حجم تولید صنعتی کارگاه‌های بزرگ با رشد ۹.۶ درصدی در سال ۱۴۰۱ به بالاترین سطح در تاریخ صنعتی کشور رسید.

جزئیات جهش ۹.۶ درصدی تولیدات صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۱

به گزارش قدس آنلاین، براساس آمار تولید شرکت‌های صنعتی بزرگ، شاخص کل تولید صنعت کشور در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۹.۶ درصد افزایش یافت و به بیشترین سطح در طول تاریخ تولیدات صنعتی کشور رسید.

جزئیات رشد تولیدات صنایع بورسی در سال ۱۴۰۱

براساس این آمار در سال ۱۴۰۱ رشد تولیدات صنایع بورسی در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان به ترتیب ۳.۱ درصد، ۱۳.۲ درصد، ۹.۵ درصد و ۱۲.۸ درصد بوده است و در مجموع در طول سال ۱۴۰۱ میزان تولیدات صنایع بزرگ رشد ۹.۶ درصد داشته است. بیشترین نرخ رشد تولید مربوط به فصل تابستان با افزایش ۱۳.۲ درصدی تولیدات است. پس از فصل تابستان رشد ۱۲.۸ درصدی فصل زمستان در جایگاه دوم قرار دارد و فصل پاییز و بهار نیز به ترتیب ۹.۵ درصد و ۳.۱ درصد رشد تولیدات صنعتی را ثبت کرده‌اند.

براساس آمار یادشده، بیشترین نرخ تولید کشور مربوط به صنایع نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر با رشد ۳۱.۸ درصدی تولید در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته است. پس از این بخش از تولید، تولید فلزات اساسی و کانی‌های غیرفلزی به ترتیب ۱۱.۱ و ۶.۱ درصد رشد داشته است.

تامین پایدار انرژی ضامن رشد تولید صنعت

در همین راستا سیما غفاری کارشناس حوزه انرژی با اشاره به شرایط خوب تولید در کشور تأکید کرد: «تأمین مناسب انرژی برق و گاز در فصل تابستان و زمستان سال گذشته زمینه ثبت رشد تولید ۹.۶ درصدی در این سال را فراهم کرد.» بررسی ارقام رشد تولیدات صنایع بزرگ هم نشان می دهد افزایش تامین انرژی یکی از دلایل اصلی افزایش تولیدات این صنایع بوده است زیرا بر اساس اطلاعات وزارت نیرو ۵۸۰ هزار واحد صنعتی و صنفی صنعتی شامل صنایع آشامیدنی، تولید چوب، پوشاک، مبلمان و سایر مصنوعات محدودیت برق نداشتند و همین مسئله سبب شده تا تولید بخش‌های یاد شده به ترتیب، ۱۵.۷، ۱۶.۹، ۵.۳، ۱۱.۷ و ۱۲.۵ درصد افزایش را تجربه کنند.

* منبع: بانک مرکزی

جزئیات جهش ۹.۶ درصدی تولیدات صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۱

 افزایش ۱۹.۷ درصدی تولیدات صنایع بزرگ در مقایسه با دوران اوج برجام

برای مشخص شدن روند تولیدات صنعتی، شاخص تولیدات در سال ۱۳۸۴ را ۱۰۰ قرار دادیم تا میزان رشد تولیدات را در سال های بعد مشخص شود. طبق این آمارها، از سال ۸۴ تا سال ۱۳۹۰ تولیدات صنایع بزرگ ۶۱.۳ درصد رشد داشت اما در سال ۹۱ با کاهش ۶.۸ درصدی و در سال ۹۲ با افت ۱.۹ درصدی این شاخص به ۱۴۷.۵ درصد کاهش یافت. سال ۹۳ شاخص ۳ درصد رشد کرد اما دوباره در سال ۹۴ با افت ۲.۹ درصدی، میزان تولیدات صنعتی به سطح سال ۹۲ بازگشت.

جزئیات جهش ۹.۶ درصدی تولیدات صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۱

*بانک مرکزی در آخرین گزارش منتشر شده خود سال پایه محاسبه تولیدات صنایع بزرگ را سال ۹۵ قرار داده و در گزارش جدید هم سال پایه را به سال ۱۴۰۰ تغییر داده است. در این گزارش صرفا برای مشخص شدن روند تولیدات از سال پایه ۱۳۸۴ استفاده شده و شاخص ها براساس نرخ های منتشر شده از سوی بانک مرکزی تنظیم شده است. 

در سال های ۹۵ و ۹۶ میزان تولیدات کارگاه های بزرگ صنعتی به ترتیب ۸.۲ درصد و ۶.۳ درصد افزایش یافت اما در سال ۹۷ مجددا تولیدات صنایع بزرگ رشد منفی ۸ درصد را به ثبت رساند. سال های ۹۸ و ۹۹ و پس از افت شدید ۸ درصدی در سال ۹۷، تولیدات صنایع بورسی به ترتیب ۲.۶ درصد و ۱۲.۲ درصد افزایش یافت و به سطح ۱۷۹.۶ درصد رسید. درواقع تا سال ۹۸ میزان تولیدات صنعتی کشور در سطح تولیدات صنعتی سال ۹۰ بوده است و این به معنای آن است که در طول ۸ سال رشد این بخش صفر بوده است اما رشد ۱۲.۲ درصدی تولیدات صنایع بزرگ در سال ۹۹ و همچنین ثبت رشد ۳.۱ درصدی در سال ۱۴۰۰ میزان تولیدات این بخش را نسبت به سال ۹۰ ارتقاء داد. 

اما در سال ۱۴۰۱، رشد تولیدات صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که اولا تولیدات صنایع بزرگ در این سال رشد ۹.۶ درصدی را به ثبت رسانده است و دوما، این رشد در شرایطی به دست آمده که دو سال قبل از آن هم تولیدات صنایع بزرگ رشد مثبت داشته است زیرا از سال ۱۳۹۰ به این طرف هیچگاه تولیدات صنایع بزرگ سه سال متوالی رشد مثبت نداشته است. 

میزان تولیدات صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۹.۶ درصد و در مقایسه با سال ۹۶ که سال نمایان شدن آثار برجام بود، ۱۹.۷ درصد بیشتر است. همچنین اگر میزان تولیدات صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۱ را با سال ۹۰ مقایسه کنیم، مشخص می شود که میزان تولیدات در این بخش نسبت به سال ۹۰ بالغ بر ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است و جالب آنکه ۱۳ درصد از این رشد ۲۵.۳ درصدی در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به دست آمده است.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.