وزارت خارجه روسیه بامداد یکشنبه در پی تنش اخیر میان رئیس گروه شبه نظامی واگنر و ارتش روسیه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: شورش به نفع دشمنان خارجی روسیه است.

مسکو: شورش به نفع دشمنان خارجی روسیه است

به گزارش قدس آنلاین، در این بیانیه آمده است: جامعه روسیه که از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور حمایت می‌کند، قاطعانه تلاش برای شورش مسلحانه در کشور ما را رد می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید: آرمان‌های بی‌پروای توطئه‌گران اساساً با هدف بی‌ثبات کردن اوضاع در روسیه، از بین بردن وحدت ما و تضعیف تلاش‌های فدراسیون روسیه برای تضمین مطمئن امنیت بین‌المللی است؛ بنابراین شورش به نفع دشمنان خارجی روسیه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما به کشورهای غربی هشدار می‌دهیم که حتی کوچکترین تلاشی برای استفاده از موقعیت داخلی روسیه برای دستیابی به اهداف روسیه هراسی خود انجام ندهند.

بنا بر اعلام این بیانیه، چنین تلاش‌هایی بیهوده خواهد بود و نه در روسیه و نه در میان نیروهای سیاسی خارج از کشور روسیه بازخورد نخواهد داشت.

این بیانیه می‌افزاید: ما قاطعانه معتقدیم که در آینده‌ای نزدیک، این وضعیت راه حلی درخور خِرد دیرینه مردم و دولت روسیه خواهد یافت.

این بیانیه در ادامه با تاکید بر اینکه تمام اهداف و مقاصد عملیات نظامی ویژه محقق خواهد شد، افزود: روسیه برای تضمین امنیت، دفاع از ارزش‌ها و تقویت اقتدار خود در عرصه بین‌المللی و ایجاد نظم جهانی چندقطبی عادلانه به مسیر حاکمیتی خود ادامه خواهد داد.

در پایان این بیانیه آمده است: روسیه با آگاهی از واکنش متحدان و شرکای خارجی‌اش در خصوص حوادث اخیر که از درک صحیح آنها از موضع اصولی مسکو در این زمینه حکایت دارد، رویکرد آنها (در رابطه با این حوادث) را بسیار ارج می‌نهد.

گفتنی است؛ خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که با موافقت پریگوژین رئیس‌ گروه واگنر با پیشنهاد رئیس جمهور بلاروس، این گروه حرکت خود به سوی مسکو را متوقف کرد.

این رسانه روس نوشت که الکساندر لوکاشنکو با توافق همتای روس خود با رئیس گروه شبه نظامی واگنر گفت وگو کرده بود.

اسپوتنیک به نقل از پریگوژین نوشت که این گروه در ۲۰۰ کیلومتری مسکو حضور داشته و ستون‌های نظامی خود را در جهت مخالف عقب خواهد کشاند.

گروه واگنر جمعه شب در بیانیه‌ای مدعی شد نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. پریگوژین رئیس‌ واگنر در اظهاراتی که در کانال تلگرامی این گروه منتشر شد، گفت: «یک حمله موشکی به مواضع گروه واگنر انجام شد و قربانیان زیادی وجود دارد.»

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.