یکی از تحلیلگران عراقی با اشاره به نشست اخیر ائتلاف آمریکایی موسوم به ائتلاف ضد داعش در ریاض، از اهداف پنهان آن خبر داد.

«داعش هراسی» ابزار آمریکا برای حضور در منطقه

به گزارش قدس آنلاین، «صباح العکیلی» کارشناس امور امنیتی عراقی با اشاره به نشست اخیر ائتلاف تحت سرکردگی آمریکا موسوم به ائتلاف ضد داعش به میزبانی عربستان، هدف از برگزاری آنرا فشار آمریکا به منظور نگه داشتن نیروهایش در منطقه از طریق داعش هراسی دانست.

وی افزود: این نشست با فشار آمریکا برگزار شد به ویژه که بیشتر کشورهای شرکت کننده می‌دانند که خطر داعش از بین رفته است و بقایای داعشی که هرازگاهی دست به تحرکاتی می زنند، امکان تعقیب و مقابله با آنها بدون حضور نیروهای آمریکایی هم وجود دارد.

این تحلیلگر عراقی گفت: بقای نیروهای آمریکایی در منطقه منوط به وجود داعش است و از این رو هر ازگاهی آمریکا از خطرناک بودن داعش دم می زند و در این زمینه بازارگرمی می کند تا شرایط را برای امنیت نیروهایش و حمایت از منافعش در منطقه تامین کند و بتواند کشورهای حوزه خلیج فارس را بدوشد.

العکیلی تاکید کرد: مبلغی که در این نشست اختصاص یافت در راستای حمایت از نیروهای آمریکایی است نه مبارزه با داعش.

 ائتلاف جهانی موسوم به ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا که در سپتامبر ۲۰۱۴ با مشارکت ۸۵ کشور تشکیل شده است، در ۸ ژوئن جاری، در سطح وزیران خارجه در ریاض گرد هم آمدند تا در مورد پیشرفت‌های حاصل شده علیه داعش گفتگو کنند. این نشست با حضور بیش از ۳۰ وزیر خارجه از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، منطقه، اروپا، و چندین سازمان از جمله اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، پلیس اینترپل، ناتو و مجموعه کشورهای ساحل و صحرای آفریقا برگزار شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.