبودهای دارویی تا حدودی حل شده است و تلاش ما این است که ذخایر استراتژیک دارو به زیر سه ماه نرسد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حال حاضر وضعیت تأمین دارو پایدار است اما باید توجه داشت که با کوچک‌ترین تغییرات و مشکلاتی، ممکن است با کمبود دارو مواجه شویم.

وی افزود: اگر مشکلات در حوزه تأمین و تخصیص ارز، افزایش سرمایه در گردش شرکت‌های دارویی و بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر حل نشود، با کمبود دارو مواجه خواهیم شد. اگرچه سازمان‌های بیمه‌گر در انتهای زنجیره تأمین دارو (داروخانه‌ها)، پول را پرداخت می‌کنند اما تأخیر این سازمان‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها بر ابتدای زنجیره تأمین دارو تأثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل تلاش ما این بوده است که عمق بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر کاهش یابد.

محمدی با اشاره به اینکه مشکلاتی در حوزه تأمین ارز، تامین نقدینگی شرکت‌های دارویی، انتقال ارز و پوشش بیمه‌ای داروها وجود دارد؛ گفت: عمده وظیفه ما در حوزه تولید، در بخش تسهیل و تسریع فرایندها و پیگیری انجام نقش سایر دستگاه‌هاست و می‌توان گفت که ۹۰ درصد مشکلات تأمین دارو در خارج از حوزه سلامت است؛ برای مثال پرداخت تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی به شرکت‌های دارویی با اولویت شرکت‌های تولیدکننده، یکی از ابلاغیه‌های بانک مرکزی به بانک‌ها بوده که باید منتظر ماند و دید که چه میزان از این تسهیلات محقق خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.