چندی پیش رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از پایین بودن ذخیره استراتژیک دارویی است و یا نبود بسیاری از داروها انتقاد کرده بود.

وزیر بهداشت در گفت‌وگو با قدس تشریح کرد؛ اقدامات و برنامه‌های دولت و مجلس برای افزایش ذخایر دارویی

حسینعلی شهریاری با بیان اینکه قرار است در نشستی با حضور رئیس مجلس، با روسای بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و گمرک و همچنین وزرای بهداشت و اقتصاد برای آخرین بار اتمام حجت کنیم و هشدارهای لازم را در مورد وضعیت نامناسب دارو بدهیم، گفته بود: "به طور قطع اگر طی دو تا سه هفته اخیر شاهد انجام اقدامات جدی نباشیم مسائل را به صورت مکتوب خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال خواهیم کرد؛ زیرا نگرانی جدی در رابطه با سلامت مردم داریم."

این هشدار را با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کردیم. بهرام عین اللهی، در پاسخ به ما گفت: آنگونه که من اطلاع دارم دوستان ما در مجلس نگفتند که وضعیت ذخایر استراتژیک بحرانی و پایین است، در گزارش آن ها اینگونه قید شده که در ماه های آینده ممکن است با مشکل مواجه شویم.

وی افزود: بعد از این گزارش ما هفته گذشته با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یک جلسه مشترک برگزار کردیم و توافق کردیم با همکاری و مساعدت مجلس بتوانیم ذخایر دارویی کشور به ویژه داروهای راهبردی را بالا ببریم.

وی اضافه کرد: قطعاً این کار نیازمند تامین و تخصیص ارز توسط سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی است به همین دلیل با مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان هماهنگ شد  و یک و نیم میلیارد ارز ترجیحی دارو اختصاص داده شد تا واردات مواد اولیه تولید دارو یا خرید برخی اقلام صورت گیرد.

همچنین مقرر شد طلب هایی را که داریم سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند تا صرف تامین دارو شود.

مسئول نظارت بر استفاده پزشکان از کارتخوان وزارت بهداشت نیست

از وزیر بهداشت در خصوص تخلف برخی پزشکان در استفاده نکردن از دستگاه کارتخوان هم پرسیدیم و اینکه برخی از نمایندگان مجلس می گویند فقط حدود 40 تا 50 درصد از پزشکان از دستگاه کارتخوان استفاده می‌کنند. برای شناسایی و برخورد با پزشکان متخلف چه کرده اید؟

عین اللهی گفت: ما مسئولیتی در این زمینه نداریم؛ موضوع استفاده از کارتخوان ها برای اخذ مالیات بر درآمد پزشکان و درآمد دولت است و مسئول پیگیری و نظارت براجرای قانون در این زمینه هم سازمان نظام پزشکی است.

منبع: قدس آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.