۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۱
کد خبر: 889121

سرپرست برنامه‌ریزی و توسعه شرکت پتروشیمی فن‌آوران از ثبت دانش فنی تکنولوژی تجاری‌سازی و ساخت پایلوت نیمه صنعتی طرح تبدیل دی‌اکسید کربن به متانول خبر داد.

دستاورد فناورانه ایران در تبدیل CO۲ به متانول

محمد شارعی، سرپرست برنامه‌ریزی و توسعه شرکت پتروشیمی فن‌آوران با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه مشترک بین شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو و پتروشیمی فن‌آوران برای این منظور، گفت: این تفاهم‌نامه ثمره یک پروژه دوساله تحقیقاتی با دانشگاه امیرکبیر و محققان برجسته‌ای است که در زمینه تبدیل دی‌اکسید کربن به متانول کلر فعالیت می‌کردند.

وی افزود: نیمی از اساتید دانشگاه علم و صنعت و پرسنل پتروشیمی فن‌آوران با تشکیل یک گروه دانش‌محور، تحقیقات آزمایشگاهی تولید متانول از دی‌اکسید کربن را با استفاده از کاتالیستی منحصر به فرد که تا پیش از این در ایران وجود نداشت، انجام دادند.

شارعی با بیان اینکه شرکت نفت و گاز سرو پس از اتمام ساخت آزمایشگاهی این کاتالیست، به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان با پتروشیمی فن‌آوران در مسیر توسعه این دانش و فناوری همکاری کرد، اظهار کرد: هدف از این همکاری، عرضه و تجاری‌سازی این تکنولوژی بود و روز گذشته نیز تفاهم‌نامه تجاری‌سازی این کاتالیست توسط مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران و شرکت نفت و گاز سرو امضا شد.

 در حال حاضر این تکنولوژی در مقیاس آزمایشگاهی و با تولید چند لیتر متانول عملیاتی شده است. با ساخت پایلوت و تجاری‌سازی آن، ان‌شاءالله به تولید انبوه خواهیم رسید. خوشبختانه در حال ثبت دانش فنی تکنولوژی این فرآیند از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.