مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی و در حوزه جوانی جمعیت گفت: با کمال تاسف در خراسان رضوی و مشهد پائین‌ترین آمارهای ازدواج و فرزندآوری را داریم، در حالیکه این استان باید مشوق افزایش آمار ازدواج و فرزندآوری در کشور باشد.

پائین‌ترین آمارهای ازدواج و فرزندآوری را در مشهد داریم

به گزارش قدس خراسان، پروفسور محمداسماعیل اکبری روز پنجشنبه در نشست جوانی جمعیت که در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ۷۰ درصد دختران کشور در سن مناسب وصلت می‌کنند که باید ۳۰ درصد بقیه را تشویق به ازدواج به‌هنگام و فرزندآوری به‌ موقع کرد.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی و در حوزه جوانی جمعیت افزود: تاخیر در فرزندآوری به دلیل ازدواج دیرهنگام ، قدرت باروری را تضعیف می کند.

وی بیان کرد: درمان ناباروری و همچنین پیشگیری از سقط جنین سالم نیز در موضوع جوانی و افزایش جمعیت اهمیت بسزایی دارند، بنابراین باید ضمن تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام، روی موضوع درمان ناباروری هم به‌طور ویژه کار کرد.

اکبری ادامه داد: با توجه به اینکه توصیه‌های نادرست در خصوص فرزند کمتر، در کاهش‌ آمار جمعیتی نقش داشته است، باید با یک برنامه‌ریزی درست وضعیت استاندارد شاخص باروری کلی را بهبود بخشید و چالشهای جمعیتی را برطرف نماییم که در این زمینه همه مسوول هستند و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تنهایی متولی این حوزه نیست.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی و در حوزه جوانی جمعیت با اشاره به اینکه وضعیت فعلی مشهد و استانهای خراسان در موضوع ازدواج و فرزندآوری مناسب نیست، افزود: با کمال تاسف در خراسان رضوی و مشهد پائین‌ترین آمارهای ازدواج و فرزندآوری را داریم، در حالیکه این استان باید مشوق افزایش آمار ازدواج و فرزندآوری در کشور باشد.

وضعیت فرزندآوری در خراسان رضوی قابل قبول نیست

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست گفت: میزان باروری و فرزندآوری در سطح استان خراسان رضوی قابل قبول نیست و ما همچنان ضمن تاکید بر اهمیت ازدواج و فرزندآوری به‌ هنگام در حوزه جوانی جمعیت بر موضوع فرزند بیشتر، زندگی بهتر تاکید داریم.

سیدجواد حسینی افزود: یکی از کارهای تاثیرگذار در حوزه جوانی و افزایش جمعیت درمان ناباروری است و در این خصوص اقدامات موثری با همکاری مشترک حوزه‌های بهداشت و درمان انجام شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: فعالیت در حوزه جوانی جمعیت یک وظیفه اجتماعی است و نه صرفاً یک مسئولیت کاری و در کنار آن باید مشارکت تمامی مجموعه‌ها را در این حوزه داشته باشیم تا بنیان خانواده‌ها مستحکم‌تر از قبل باشد و با اجرای سیاست‌های غلط تک فرزندی و کم فرزندی واژه‌های عمو، دایی، عمه و خاله به فراموشی سپرده نشود.

وی نبود خوابگاههای متاهلی در دانشگاه‌ها را از دیگر چالشهای جوانی جمعیت و فرزندآوری عنوان کرد و گفت: بسیاری از زوج‌های دانشجو تمایل به فرزندآوری دارند، اما شرایط لازم برای آنان فراهم نیست.

نرخ باروری در خراسان رضوی ۲.۱ است

مدیر جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست، گفت: هم اکنون شاخص باروری کلی(نرخ فرزندآوری) در خراسان رضوی ۲.۱ و در حوزه زیر پوشش این دانشگاه ۲ است که این رقم پایین است و برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در حوزه جوانی و افزایش جمعیت باید آن را افزایش داد.

محمد احمدیان افزود: قانون جوانی جمعیت به تمامی ارگان‌ها ابلاغ شده و گرچه مجری آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است، اما برای تمامی مجموعه‌ها تکالیفی معین شده و هرمجموعه موظف است که در این خصوص وظیفه خود را به‌ خوبی و به نحو احسن انجام دهد.

وی بیان کرد: قرارگاه جوانی جمعیت، شروع یک حرکت تحول‌گرا و تعالی‌بخش در نظام سلامت و برای دست یابی به جمعیت پویا و سالم است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • احمد ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۲
    0 0
    شما حرف رو می زنید و نظر مسئولین رو بازگو میکنید بعد نمییزارید ما نظرمان رو زیرش بیاریم، بعد میگید ما به فکر آینده کشوریم، زمانی که جرأت شنیدن حرفهای انتقادی رو ندارید، خوب بنابراین شما حرف بزنید ما هم نمیشنویم،خخخخخ، وقتی تونستید حرف دیگران رو بشنوید اون موقع است که مردم هم حرف شما رو میشنون، آره داداش